1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demirtaştan İtiraf: Mücadelemiz Özerklik İçin

Demirtaştan İtiraf: Mücadelemiz Özerklik İçin

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, asıl mücadelelerinin özerklik için olduğunu, 5 yılda bu olur 10 yılda mı olur bilmiyoruz ama bunun için mücadele edeceğiz dedi.

A+A-

Selahattin Demirtai, resmi önerilerinin özerklik olduğunu ve bunun gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini söyledi

Demirtaş, partisinin önceki günkü grup toplantısının ardından bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu.

Akşam'ın haberine göre; Selahattin Demirtaş şunları söyledi:

Resmi çözüm önerimiz BDP olarak özerkliktir. Sadece Kürtler için değil, tüm Türkiye için öneriyoruz. Onun kabulü demek, Kürtlerin statüsünün kabulü demektir. Şu anda Kürtler kendi kimliğiyle söz sahibi değiller. O statünün özerklikle sağlanması lazım. Bu talep çekilmenin koşulu değil, mücadelemizin gerekçesidir. On yılda mı olur, beş yılda mı olur bilemeyiz ama bunun için mücadele edeceğiz. AKP bunu kabul etmiş, özerkliği tanıyorum gibi bir vaatte bulunmuş değil. Ama bu, bölünmenin önlenmesidir. Bölünmeyi önleyecek formüldür.

YENİDEN İMRALI VE KANDİL'E GİDEBİLİRİZ 

Çekilme başladıktan bir süre sonra işlerin nasıl gittiğine dair belki İmralı ve Kandil'de görüşme yapabiliriz. Ama tarihi belli değil.

"AKİL İNSANLAR İMRALI'YA GİTSİNLER"

Akiller, aralarında temsili bir heyet seçip İmralı'yla görüşebilirler. Bunun nesi yanlış olabilir ki? Çağrıyı yapan da, süreci başlatan da Öcalan'ın kendisi. Akil insanlar, Öcalan'ı da dinledikten sonra ne olup bittiğini halka daha rahat anlatabilirler.

KANDİL İMRALI İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

KANDİL'in İmralı'yla doğrudan görüşme talebi var. Açık veya gizli İmralı'ya gelmek istiyorlar. Süre koyamam ama koşullar normalleşirse hükümet bunu yapabilir.

KCK açıklama yaptı, 8 Mayıs'ta çekilme başlayacak. Bundan daha somut bir şey olur mu? Başta 'Olur mu olmaz mı' kaygılarımız vardı. Şimdi netleşti. Barış artık ete kemiğe
bürünüyor. O nedenle daha umutluyuz.

Türkiye'deki seçim takvimi, süreci negatif etkileyecek. İşler, IRA ve diğer süreçlerle kıyaslandığında hızlı yürüyor. Ama bunun bir arka planı var. 2009'dan beri müzakere sürüyor. Kesintiye uğramış bir müzakeredir bu. 3-4 yıldır devam eden bir tartışmanın sonucunda bu noktaya geldi. 2. aşamanın hızlı ilerlemesini bekliyorum. İran'da, Suriye'de sular durulmadan, 3. aşamaya geçmek zor. Ama Türkiye'de savaş olmayacaktır. Bir daha o günlere geri dönülmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!