1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu müjdeleri sıraladı

Davutoğlu müjdeleri sıraladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün itibarıyla Meclis'e sevk edilenlerle birlikte 3 aylık programın yüzde 40'ını, vaatlerin ise yüzde 60'ını gerçekleştirdik. Mart ayı bitiğinde vaatlerimizin tamamını yerine getirmiş olacağız. " dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada milyonların dört gözle beklediği müjdeleri açıkladı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan satır başları;

MART AYI BİTTİĞİNDE VAATLERİN TAMAMI GERÇEKLEŞECEK
Bu teşkilatın başında olmak ne büyük şeref, ne büyük onur. Diğer partiler her türlü iftiralarla birbirleriyle mücadele ediyorlar. Milletimize veridğimiz her sözü mutlaka yerine getireceğimizi söylemiştik. Biz verdiğimiz her sözü de Allah bize ömür verdikçe tutarız. Biz hızlı adımlarla ilerliyoruz. Eskiden vaatler verildi mi, o vaatler yerine getirilmezdi. Milletin huzurunda dile getirdiğimiz vaatleri hayata geçiriyoruz. Bugün itibarıyla Meclis'e sevkedilenlerle birlikte 3 aylık programın yüzde 40'ını vaatlerin ise yüzde 60'ını gerçekleştirdik.

Mart ayı bitiğinde vaatlerimizin tamamını yerine getirmiş olacağız. Asgari ücreti bin 300 TL'ye çıkardık. Emekliye bin 200 TL zam yaptık. Esnafa faizsiz kredi verdik. Gençlere 50 bin TL karşılıksız nakdi desteği vermeye başladık. Gençlerimize 100 bin TL kredi veriyoruz. Lisanüstü öğrencilerin burslarını 400 TL yaptık. Astsubayların intibak sorununu çözdük. Er ve Erbaş ücretlerini 100 TL'ye çıkardık. Gübrede KDV'yi kaldırdık, çiftçilere desteği verdik. Artık seralarda ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uyguladık. KOBİ'ler için kefalet limitlerini yükselttik vadeleri arttırdık. Dövizle askerliği bin Avro'ya düşürdük. 

DOĞUM YAPAN KADININ İZİN SÜRESİ MEMURİYETTEN SAYILACAK
Geçtiğimiz bir hafta içinde emekliden polisimize, öğrenciden muhtara kadar birçok müjdeli haberimiz var. Artık esnafımızın yıllık 800 bin liraya kadar vergi almayacağız. Emeklinin maaşlarından kesilen sosyal güvenlik destek primini kaldırdık. Muhtar maaşlarını bin 300 TL'ye yükselttik. Polis ve uzman erbaşlarının ek göstergelerini 3 bine yükselttik. Artık lise ve üniversiteden mezun olan gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerini 2 yıl boyunca biz karşılayacağız.

Öğrencilerimizin pasaport harçlarını kaldırdık. Dünyanın her yerine pasaport harcı olmadan gidecekler. Her türlü sağlık hizmetlerinden istifade edecekler. Gözümüzün nuru kadınlarımıza bu hafta içinde getirdiğimiz müjdelerimizi vereleim. Çalışan kadınlarımızın doğuma ilişkin izin ve haklarını genişlettik. Ücretsiz izinde geçirdiğiniz süreler memuriyet kıdeminde değerlendirilmeyecektir. Doğum yapan bütün kadınlarımızın hizmeti vatani hizmettir ve doğum süresi memuriyetten sayılacaktır. Artık kadınlarımız hem annelik görevlerini yapacak hem de alın teri döküp uğraştıkları mesleklerini de sürdürebilecek. AK Parti söz verdi mi gereği neyse yapar ve hiçbir sözünden geri durmaz. Onlar konuşur AK Parti yapar. 

YENİ ANAYASAMIZ ÖZGÜRLÜKÇÜ VE DEMOKRATİK OLACAKTIR
Türkiye'de hemen herkes mevcut anayasanın değiştirilmesinde hemfikir. Darbe anayasasıyla yönetiliyor olmak bir zuldür. Ben hayatımda ilk kez 1982 anayasa referandumu için oy kullandım. O zaman hayır koyu kahverengi, evet beyaz renkli kağıttandı. Ben o zaman hayır oyu kullanmıştım. Kimse benden hayır oyu verdiğim 82 anayasasını savunmamı beklemesin. Yeni anayasayı yapacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Bunu gerçekleştirirken isteriz ki, hep beraber yapalım. 

Anayasa bir anlamda bütün toplumun yasal sisteminin anasıdır. Bir kez daha bütün partilere, sivil toplum kuruluşlarına yeni anayasa yapım sürecine destek vermelerini rica ediyorum. Türkiye'nin önceliği özgürlükçü, demokratik bir anayasadır. Darbe hukukunun temeli bu anayasadır. İnşallah hukuk devleti yeni anayasa ve onun dayandığı özgürlükçü temel olacaktır. Ruhuyla, özüyle insan odaklı ve temel hak ve özgürlüklerin çerçevesini çizen bir anayasa olacaktır. Vatandaşları potansiyel tehlike gibi gören bir anayasa yeni Türkiye'nin anayasası olamaz. Yeni anayasa ile birlikte yeni bir zihniyeti devreye sokmamız lazım. Meclis'teki bütün partiler Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na verecekleri üyeleri belirlediler. Biz de belirledik.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum