1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Davutoğlu: Sızdırılan Toplantı İlk ve Tek Değil

Davutoğlu: Sızdırılan Toplantı İlk ve Tek Değil

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye toplantısının ses kayıtlarının internette yayınlanmasıyla ilgili, "Bu düzeyde toplantı ilk defa yapılmıyor." dedi.

A+A-

uriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yönelik gelişmeleri değerlendirmek üzere yapıldığı iddia edilen ses kayıtları dün internete düşerek tüm Türkiye'yi sarstı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, makamında yapılan Suriye toplantısının ses kayıtlarının internette yayınlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Bu düzeyde toplantı ilk defa yapılmıyor. Aslında daha önce sık sık rastlanılmayan bir mekanizmayı biz kurduk." dedi.

ULUSAL GÜVENLİK RİSKE GİRDİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kütahya'daki seçim çalışmalarının ardından geldiği Konya'da, TRT yayınına katıldı. Davutoğlu, ulusal güvenliği riske soktuğunu belirttiği ses kayıtlarıyla ilgili konuştu.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN HAREMİNE GİRİLDİ"

Davutoğlu, internette ses kaydı yayınlanan toplantı gibi kriz toplantılarının sürekli yapıldığına dikkat çekti. "Bu bir iktidar meselesi değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin haremine girilmiştir. Ama niçin girilmiştir, Ak Parti'nin son 13 yıl içinde sağladı o yükselişi için" diyen Davutoğlu şunları söyledi:

"BU DÜZEYDE TOPLANTI İLK DEFA YAPILMIYOR"

"Bu düzeyde toplantı ilk defa yapılmıyor. Aslında daha önce sık sık rastlanılmayan bir mekanizmayı biz kurduk. Bunu özellikle Libya tahliye krizinde başlayan bir süreçti, daha da kurumsallaşması, benim başkanlığımda sayın Başbakanımıza arz edilmek üzere, gerekirse Milli Güvenlik Kurulu'na arz edilmek üzere olağanüstü durumlarda bir kriz yönetimi kurmak.

"2 HAFTA ÖNCE BÖYLE BİR TOPLANTI YAPTIK"

Libya tahliyesini aynı formatta Dışişleri Bakanlığı, MİT müsteşarlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ve daha sonra gerekli görüldüğünde bütün devlet kurumlarını harekete geçirecek şekilde kriz toplantıları yaptık. Daha sonra Suriye ile ilgili mültecilerle ilgili krizler, uçağımızın düşmemesi konusunda, Ukrayna'daki gelişmeler ile ilgili 2 hafta önce böyle bir toplantı yaptık.

"TAHRİF EDİLMİŞ BİR KAYIT"

Sadece 3-4 ismi geçmeyen kişilerin oluşturduğu bir format değil. Bu oradaki görüşmeler sonrasında bütün ilgili kurumlarla da toplantı yapılıyor. Bu o zamandan beri devam ediyor. Şu an da bir tek toplantıyla ilgili kayıt çıktı. Tahrif edilmiş bir kayıttır. Devletin bu güvenlik mekanizmasının işlemesiyle biz 25 bin vatandaşımızı Libya'dan bir kişinin burnu bile kanamadan tahliye etmeyi başardık. Bu devletin etkinliğini gösteriyor.''

"BEDELİNİ HERKES ÖDEYECEK"

Davutoğlu, ''Bu kriz yönetimine, bu şekilde müdahil olunması, siber saldırı olması, şu veya bu şekilde açık bir şekilde devlete saldırı yapılmıştır. Bunun bedelini herkes ödeyecek.''dedi.

"BU HEM CASUSLUK HEM DE SALDIRIDIR"

Ses kaydının yayınlanmasının casusluğun ötesinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, kriz toplantılarının yapılmasından doğal bir şey olmadığını kaydetti. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Casusluk bir ülke adına, başka ülkede faaliyet yapmaktır. Bu ise onunda ötesinde saldırıdır. Saldırı ferdi, tek tek olaylardır. Bu hem casusluk hem saldırıdır. Bizim bu konuda tedbir almamızdan daha doğal bir durum yok. Bir bu işin oluş süreci var. Bunların sorumları bulunacak, araştırılacak bulunacak.

"BUNUN YAYINLANMASI DA SUÇTUR"

Bir de bunun yayın süreci, yayınlanması suçtur. Bu küçük bir Milli Güvenlik Kurulu'dur. Milli Güvenlik Kurulu'na bilgi sunar ve Başbakanımıza arz eder. Politika böyle belirlenir. Bu Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı'nın bir araya gelmesi ve devlet adına her türlü ihtimali konuşmasından daha doğal ne olabilir. Başka türlü devlet nasıl işleyecek.''

"ASKERLERİMİZİ RİSKE ATMIŞTIR"

Davutoğlu, toplantıdaki konuşmaların Süleyman Şah Türbesi'nde askerlerin yaşamını riske attığının ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin caydırıcılığı konusunda şüphe doğurmasına neden olduğunu kaydetti. Davutoğlu, ''Bunun yayınlanması Suriye rejimi başta olmak üzere Türkiye'ye düşmanlık besleyenlere koz vermiştir. O zaman biz bunu düşmanca bir tavır olarak tanımlarız. Hiç bir şekilde özgürlükle, ifade özgürlüğüyle alakası yoktur.'' dedi.

"KONUŞMALARI YAYINLAYANLAR EL KAİDE VE SURİYE REJİMİYLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE"

Toplantıdaki konuşmaları yayınlayanların El Kaide ve Suriye rejimiyle işbirliği içinde olduğunu öne süren Davutoğlu, ''Bu toplantının yayınlanması, terör gruplarına destektir. Bunu yapanlar El Kaide ile işbirliği yapıyorlar. Çünkü oraya dönük olarak yürütülen bir çalışmayı bir askeri planlamayı açığa çıkarmak suretiyle, hem Suriye rejimiyle hem onlarla işbirliği yapıyorlar.''diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA SERT ELEŞTİRİ: EĞER BU KONUŞMAYI İSTİSMAR EDİYORSANIZ...

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştirerek, ''Siz devletin bu gizli ve teröre karşı müdahale anlamında da gizli olan toplantının konuşmalarını, kullanmayı gözetiyorsunuz. Bugün Kılıçdaroğlu'nun bir konuşmasında açıkça bu var. İstismar ediyorsanız, o saldırıyı yapanların yanında duruyorsunuz demektir.'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!