1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Devletlerin en büyük derdi; "Terör Örgütleri"

Devletlerin en büyük derdi; "Terör Örgütleri"

A+A-

Dünya’da ülkelerin mücadele verdiği terör örgütlerinin çıkış şekli ve devletin bu örgütlerle mücadeleleri TRT Haber’de yayınlanan “Ufuk Çizgisi” programının konusuydu. İRA, ETA ve TAMİL terör örgütlerinin masaya yatırıldığı programın konuğu Prof. Dr. İdris Bal’dı.

Kuruluşu İngilizlerin işgaline dayanan örgüt: İRA

İrlanda’yı işgal eden İngilizler, bölünmenin ve sonrasında İRA  terör örgütünün ortaya çıkmasının temellerini atmış oldu. İngilizlerin ülkeyi işgal etmesiyle Katolik İrlanda’ya gelen Protestan İskoç ve İngilizler çatışma ortamını oluşturdu. 1916’da İrlandalı direnişçiler ayaklanmaya başladı. Bu ayaklanmalar İngilizler tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı. Gönüllülerden oluşan ve kendilerine İRA adını veren gurup İngilizlerle çatışmaya başladı.

İngilizler kontrolü bırakmak istemedi

İrlanda’da demokratik gelişmeler yaşanırken kontrolü elinden bırakmak istemeyen İngilizler farklı yollara başvurdu. İrlanda ikiye bölündü bağımsızlık isteyenler ve İngilizlerin himayesini kabul etti. İngilizler ilerleyen yıllarda yaşanan bir halk ayaklanmasını 14 kişiyi öldürerek yüzlerce kişiyi de yaralayarak bastırmaya çalıştı. Bu durum İRA’ya güç kazandırdı. Daha sonra İngilizler Kuzey İrlanda’ya çekildi. İRA, saldırılarını İngiltere’ye kaydırdı. İngiliz başbakanının bulunduğu otele bombalı saldırı düzenlendi. Başbakan bu saldırıdan zor kurtuldu. İRA silahlı mücadelesine 2005 yılında son verdi. Prof. Dr. İdris Bal, İrlanda’da çatışmaların daha çok din unsurlu olduğunu belirtirken, “İRA İngilizlerin militarist yaklaşımından beslendi” dedi. Bal, “İrlanda’da terör sorunu çözülse de politik sorunlar hala devam ediyor” diye konuştu.

İspanya’nın ETA’yla mücadelesi

1930 yıllarında sağ ve sol akımın çatıştığı İspanya iç savaşa sürüklendi. 1959 yılında ETA üniversite öğrencileri tarafından kuruldu. 1959 yılında ilk cinayetini işleyen ETA şiddet eylemlerini sürdürdü. İspanya ETA’ya karşı askeri tedbirler aldı.

ETA siyasete çekilmek istendi

Demokratikleşmelerin yaşandığı İspanya’da ETA 1980 yılında 118 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırı düzenledi. İspanya Fransa’yla işbirliği yaparak ETA’yı baskı altına almak istedi. ETA daha sonra silahlı mücadele yerine siyaset alanına çekilmek istendi. ETA bu teklifleri kabul etmeyerek 1998’de suikastlar düzenledi. Ülke genelinde ETA’ya yönelik operasyonlar başladı. Son olarak 11 Mart 2004’te trenlere düzenlenen saldırıdan ETA sorumlu tutuldu.

Halkın ETA'ya Tepkisi

ETA bunu kabul etmese de halk ETA’ya karşı yürüyüşlere başladı. Saldırıdan üç gün sonra başa geçen hükümet ETA’yla görüşmeler yapmayı kabul etti. Ancak Madrit Havaalanında patlayan bomba, görüşmeleri ve iyi niyeti bitirdi. Operasyonlarda birçok kişi tutuklandı. 2012’de ETA silahlı mücadeleyi bıraktığını açıkladı. 43 yıllık şiddet böylece sona erdi. Ancak şimdilerde İspanya ekonomik sorunların da tetiklediği etnik sorunlarla mücadele veriyor. Prof. Dr. Bal, “İspanya’da 1988’de yapılan anlaşmanın en önemli maddesi silahlı mücadeleye asla başvurulmayacak olmasıydı” dedi. Bal, ETA’nın bu maddeyi kabul etmediğini ve bundan dolayı ETA’ya destek veren tüm partilerin kapatıldığını söyledi.

Savaş uçağı ve denizaltısı olan tek terör örgütü

Dünyada denizaltı ve savaş uçağı olan tek terör örgütü de devletle girdiği mücadeleyi sonunda kaybetmeye mahkum oldu. Kendilerine Tamil kaplanları adını verdikleri örgütün kuruluşu İngilizlerin Sri Lanka’yı 1915’te işgal etmesine dayanıyor.

İngilizlerin bilinçli politikası ülkeyi böldü

İngilizler işgal ettikleri Sri Lanka’ya Hindistan’ın güneyinde yaşayan Tamilleri getirdi. Devlet memurluğunun yarısına Tamillerin getirilmesi gibi ayrıcalıklar tanındı. Bilinçli atılan bu adımların sonunda ülkeyi terk eden İngilizler arkada bölünmüş bir Sri Lanka bıraktılar. Tamillerin bir kısmı vatandaşlıktan çıkarılınca çatışmalar başladı. 1983’te kendilerine Tamil Kaplanları diyen kişiler, ülke ordusuna saldırdı.

İlk intihar bombacısı

Tamil Kaplanları terör örgütü Hindistan’daki tamillere güveniyordu. Bu örgüt Hindistan’ın yeterli destek vermediği gerekçesiyle kadın intihar bombacısı saldırısıyla Gandi’yi öldürdü. Bu saldırıdan sonra Hindistan tüm desteğini çekti. İntihar saldırılarını ilk düzenleyen örgütle görüşmeler yapıldı ancak bir sonuç çıkmadı. 2009’da örgütün bulunduğu şehir ele geçirildi. Örgütün iki numarası devletin tarafına geçti. 70 bin kişiyi öldüren 26 yıllık örgüt, 2011 yılında Tamillerin temsilcisi olarak siyasete atıldı.

Halka çok iyi anlatılmalı

Prof. Dr. İdris Bal terör örgütleri için “bürokrasinin içindeki zehirli oklar” benzetmesini yapıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!