1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır&Eskişehir Emniyetinde Görev Değişikliği

Diyarbakır&Eskişehir Emniyetinde Görev Değişikliği

Diyarbakırda emniyet müdür yardımcıları ile terör ve narkotik şubedeki müdür yardımcıları pasif göreve alınırken, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nde 4 şube müdürü ve 4 şube müdür yardımcısı ile 3 başkomiser görevlerinden alındı.

A+A-

Aralık'ta yapılan ve Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası emniyet teşkilatında başlatılan görevden almalar devam ediyor.

DİYARBAKIR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

DÜN GECE GÖREVDEN ALINDILAR

25 Ocak'ta 9 şube müdürünün yerinin değiştirilmesinden ardından dün gece emniyetin bütün 'yardımcı müdürleri' görevden alındı. Bütün il emniyet müdürlerinin yeri değiştirilirken Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Şube Müdürlüğü ve KOM Şube Müdürlüğü'nün de aralarında bulunduğu bütün şube müdür yardımcılarının görev yeri değiştirilerek 'pasif görevlere' gönderildi. Alanında uzman çok sayıda polis memuru ise karakollara atandı. Görevden alınan müdür yardımcıları ile şube müdür yardımcılarının yerine polis okulunda görev yapan müdürler atandı. Diyarbakır emniyetindeki tayinlerin önümüzdeki günlerde daha kapsamlı devam edeceği öğrenildi.

TERÖRDEN SORUMLU MÜDÜR YARDIMCISI POLİS OKULUNA

Yolsuzluk, rüşvet ve kara para operasyonunun ardından görevden alınan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in yerine Aksaray Emniyet Müdürü Halis Böğürcü atanmasıyla tasfiyelere başlandı. Böğürcü'nün göreve gelmesinden kısa süre sonra 9 şube müdürünün yeri değiştirildi. En kapsamlı görev değişiklikleri ise dün gece yaşandı. Diyarbakır Il Emniyet Müdür Yardımcılarının tamamı görevden alındı. Yerine polis okulunda derslere giren müdürler getirildi. En büyük görevden almalar ise KOM, Narkotik, TEM ve Asayiş Şube Müdürlüklerinde yaşandı. Bu birimlerde görevli şube müdür yardımcılarının tamamı görevden alınarak 'pasif' görevlere atandı. Bazı müdür yardımcıları da ilçe emniyet müdür yardımcılığı gibi 'pasif görev'e gönderildi. Bu şubelerde görevli, 'terörle mücadele' başta olmak üzere uyuşturucu gibi bölgenin en önemli sorunlarında uzman olan komiser, komiser yardımcıları ile çok sayıda polis memuru yine pasif görev olarak karakollara gönderildi. Diyarbakır'da terörle mücadeleden sorumlu il emniyet müdür yardımcısı da Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu'na öğretmen olarak tayin edilmesi dikkat çekti.

TASFİYELERİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır emniyetinde tasfiyeler bölgenin en önemli iki birimi olan Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Istihbarat Şube Müdürlükleri'nde devam etmesi bekleniyor. Bu iki şubenin bölgede bugüne kadar gerçekleştirilen başarılı operasyonların merkezi konumunda olduğu biliniyor. Bu şubelerin çalışması sayesinde, çözüm sürecinden önce terör örgütüne kırsalda büyük darbe vurulmuş, kamuoyunda 'örgütün ciddi zayiat vermesi nedeniyle çözüm sürecini kabul ettiği' şeklinde yorumlar yapılmıştı.

Yine bölgenin en önemli operasyonlarından biri olan terör örgütü KCK'nın gölge bir devlet olduğunu TEM ortaya çıkarmıştı. Terör örgütünün Kent Meclisleri yapılanması, PKK'nın Öz Savunma Birimleri, PKK'nın yeni şehir yapılanması olan YDG-H gibi önemli faaliyetleri deşifre eden bu şubeler, çok sayıda bombalı saldırı girişimini engellemişti.

ESKİŞEHİR EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nde 4 şube müdürü ve 4 şube müdür yardımcısı ile 3 başkomiser görevlerinden alındı. Söz konusu görevden alınan müdür, müdür yardımcıları ile başkomiserler farklı birimlerde görevlendirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nde görevli iki başkomiser Ilçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevlendirildi.

GÖREVDEN ALMALAR DEVAM EDİYOR

Emniyette, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ardından başlayan görevden almalar sürüyor. Büyük yolsuzluk operasyonu akabinde Türkiye'nin birçok şehrinde emniyet müdürlüklerinde yaşanan görevden almalara Eskişehir de eklendi. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nde 4 şube müdürü ve 4 şube müdür yardımcısı ile 3 başkomiser görevlerinden alındı. Söz konusu görevden alınan müdür, müdür yardımcıları ile başkomiserler farklı birimlerde görevlendirildi. Görevden almaların Içişleri Bakanı Efkan Ala’nın talimatıyla gerçekleştirildiği ve bir süre önce bakanın talimatıyla şubelerde görevli rütbeli ve memurların listesinin istendiği, akabinde ise değişikliklerin yapıldığı kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gürbüz, Evrak Arşiv Şube Müdürü, Hassas Koruma Şube Müdürü Erhan Ünal, Personel Şube Müdürü, Evrak Arşiv Şube Müdürü Hasan Sinik, Eğitim Şube Müdürü, Koruma Şube Müdürü Kazım Çiriş, Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürü olarak görevlendirildi.

GÖREVDEN ALMALARIN ÇOĞU KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ'NDE

Görevden almaların büyük bir bölümünün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde olması dikkat çekti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü Osman Yasin Baltacı, görevinden alınarak Koruma Şube Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı Murat Dağ, Çocuk Şube Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli Başkomiser Recep Akgül, Odunpazarı Ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne başkomiser, yine Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Başkomiser’i Selahattin Kaya, Tepebaşı Ilçe Emniyet Müdürlüğü'nde başkomiser olarak görevlendirildi.

Eskişehir Havaalanı Müdür Yardımcısı Tevfik Erhan Şahan, Toplum Destekli Polis Şube Müdürü, Önleyici Hizmetler Şube Müdür Yardımcısı Ali Murat Yıldırım, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne şube müdür yardımcısı, Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Başkomiser Levent Oktay, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde başkomiser olarak görevlendirildi.

ŞEHİT CENAZELERİNİ HÜKÜMET ALEYHİNE PROPAGANDAYA ÇEVİREN ÖRGÜTÜ ÇÖKERTEN KOM EKİBİNE TASFİYE

Görevden almaların büyük bölümünün Türkiye genelinde ses getiren yolsuzluk, rüşvet ile suç örgütlerine yönelik operasyonlara imza atan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde olması dikkat çekti. Söz konusu görevden alınan KOM’daki görevli ekip, kentteki beyin cerrahları ile 8 ay önce 6 ili kapsayan ve devleti 10 milyon lira zarara uğratan, bir taraftar gruplarını da kullanarak kentteki şehit cenazelerini hükümet aleyhine kara propagandaya çevirdiği belirlenen 90 kişilik organize suç örgütüne yönelik operasyonlara imza atmıştı.

Bu arada, Eskişehir emniyetindeki görevden almaların sayısı 16’e yükseldi. Geçtiğimiz günlerde de İstihbarat Şube Müdürü görevinden alınan Mustafa Arık, önce yeri bile olmayan Tanık Şube Müdürlüğü'ne, bir süre sonra da Havaalanı Şube Müdürlüğü'ne görevlendirildi. İl Emniyet Müdür Yardımcıları Mustafa Aygün ile Suat Kural da görevlerinden alınarak Trafik Okulu'na öğretmen olarak gönderilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!