1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demirtaş: Tek Formül Demokratik Özerklik

Demirtaş: Tek Formül Demokratik Özerklik

Yeni Anayasa ile ilgili açıklamalarda bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan dikkat çeken ifadeler...

A+A-

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: "Birileri özellikle Demokratik Özerklik ismini duyunca çıldırıyor. Fakat tek formül Demokratik Özerklik olacaktır."

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Yenişehir Belediye binası önünde düzenlenen etkinlikte konuştu. Anayasa değişikliğinin gerekli olduğunu belirten Demirtaş konuşmasında 'Demokratik özerklik'e dikkat çekti.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen DİHA'nın haberine göre, Demirtaş şöyle konuştu: "21. yüzyılda halkın yaşamını kolaylaştırma ve kentleri yaşanır duruma getirme yerel yönetimlerin asli görevleridir. Bizim yerel yönetimler anlayışımız demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü paradigma eksenindedir. Karar almaya toplumu katma perspektifiyle genç ve kadınların aktif rol oynaması gerekmektedir. Bin yıllık geleneğin yerine demokratik katılımcı işleyişin hayat bulması için büyük emek ve çaba göstermek gerekiyor. Sadece seçilenlerin vereceği kararla demokratik işleyiş gerçekleşemez, onun için diyoruz ki Anayasa değişikliği de halkın yasaları değiştirmesi ve işlevleştirmesi gerekmektedir."

Kent yönetiminin halk tarafından seçilmişlere devredilmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, bunun adının da Demokratik Özerklik olduğunu söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti: "Yerel yönetimlerde halk tarafından seçilen belediye başkanı vardır. Bir de devletin atadığı vali ile kaymakam vardır. Birisi seçilmiş ve halkın içindendir. Diğeri kentin doku, ruhu ve siyasetiyle denk düşmeyen vali ve kaymakam; Hazine'den kendisine gönderilen parayı bankada tutup kenti hizmetten mahrum bırakmaktadır. Çünkü onun siyaseti ve görüşleri kentin görüşleriyle zıt olmaktadır. Onun için bizler diyoruz ki; artık atama usulü değil, eğer kaymakam ve valilere ihtiyaç varsa halk tarafından seçilmelidir. Bu da demokrasinin gereğidir. Birileri özellikle Demokratik Özerklik ismini duyunca çıldırıyor. Fakat tek formül Demokratik Özerklik olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!