1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Gül'den ilk İmralı yorumu

Cumhurbaşkanı Gül'den ilk İmralı yorumu

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne, geleceğimizdeki beraberliğimize, bütün halkımızın hiç zarar vermeyecek şekilde şüphesiz ki politikalar takip edilebilir. Ama her şeyden önce, ne yapılması gerekiyorsa eli silahlı insanların ve onlara talimat verenlerin yapması gerekeni yapmaları gerekir'' dedi.Gül, Afyonkarahisar'a yaptığı ziyaretin ilk durağı olan Valilikte basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Terörle mücadele kapsamında, İmralı ile görüşme sürecinin başladığının anımsatılması ve bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, terörün Türkiye'nin en büyük meselesi olduğunu, terörle mücadelenin de ülkenin birinci önceliği olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin milli birliği, bütünlüğü ve geleceği önündeki en büyük tehdidin de terör olduğunu kaydeden Gül, ''Dolayısıyla terörü kesinlikle gündemimizden çıkarmamız lazım. Bir taraftan çok acılar çekiliyor, bir taraftan da ülkemizin en önemli konusu olduğu ve geleceğimizle de ilgili olduğu için ve coğrafyamızda zaman zaman terör örgütünün başka ülkelerin çıkarları için taşeronluk yaptığını bildiğimiz için, bu konuyu gündemimizden çıkarmak birinci önceliğimiz. Bunun herkes tarafından hatırlanmasını isterim'' diye konuştu.

Terörü gündemden çıkartmak ve bitirmek için de birçok yöntemler bulunduğuna dikkati çeken Gül, ''Bunların hepsi de doğrusu kullanılır. Şüphesiz ki karşınıza silahla çıkana daha güçlü silahla cevap verirsiniz. Devletin görevi de budur. Onun için hiçbir zaman karşınıza silahla çıkan teröristlere devlet boyun eğmez. Bu yıllardır böyle. Böyle devam ederse yıllardır da devam eder. Bunun herkes tarafından bilinmesi gerekir'' dedi.

Gül, Türkiye'nin önünde ayak bağı olan, geleceği tehdit eden böyle bir konuyu gündemden çıkartmak için de bütün yöntemlerin denenebileceğine belirterek, şunları kaydetti:

''Şahit olduğumuz yeni çalışma var. Bu süre içerisinde rol alanlar ne yapmaları gerekiyorsa onu biliyorlar. Bu kadar söyleyeyim. Eğer dürüst davranır ve yapmaları gerekeni yaparlarsa o zaman bu acılar sona erer. Ama devlet olarak bizim bütün amacımız Türkiye'nin önündeki bu büyük konuyu yok etmektir.

Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne, geleceğimizdeki beraberliğimize, bütün halkımızın hiç zarar vermeyecek şekilde şüphesiz ki politikalar takip edilebilir. Ama her şeyden önce, ne yapılması gerekiyorsa eli silahlı insanların ve onlara talimat verenlerin yapması gerekeni yapması gerekeni yapmaları gerekir. Onu göreceğiz, eğer bunlar gerçekleşirse ümit ederim huzur gelir. Herkes de bu beladan kurtulmuş olur.''

Türkiye gibi demokratik ülkede herkesin fikrini söyleyebileceğini ve konuşabileceğinin altını çizen Gül, ''Ama biraz da konuşmaması gerekenler var. Konuşma yerine iş yapması gerekenler var. Bakalım seyredeceğiz. Eğer bir samimiyet varsa ortada bunu da görürüz. Bu konuda devletin kurumlarına herkesin güvenmesini isterim. Bizim, tekrar söylüyorum, birliğimiz, beraberliğimiz, devletin birliği, milli bütünlüğümüz. Bunlar hiçbir zaman tehdit altında tutulamaz. Bunlardan da hiçbir zaman taviz söz konusu değildir. Önemli olan bu ülkenin, bu ülkede yaşayan herkesin kendi ülkesinde huzurlu, müreffeh ve barış içerisinde yaşamasıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bölgemizdeki olaylar maalesef bazılarını yanlışa sevk edebilir. Bunu bazıları fırsat olarak görebilir ve bölge ülkeleri terör örgütlerini daha önce nasıl taşeron olarak kullandılarsa bundan sonra da kullanmak isteyebilirler. Bunlar hep bildiğimiz şeylerdir. Şahit olduğumuz şeylerdir. Dünyanın başka taraflarındaki terör örgütleri de aynı durumlara düşmüşlerdir. Dolayısıyla herkesin aklını başına alması, düşünmesi ve eğer 'acılar dinsin, kan dursun' deniyorsa üstüne düşeni yapması gerekir'' diye konuştu.

-Merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın vefatı-

Gül, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporun kendisini tatmin edip etmediği sorusuna, ''Cumhurbaşkanı olarak ben Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdim. Onlar da çok tafsilatlı bir rapor hazırladılar. Savcılığa, mahkemelere artık yargıya intikal etti iş. Neticede rahmetli Cumhurbaşkanının kabrinin açılması gerçekleşti. Görev başında hayatını kaybetmiş bir Cumhurbaşkanı için vaktiyle yapılması gerekenler maalesef o zaman yapılmadığı için ki bunun izahı da mümkün değil gerçekten, bu kadar sene sonra gerçekleştirildi. Bundan sonra bu konuyla ilgili karar verecekler ilgili bilim adamları, adli tıp ve tabii ki mahkemelerdir. O açıdan bir şey söyleyemem şu anda'' yanıtını verdi.

-''Bölgemizde olağanüstü şeyler oluyor''-

Suriye ile ilgili gelinen noktayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise Gül, ''Bölgemizde olağanüstü şeyler oluyor. Bir tarafta Suriye'de, bir tarafta Irak'ta olup bitenler olsun. Bölgede büyük bir istikrarsızlık söz konusu'' dedi.

Gül, bunların önümüzdeki yıllarda hemen durulmayacağının görüldüğünün altını çizerek, ''Böyle bir durum içerisinde biz Türkiye olarak kendimizi daha sağlamlaştırma, önümüzdeki problemleri ayıklama Türkiye'yi her bakımdan daha konsolide etmek birinci önceliklerimiz hep bunlardır. Tüm bunları yaparken de bize karşı kullanılacak maalesef olumsuzluklar söz konusudur. Bütün bunları gündemimizden çıkarmak ve temizlemek, bizim şu anda birinci önceliğimiz budur. Bu konulara herkesin de tabii ki yardımcı olması gerekir. Şüphesiz ki eleştiriler olabilir, tavsiyeler olabilir, görüşler olabilir ama neticede uygulanan politikalar Türkiye'nin geleceğini daha parlak yapmakla ilgilidir'' ifadelerini kullandı.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!