1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Diyarbakırlılara sesleniyor.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Diyarbakırlılara sesleniyor.

Erdoğan Diyarbakır'da konuşuyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Diyarbakırlılara sesleniyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır İstasyon Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap ediyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları...

"Diyarbakır'a eli boş gelmek olmaz dedik ve yatırımların toplu açılışını yapalım dedik. 637 trilyon liralık yatırımın Diyarbakır'ımıza ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Diyarbakır'da 1045 adetlik yeni derslik yapıldı. Gençlik merkezleri, spor alanları şehrimize kazandırıldı. Tüm bu yatırımların resmi açılışlarını burada gerçekleştiriyoruz.

Üniversitemizin önemli bir yatırımı olan acil yardım ünitesi de bitirildi. Az önce TOKİ yapılanları anlattı. Hak sahiplerine de teslim edildi.
Enerji Bakanlığımız yeni iletim hatları ile trafolar inşaa etti. Orman ve Su İşleri Bakanımız erozyon ve taşkın projelerini hayata geçirdi. Gıda Tarım ve HAyvancılık Bakanlığımız 143 milyon liralık tesisin yatırımını yaptı.
Diyarbakır tarihi boyunca coğrafyamızdaki tüm medeniyetlerin merkezinde yer almış bir şehir. Burada 6 peygamber mezarı olduğu rivayet edildi. 639 yılındafeth edilerek ilk müslüman olan şehirlerden birisi. Tam 1376 yıldır bu mübarek beldenin üzerinde ezan sesi eksik olmadı

Daha yakın tarihe geldiğimizde Sarıkamış'ta Çanakkale'de bu ülkenin tüm evlatlları Türküyle Kürdüyle hep birlikte mücadele verdi. Çanakkale'deki şehitliğine gittiğinizde bu kardeşliğin derinliğini çok iyi görürsünüz.

Biz Kutul Amara zaferini hep birlikte kazandık.

BU YUH'LARIN ATILMASI GEREKEN

Terör  olayları sebebiyle çok kan aktı. Çok can yandı. Yanlış politikalar ve terör örgütünün vahşeti insanlarımızı iki ateş arasında bıraktı. Sizin Kürt oluşunuz, Zaza oluşunuz... Burada pek yoktur ama Boşnağıyla, Arabıyla.. Ne olursa olsun ben sizleri yaradandan ötürü sevdim. Birileri çıkmış diyor ki Kürtlerin yegane temsilcisi biziz. Tabii bu yuhlar güzel de bu yuhların atılması gereken yer belli değil mi?
Şu anda eğitimde yavrularımız rahatlıkla okullarına gidebiliyor mu? Bütün kitaplarını bulabiliyor mu? Akıllı tahtalar okullara asılmaya başlandı mı? Başlandı. Fakat biz burada şu anda 10 milyon tablet bilgisayarı tüm Türkiye'ye dağıtacağız. Bunlar yeterli değil. Tüm

Türkiye'de üniversiteler olacak dedik. Şu anda üniversitesi olmayan il yok.

İlaçlarınızı her istediğiniz eczaneden alıyor musunuz? Kürtlerin temsilcisi biziz diyenler mi yaptı bunları?

Hakkari'de Yüksekova'da 150 yataklı hastanenin açılışını yapacağız gidemezsiniz dediler. Vatandaşı tehdit ettiler. Genç bir doktor hanım yanıma geldi. Beyler bak bayanlar ne diyor. Allah'tan başka kimseden korkmayız. Maaşallah burada dana gibi yürek var.
Ne diyor, Diyaneti kaldıracağım diyor. Benim Kürt kardeşim Zaza kardeşim dindardır ya.

Devletin parasıyla çıkıyorum

Beyefendi, meydanlara kimin parasıyla çıkıyorum. Devletin parasıyla çıkıyorum. Bu benim yasal hakkım. Cumhurun başı olarak buraya çıkıyorum. Yüzde 52’nin oyunu alarak buraya çıktım. Bu beyefendi de adaydı. Sen yüzde 52 alsaydım.  Geçen gün baktık ki ağabeyi de dağlardaymış meğerse.

Gültan Kışanak'a: Hanımefendi gelmeyince, ben de belediyeye gitmedim

Yüzde 52 oy almışsın. Belediye başkanı gelip karşılamaz mı? Meğerse bunlar Kandil’den talimat almışlar. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdi, onun için karşılamaya gitmeyeceksiniz. Ben her partiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir parti var, o ayrı. Ben tarafım, milletin tarafındayım. Tabii hanımefendi gelmeyince, belediyeyi ziyaret edemedim. Bunu bilmenizi istiyorum ki istismarı olmasın.

"İstediğim yerde 1 Mayıs kutlaması yaparım', yapamazsın"

Nerede terör olayı olsa, altından bunlar çıkıyor. 1 Mayıs’ı tatil ilan eden biziz. Ana muhalefet yapmadı, ya biz yaptık ve bunu biz yaptığımız halde, Türkiye’de en büyük sendikalar farklı illerde kutlama yaptılar. Bunlar kalktılar, yine İstanbul’u karıştırmak istediler. Başaramadılar, ayrı mesele. Bazıları çıkıyor, aman yarabbi, “istediğimiz yerde yaparız”, yapamazsın, istediğin yerde yapamazsın. Bu ülke  yol geçen hanı değildir. Yapamazsın diyorlarsa yapamazsın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!