1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu: 'Süreç en ileri aşamasında'

Davutoğlu: 'Süreç en ileri aşamasında'

Polishaber.net - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu , Partisinin Mardin Kadın Kolları Kongresi'nde konuştu.

A+A-

Polis Haber

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çözüm süreci, şu anda Ortaoğu'nun tek ve en güzel haberidir. Buna sahip çıkacağız. Bahar bayramına giderken, Nevruzumuza giderken, bu topraklarda bir daha nefret ve şiddet dili olmasın diye gece gündüz çalışacağız" dedi.

Partisinin Mardin Kadın Kolları Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, tüm Mardinlileri selamladı. Mardin'i aşkla sevdiklerini belirten Davutoğlu, buradan Kızıltepe'ye doğru Mezopotamya ovalarına bakıldığında Anadolu ile Mezopotamya kardeşliğinin görüldüğünü ifade etti.

Davutoğlu, Mardin'e çok anlamlı bir günde geldiklerini dile getirerek, dana önceki programında kadınlara yönelik politikaları açıkladığını, kadına yönelik şiddet konusunda alınacak tedbirler hakkında bilgi verdiğini anımsattı. Bu tedbirlerin hayata geçebilmesi için tüm Mardinlilerin ve bütün Türkiye'nin kadına yönelik şiddet konusunda omuz omuza vermesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Özgecan kızımızın katlinden sonra Antalya Kadın Kolları Kongremize gittiğimizde de orada misafir olarak bulanan erkekler ve üyelerimiz 'Kadına uzanan eller kırılsın' demişti. Şimdi de burada Mardinliler söylüyor: (Kadına uzanan eller kırılsın)" diye konuştu.

Davutoğlu, medeniyet diyarı Mardin'den uzanan bu sese herkesin kulak vermesi gerektiğini dile getirerek, "Biraz önce 'Kadınlar bizim kutsalımızdır' diye bir söz duydum. Evet, bütün kadınlarımız bizim için, saygının, ihtiramın en yücesine layık olan kutsal annelerimizdir. Bütün Mardin'i ve Mardinli kadınlarımızı bir kez daha selamlarken, buradan Türkiye'deki bütün kadınlarımıza şiddetsiz, nefretsiz, muhabbet dolu, gönül dolu yıllar diliyorum. Hayırlı yıllar olsun" dedi.

-"Kadına kim elini uzatırsa 'dur' diye haykırmaya hazır mısınız?"

Bir şehrin estetiğinin mimari, insanın estetiğinin ise ahlak olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ahlakın, en güzeli de muhabbetle bezenmiş ahlaktır. Ahlakın en güzeli de kadına, anneye, eşe, kız çocuğuna gösterilen muhabbette saklı olan ahlaktır.

Aziz Mardinliler, Kadınlar Günü'nde buradan bütün Türkiye'ye ses verelim. Kadınlara yönelik şiddet konusunda omuz omuza vermeye hazır mısınız? Kadın ve erkekler olarak hep beraber, kadına yönelik şiddet konusunda hükumetimizin aldığı tedbirlere destek vermeye hazır mısınız? Kadına kim elini uzatırsa 'dur' diye haykırmaya hazır mısınız? Annelerimize bugün giderek, onların sadece ellerini değil ayaklarını da öpmeye hazır mısınız? Özellikle erkeklere soruyorum, bugün içinizde evli olanlar, eşlerinize giderek muhabbetle 'hayat boyu muhabbetle beraber olalım' demeye hazır mısınız? Ne olursa olsun, bir an bile bir fiske bile vurmama konusunda söz veriyor musunuz? Eşlerinize sadece muhabbetle muamele etme konusunda söz veriyor musunuz?

Değerli bacılarım, kadına yönelik şiddet konusunda omuz omuza vermeye hazır mısınız? Eğer, birisi kadına yönelik bir şiddet uygularsa ona haddini bildirmeye hazır mısınız? Hem erkek kardeşlerim hem bacılarıma sesleniyorum, evimizde kız ve erkek çocuklarımıza sadece muhabbetle muamele etmeye hazır mısınız? Onlarla sadece sevgi diliyle konuşacak mısınız?"

Salonda bulunanlardan evet cevabını alan Davutoğlu, kendisinin gece saat kaç olursa olsun, evine gittiğinde uyuyan çocuklarının alnından öptüğünü ve bunu hiçbir zaman ihmal etmediğini bildirdi.

Davutoğlu, "Kaç yaşında olursa olsun... Emin olun, şu yaşa kadar dört çocuğuma hiçbir gece yok ki, kaçta gidersem gideyim ki çoğu zaman akşam eve gidemiyorum, gittiğimde alınlarından öpmeden ben uyumuş olayım. Bugün eve gittiğinizde, erkek çocuklarınıza, büyüdüğünde eşlerine muhabbetle davranmaları için; kız çocuklarınıza kendi çocuklarına muhabbetle davranmaları için siz onları bağrınıza basın. Öyle bir bağrınıza basın ki şiddeti hiçbir şekilde bir daha görmesinler, anlamasınlar, yaşamasınlar" diye konuştu.

-"Şiddetsiz döneme sahip çıkınız"

Davutoğlu, buradan bir seferberlik ilan ettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özgecan, vefat ettiğinde Antalya'dan Türkiye'nin batısından güneyinden seferberlik ilan etmiştik. Şimdi de Mardin'den, Güneydoğu'dan seferberlik ilan ediyoruz. Kadınlara yönelik şiddete hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Yine bu güzel gün ve mekanda kadınlarımızın huzurunda, bir hususta daha hep beraber sesimizi yükseltmeye çağırıyorum; o da Çözüm süreci...

Onlarca yıldır, bu toprakların annelerinin kiminin doğusunda kiminin batısında kiminin kuzeyinde kiminin güneyinde evlat acısı düştü. İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmayla bir barış imarı şeklinde başlayan süreç, bugün en ileri aşamasına geldi. Geçtiğimiz Cumartesi günü silahların tümüyle terki konusunda bir açıklama yapıldı. Biz, bunu çok önemsiyoruz. Çünkü, silahların konuştuğu yerde gönüller konuşamaz. Silahların konuştuğu yerde zihinler konuşamaz. Silahların konuştuğu yerde diller konuşamaz. İşte, şimdi AK Parti Mardin Kadın Kolları Kongresi'nden Türkiye'deki bütün kadınlarımıza sesleniyorum: Bu yeni döneme, silahsız, şiddetsiz döneme sahip çıkınız. Çözüm Süreci, herkesten çok kadınlarımızın sahip çıktığı bir süreçtir."

-"Fitnebazlara fırsat vermeyeceğiz"

"Hep birlikte Türkiye'yiz" sloganını Türkçe, Kürtçe ve Arapça söyleyen Davutoğlu, "Yeni Türkiye'nin işaret fişeği budur. Mardin ile Antalya'da, Edirne ile Hakkari'de aynı sloganlar atılıyorsa, aynı zılgıtlar ya da türküler söyleniyorsa, işte kardeşlik inşa ediliyor demektir. Kardeşliğimiz aziz olsun, daim olsun. Kardeşliğimize darbe vurmak isteyenlere Allah fırsat vermesin" diye konuştu.

Türk, Arap, Kürt herkesin, Mardin'de olduğu gibi barış içinde yaşaması için gece gündüz çalışacaklarını, fitnebazlara fırsat vermeyeceklerini ifade eden Davutoğlu, bu farkın AK Parti'yi diğer partilerden ayırdığını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz nasıl Türkiye'de Kürt, Arap, Türk, bütün vatandaşlarımızın kardeşliğini savunduysak, aynı şekilde Suriye'de de Irak'ta da Ortadoğu'da da kardeşliğimizi, birlikteliğimizi savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Bizim için Halep'teki bir Arap ile Kobani'deki bir Kürdün, Bayırbucak'taki bir Türkmenin, Musul'daki bir Sünni ile Kerbela'daki bir Şii'nin ya da Ninova'daki bir Süryaninin bir farkı yoktur. Hepsi bizim için azizdir, hepsi bizim ezeli ve ebedi kardeşimizdir."

-"Sizler bizim umudumuzsunuz"

Türkiye'ye sığınanlara sahip çıktıkları için Mardinli vatandaşlara teşekkür eden Davutoğlu, "Suriye'de, Irak'ta acılar yaşanırken, fevç fevç insanlar büyük bir umut içinde, emin bir diyar ararken, buraya geldiklerinde onlara sahip çıktığınız için size teşekkür ediyorum. Muhacirlere sahip çıkan ensara teşekkür ediyorum. Hataylılara, Gazianteplilere, Kilislilere, Şanlıurfalılara, Mardinlilere, Şırnaklılıra, Hakkarililere, bütün sınır boylarına ve muhacirleri karşılayan bütün vilayetlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Ortadoğu'ya barış mesajlarının, bir kez daha, asırlarca her ırktan, her etnik kökenden, her dinden insanlara kucak açmış, Mezopotamya'nın ilk asırlarından beri kadim medeniyetleri bünyesinde barındıran, Karakoyunluların, Artukluların, Eyyubililerin bu güzel şehrinden yükseleceğini ifade eden Davutoğlu, "Çözüm süreci şu anda Ortaoğu'nun tek ve en güzel haberidir. Buna sahip çıkacağız. Bahar bayramına giderken, Nevruzumuza giderken bu topraklarda bir daha nefret ve şiddet dili olmasın diye gece gündüz çalışacağız" diye konuştu.

Davutoğlu'nun, "Sizler de bizim umudumuzsunuz. Bu umudu yeşertmeye hazır mısınız? Çözüm sürecini kalıcı ve daimi bir barış, kalıcı ve daimi bir kardeşlik yapmak için 7 Haziran'da AK Parti'ye en güçlü desteği vermeye hazır mısınız? 7 Haziran'da bir demokrasi destanı yazmaya hazır mısınız? İnşallah 7 Haziran'da en az yüzde 50 demeye hazır mısınız?" sorularına salonda bulunanlar, "hazırız" cevabını verdi.

Kendilerinin de gece gündüz çalışmaya hazır olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Hep beraber AK Parti teşkilatları olarak bugün Türkiye'de dimdik ayaktayız. Olağan il kongrelerimiz bitirdik. Kadın kongrelerimizi yapıyoruz. Gençlik kongrelerimizi yapıyoruz. Her yerde aynı coşku, her yerde aynı heyecan. Çünkü biz bütün Türkiye'yi kuşatan, Türkiye'deki bütün vatandaşlarımızı ayrım gözetmeden kuşatan yegane partiyiz" dedi.

Davutoğlu, tezahüratları üzerine salonda bulunanlara, "Milletten Mardin'den güç alanların eğilmesi mümkün mü? Boyun eğdirilmesi mümkün mü? Mardin ayaktaysa biz de ayaktayız inşallah" diye seslendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu, bir taraftan parti kapatmadan bahsederken şunu göz ardı ediyor: CHP'nin 33 ilde milletvekili yok, 35 ilde yüzde 10'un altında, 24 ilde yüzde 5'in altında. Aslında millet, 'CHP'ye bu illerde neredeyse 'sen yoksun' demiş de Kılıçdaroğlu yeni yeni farkediyor" dedi.

Partisinin Mardin Kadın Kolları Kongresi'nde konuşan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir mesaj daha iletmek istediğini ifade etti.

Davutoğlu, "Hani şu 'Suriyeli göçmenleri geri göndereceğim' diyen vicdan yoksunu Kılıçdaroğlu var ya, hani Suriye'de başka hiçbir partiye izin vermeyen o otoriter, o diktatör Esed'e heyetler gönderen Kılıçdaroğlu var ya; şimdi Türkiye'de demokrasi savunulmasına geçmiş ve partilerin kapatılması konusunu açtı. Güya CHP ve MHP'nin kapatılması için bir çaba varmış. Bugün sabah da söyledim tekrar söylüyorum; biz AK Parti olarak bir çok parti kapatma badiresinden geçmiş AK Parti olarak, partilerin sadece halk tarafından açılıp halk tarafından kapatıldığına inanırız. Hiçbir şekilde en muarızımız, en karşıtımız olsa bile hiçbir partinin kapatılmasına rıza göstermeyiz" diye konuştu.

Davutoğlu, 2010'da parti kapatılmasını tümüyle imkansız hale getirecek anayasa reformunu, Meclis'ten geçirmek istediklerinde, CHP'nin ve MHP'nin 'hayır' dediğini belirterek, "İşin ilginci partileri kapatılmış olan o zamanki BDP'liler de 'hayır" dedi. Savunan tek, AK Parti çıktı. Şimdi buradan bir çağrıda bulunuyorum: Madem ki 4-5 yıl sonra aklınız başınıza geldi ve parti kapatılmanın kötü bir şey olduğunu hissettiniz; o zaman gelin yarın hep beraber vereceğimiz bir yasayla, bir anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını tarihe gömelim. 550 milletvekili hep beraber parti kapatılması karşısında, 4 partinin önergesiyle gerekli anayasa değişikliğini yapalım" ifadelerini kullandı.

Konuşması sırasında "Vur vur inlesin, Pensilvanya dinlesin" sloganları üzerine Davutoğlu, "Bütün demokrasi karşıtları dinleyecek, bütün çeteler dinleyecek, bütün şebekeler, milli iradeye engel olmak isteyen bütün çevreler, Mardinli konuşacak onlar dinleyecek. Mardinli konuştuğunda, onlar dinleyecek" dedi.

-"Milletin huzurunu bozan herkes, hesabını verecek"

"Gezi provokasyonlarıyla, 17-25 Aralık kumpaslarıyla, daha sonra da 6-7 Ekim olaylarıyla milletin huzurunu bozan herkes, hesabını verecek" diyen Davutoğlu, "Mardinliler, siz 30 yıllık bu terör ve şiddet döneminde şehrinize hiçbir zaman terörü, şiddeti yaklaştırmadınız. Mardin sokakları hiçbir zaman o birliğini, beraberliğini bozmadı. Ama 6-7 Ekim olaylarında, birileri gelerek Mardin'de de Mardinlilerin huzurunu bozmaya çalıştı. İşte bizim 'Özgürlüklerin Korunması ve İç Güvenlik Reformu" olarak yasalaştırmaya çalıştığımız yasanın esası, bir daha kimsenin 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi bu güzel şehirlerimize, şiddeti egemen kılmaması içindir" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, salonda bulunanlara, "Mardinliler, bu şehirlere gelip molotofkokteyli ile binalarınızı yakan, camilere, Kur'an kurslarına şiddet uygulayan, molotofkokteyli atanlara karşı aldığımız bu tedbire, siz Mardinliler olarak destek veriyor musunuz? Özgürce toplantı ve gösteri hakkını kullanmaya 'evet' derken, molotofkokteyline 'hayır' diyor musunuz? 'Mardin'e molotofkokteyli girmeyecek, Mardin'e bir daha şiddet girmeyecek, yüzlerini kapatıp gencecik çocukları 4. kattan atan zalimlere karşı, şehirlerimizde huzur istiyoruz, sukut istiyoruz, kardeşlik istiyoruz' diyor musunuz" sorusunu yöneltti.

"Evet" yanıtını alan Davutoğlu, "Biz de size diyoruz ki kim olursa olsun bir daha bu güzelim Mardinizimi, mürşit şehrimiz Diyarbakırımızı, yükselen şehrimiz Batmanımızı, alimler şehrimiz Siirtimizi, peygamberler şehrimiz Şanlıurfamızı, Bitlisimizi, Bingölümüzü şiddete mahkum edemeyecek. Hem kamu düzenini sağlayacağız hem de ezeli ve ebedi kardeşlik için çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız. Çözüm süreci başarıya ulaştığında, bütün Türkiye tekrar ayağa kalkacak" dedi.

Davutoğlu, Mardin'de GAP Eylem Planı'nı açıklayacağını dile getirerek, "Yeni bir dönem başlıyor. Çözüm süreciyle birlikte, siyasi istikrar ve huzur bölgeye geldiğinde, bu yeni dönemde Mardin'le birlikte bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu da şaha kalkacak inşallah" diye konuştu.

Türkiye'de siyasi istikrarın, AK Parti ile geldiğinde bütün ülkede barışın hakim olacağını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"AK Parti'nin farkı budur. AK Parti, Türkiye'nin her yerinde var olan bir parti olarak aslında hepsine ders veriyor. Kılıçdaroğlu, bir taraftan parti kapatmadan bahsederken şunu göz ardı ediyor: CHP'nin 33 ilde milletvekili yok, 35 ilde yüzde 10'un altında, 24 ilde yüzde 5'in altında. Aslında millet, 'CHP'ye bu illerde neredeyse 'sen yoksun' demiş de Kılıçdaroğlu yeni yeni fark ediyor. Biz bir taraftan özgürlükleri, çözüm sürecini, kamu düzenini hakim kılacağız, diğer taraftan da Mardinimizi ayağa kaldıracak ekonomik hamlelerimize devam edeceğiz."

-"Mardin lojistik merkez haline gelecek"

Son 12 yıl içinde Mardin'e 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatan Davutoğlu, 2002'de bütün Mardin'in yaptığı ihracatın 23 milyon lira olduğunu; sadece bu yılın ocak ayındaki ihracat rakamının ise 58 milyon lira olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

Davutoğlu, "Yani bizim iktidarımızdan önce, 12 ayda yapılan ihracatın 2,5 mislini Mardinliler bir ayda yapmış. Eğer barış, bu bölgeye hakim olursa emin olun bir ayda siz 500 milyon ihracat da yaparsınız Allah'ın izniyle. Yeter ki barışı hakim kılalım. Mardin'in yıllık ihracatının 935 milyon lira. İnşallah yakında Mardin'de 1 milyarı aşan iller sıralamasına girecek" değerlendirmesinde bulundu.

Mardin'deki 28 kilometrelik bölünmüş yolu, 250 kilometreye çıkardıklarını belirten Davutoğlu, Diyarbakır-Mardin arasındaki yolun da tamamlandığını kaydetti.

Mardin Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısının 400-500 bini bulduğunu ifade eden Davutoğlu, demiryolları hatları itibariyle Mardin'i, Mezopotamya'nın da Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun da en merkez şehri haline getireceklerini söyledi.

Nusaybin-Habur hızlı tren proje çalışmalarını 2015'te başlatacaklarını dile getiren Davutoğlu, İstanbul-Habur bağlantısının da Mardin üzerinden sağlanacağını bildirdi.

Mardin'i sadece Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun değil Türkiye'nin de lojistik merkezi haline getireceklerini belirten Davutoğlu, kente 3 ay içerisinde, 2 bin 500 kişilik yeni bir kapalı spor salonu yapılacağı müjdesini verdi.

Bu yıl Mardin'in doğalgaza kavuşacağını ifade eden Davutoğlu, Mardin'de konaklamada devrim mahiyetinde adımlar attıklarını ve turist sayısını 25 binden 230 bine çıkardıklarını söyledi.

-"Tarihi mirasa sahip çıkmaya devam edeceğiz"

Kendisini dinleyen vatandaşlara, "789 bin kilometrekareyle vatan size emanet mi? Türkiye'nin her köşesine sahip çıkmaya hazır mısınız? Mardin'le Edirne, Hakkari ile Konya, Diyarbakır ile Bursa kardeş mi? Biz bu güzel şehirleri ebediyen kardeş kılacak mıyız? Diyarbakır'ın Ulu Camii'ni, Bursa'nın Ulu Camii'ne kardeş kılacak mıyız? Bursa Ulucamii'de ve Diyarbakır Ulu Camii'de secdeye giden kardeşlerin arasına fitne sokmaya çalışanlara dersini verecek miyiz? Bu topraklarda bir daha evlat acısının olmaması için ezeli ve ebedi kardeşlik için her şey Türkiye için demeye devam edecek miyiz? Hep beraber Türkiyeyiz diyecek miyiz?" sorularını yönelten Davutoğlu, "Evet" cevabını aldı.

Bölücülük, ayrımcılık yapmak isteyenlerin, Türkü Kürte, Müslümanı Hristiyana, Sünniyi Aleviye düşman kılmak isteyenlerin başarılı olamayacağını vurgulayan Davutoğlu,"Konya'da Selçuklu torunuyuz, İstanbul'da Osmanlı torunuyuz, Mardin'de Artuk'lu torunuyuz, Ankara'da Cumhuriyet çocuğuyuz. Hepimiz bu ülkenin eşit vatandaşları olarak, bütün bu tarihi mirasa sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Mardin'i Ilısu Barajı ile dünyanın hacmi bakımından en büyük barajının sahibi yapacaklarını belirten Davutoğlu, Mardin kadın teşkilatından, ev ev dolaşarak, AK Parti'yi birinci parti yapmalarını istedi.

"İnşallah Mardin'de yüzde 50'yi aşıp, yüzde 55 yapın, seçimden sonraki ilk ziyaretimi Mardin'e yapacağım" diyen Davutoğlu, Mardinlilerden sandığa sahip çıkmalarını istedi.

-Notlar

Mardin İl Kadın Kolları 4. Olağan Kongresinin yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na gelişinde coşkuyla karşılanan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katılımcıları selamladı. "Mardin seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine Davutoğlu, "Biz de Mardinlilerle gurur duyuyoruz", "Mardinlilerden güç almaya ilham almaya geldik" karşılığını verdi.

"7 ayrı din, dil ve kültürün merkezi Mardin'in insanlığın da merkezi olduğunu" belirten Davutoğlu, "Rojbaş Mardin" ifadesini kullandı. Konuşması devam ederken "Kadına uzanan eller kırılsın" diye slogan atılması üzerine Davutoğlu, sloganı tekrarladı.

Salondakilere "Kadına yönelik şiddete son vermeye, hükümetin aldığı tedbirlere destek vermeye hazır mısınız", "annelerinizin ayaklarını öpmeye hazır mısınız", "eşlerinize bir fiske dahi vurmamaya, muhabbetle muamele etmeye söz veriyor musun" diye seslenen Davutoğlu, salondan "evet" yanıtını aldı. Davutoğlu, kadına yönelik şiddete hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini vurguladı.

Mardinli kadınlardan Çözüm Süreci'ne destek vermelerini isteyen Davutoğlu, Türkçe, Kürtçe ve Arapça "Hep birlikte Türkiyeyiz" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!