1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu: Öksüz ve Yetim Her Çocuğa 100 TL

Davutoğlu: Öksüz ve Yetim Her Çocuğa 100 TL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da düzenlediği mitingde, "Öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak" açıklamasında bulundu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'da halka seslendi. Davutoğlu, "Bunu ilk kez açıklıyorum. Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak" açıklamasında bulundu.

"PEYGAMBERLER ŞEHRİ DİYARBEKİR'E SELAM OLSUN"

Başbakan Davutoğlu, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, halka hitap etti. Davutoğlu, konuşmasına, "Peygamberler şehri Diyarbekir'e selam olsun. Kendisinden her zaman ders aldığımız mürşid şehrimiz, öncü şehrimiz, ışık şehrimiz Diyarbekir'e selam olsun. Kudüs'ün kardeşi Diyarbekir'e, Mescid-i Aksa'nın kardeşi Ulu Cami'ye selam olsun" şeklindeki sözleriyle başladı.

"HİÇBİR ZAMAN BU MANZARAYI UNUTMAYACAĞIM"

Diyarbakır'ın ilim ve uleması ile ilçelerinin de isimlerini sayarak selamlarını ileten Davutoğlu, vatandaşların sevgi gösterileri üzerine, Türkçe 'başım gözüm üstüne" anlamına gelen "ser sera ser çava" ifadesini kullandı. Meydandaki coşkulu kalabalığa işaret eden Davutoğlu, "Hiçbir zaman bu manzarayı unutmayacağım. Diyarbekir, bugün ayakta ve 7 Haziran'a hazır" dedi.

"HAZRETİ MUHAMMED KOKUSUNU ALIYORUM"

Davutoğlu, alandakilerin tekbir getirmesi üzerine, "Ne güzel tekbirler getirdiniz. Diyarbekir için 'mürşid şehir' dedim. Emin olun, her gelişimde, Diyarbekir'in kokusunu alışımda ben tevhid kokusu alıyorum, Hazreti Muhammed kokusunu alıyorum. Şimdiye kadar hiçbir Diyarbekir ziyaretim olmadı ki Hazreti Süleyman'ın huzuruna varmamış olayım, Ulu Cami'de şafağı görmemiş olayım. Ulu Cami'ye gidemeyenler, Diyarbekir'i anlayamazlar" değerlendirmesinde bulundu.

"İSTANBUL, DİYARBAKIR'IN AZİZ VE ULVİ KARDEŞİDİR"

Birileri, 'Kudüs Yahudilerin mekanıdır' diyor, onlara haddini bildirecek miyiz? 'Kudüs,Diyarbakır'ın kardeşidir, ezelden ebede kadar kardeşi kalacaktır' diyecek miyiz? Bakın işte bu ses dün İstanbul'da da vardı. İstanbul'da da fetih coşkusunu yaşadık, orada da vardı.İstanbul'un fethinin 562 yıldönümü. Diyarbekir'de de 1376. yıldönümü. Buradan anlasınlar diye söylüyorum, Diyarbekir bize tevhidi anlatır, millet-i İbrahim-i anlatır.Diyarbakır, etnik ve ulusalcılar karşısında ilahi kardeşliği anlatır. Ebu Eyyub-el Ensari,İstanbul'a niçin yürüdüyse, o yaşına rağmen İstanbul'un fethine niçin yürüdüyse, Halit-bin Velit'in oğlu Hazreti Süleyman da Diyarbakır'a onun için yürüdü. İstanbul'u, Diyarbakır'dan ayırabilirler mi? İstanbul, Diyarbakır'ın aziz ve ulvi kardeşidir ve hep bareber, Kudüs'ün,Mekke'nin ve Medine'nin kardeşidir."

"ALLAH DİYARBEKİR'DEN RAZI OLSUN"

Vatandaşların, 'Diyarbakır seninle gurur duyuyor" şeklindeki slogan atması üzerine de Davutoğlu, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Şu coşku var ya herkese en güzel cevabı veriyor. Allah, Diyarbekir'den razı olsun, Diyarbakır'ın muhabbeti bizde daim, bizim muhabbetimiziDiyarbakır'da daim kılsın" diye konuştu.

"BUNU İLK KEZ AÇIKLIYORUM"

Davutoğlu önemli bir müjdeyi de Diyarbakır'da ilk açıkladı: "27 Mayıs'tan itibaren başlattığımız tarım destekleri ödemelerinde bugün ve yarın çiftçilerimize 2 milyar Türk Lirası ödeme yapıyoruz. Yıl başından bu yana 7,1 milyar (lira) ödeme yaptık. İkinci müjde, bunu ilk defa burada açıklıyorum, ta ki devletimizin şefkatini herkes görsün. Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum