1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu'ndan Koza-İpek açıklaması

Davutoğlu'ndan Koza-İpek açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iki radyo kanalına verdiği röportajda, Koza-İpek'e kayyum atanmasıyla ilgili sorulara cevap verdi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasıyla ilgili, "Hukuki bir süreç, yani mahkemelerimizin savcılarının, hakimlerinin takip ettiği bir süreç. Siyasal anlamda müdahil olmamız söz konusu değil. Dolayısıyla hukuki bir süreç, kendi doğası içinde seyretmeli. Eğer buna itiraz edecek olanlar varsa, yine hukuk içinde bunun yapılması lazım" dedi.

Davutoğlu, Best FM ve Baba Radyo ortak yayınında katıldığı "Seçim Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Seçim beyannamesinde de yer alan seçim barajına ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu, dünyanın her yerinde seçim sistemine göre değişik baraj uygulamalarının yer aldığını hatırlattı.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'de yüzde 10 gibi yüksek bir seçim barajı var ama bunu AK Parti getirmedi, bizden önce de bu vardı ve biz 2002'de ilk seçime girerken biz de aynı baraj engeliyle mücadele ederek girdik. Bu hepimizin karşı karşıya kaldığı bir problem. Burada en temel ilke temsilde adalet, yönetimde istikrar. Bu barajlar hem temsilde adaleti engellemeyecek düzeyde olmalı ama aynı zamanda da oyların çok dağılımı dolayısıyla, bazı ülkelerde çok sayıda yüze yakın parti olabiliyor, dağılıyor oylar, bir yönetimde istikrar da olmuyor. İşte şimdi bu ilke etrafında temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesi etrafında bir düzenleme yapacağız, kesinlikle bu barajın daha aşağıya çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzde 7 olabilir, bu tartışılabilir ama daraltılmış bölge sistemine geçersek zaten yönetimde istikrarı sağlayacak bazı tedbir alındığı için daha da aşağı çekilebilir bu baraj."

KOZA İPEK AÇIKLAMASI


Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması kararına ilişkin bir başka soru üzerine ise Başbakan Davutoğlu, "Bu hukuki bir süreç, yani mahkemelerimizin savcılarının, hakimlerinin takip ettiği bir süreç. Siyasal anlamda müdahil olmamız söz konusu değil. Dolayısıyla hukuki bir süreç kendi doğası içinde seyretmeli. Eğer buna itiraz edecek olanlar varsa, yine hukuk içinde bunun yapılması lazım" dedi.

Yayın grubunun yürüttüğü faaliyetlerle ilgili daha önce yapılan bazı soruşturmalar bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Dediğim gibi bu tamamıyla hukuki bir süreç olarak değerlendirilmesi gereken bir konu" diye konuştu.

Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri sonrasında üçüncü bir seçim olma ihtimaline yönelik değerlendirmelerinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:
 

"Bunu düşünmüyoruz, gündemimizde böyle bir konu yok. Şu anda gündemimizde tek konu var; 1 Kasım seçimlerinde yönetimde istikrarı sağlayacak, tek başına görev yapabilecek bir parlamentonun oluşması. Yani muhalefetin şu anda tek başına iktidar olma ümidi olmadığı için genellikle bu konuyu gündemde tutuyor ama AK Parti işte gördüğünüz gibi alanlardayız, gece gündüz çalışıyoruz milletimizin her bir oyuna talibiz. Bizim için önemli olan şu anda 1 Kasım gecesi 13 yıldır süren istikrarın devam etmesini sağlayacak bir neticeye ulaşmak. Başka bir alternatif düşünmüyoruz."

Ajanslar

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!