1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğalgaz ucuzlayacak mı?

Doğalgaz ucuzlayacak mı?

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rus Gazprom’un gaz fiyatlarını indireceği yönündeki iddialara yanıt verdi.


Yıldız, “O haberler üzerine Gazprom ile tekrar görüştüm. ‘Biz böyle bir deklarasyon yapmadık’ dediler. Fiyat indirimiyle alakalı” açıklamasında bulundu. Yıldız, ANKA’nın sorularını yanıtlarken, Uluslar arası Enerji Ajansı (IEA) Baş Ekonomisti Fatih Birol’un, 2012 Dünya Enerji Raporu’nun tanıtımını yaparken, gaz fiyatlarının ucuzlayabileceği yönündeki öngörülerinin hatırlatılması üzerine, bunların ihtimal olarak bütün ülkelerin önünde portföyde olmasının, halkın aklına hemen "yarın ne olacak" sorusunu getirdiğini söyledi. Bunu ayrıştırmak gerektiğini belirten Yıldız, her ülkenin kısa, orta ve uzun vadeli strateji planları ve enerji politikaları bulunduğunu vurguladı.

-“DOĞALGAZ ARZI FAZLA OLUŞURSA FİYATLAR UCUZLAYABİLİR”-

Dünyanın büyüme hızının, “doğalgaz-arz” kaynaklarından daha hızlı büyümesi durumunda, bunun tersinin oluştuğuna işaret eden Bakan Yıldız, “Ancak daha fazla doğalgaz arzı oluşursa, fiyatlar ucuzlayabilir. Fakat bunu şu anda öngörmek çok mümkün görünmüyor. Niçin? IEA, 2035 yılında ham petrolün varil fiyatını 125 dolar olarak açıklamış. Bundan iki yıl önce ama geçen yıl 125 dolarları gördü. Bu bir öngörüdür. Böyle olmasını ben de temenni ediyorum ve böyle olmasını ben de istiyorum. Çünkü Türkiye, doğalgaz tüketimiyle alakalı büyümesini sürdürürken, ne yazık ki ülkemizde doğalgaz kaynakları çok fazla görünmüyor. O zaman doğalgazın fiyatının ucuzlayacak olması, bizim tercihlerimizin, isteklerimizin arasında. İnşallah Fatih Bey’in (Birol) dediği gibi de olur. Biz de katılıyoruz” diye konuştu.

-“HABERLER ÜZERİNE GAZPROM İLE GÖRÜŞTÜM, FİYAT İNDİRİMİYLE ALAKALI DEKLARASYON YOK”-

Yıldız, “Türkiye’nin, gaz ithal ettiği ülkelerle fiyatların indirilmesi yönünde yeni bir pazarlık söz konusu mu?” sorusu üzerine Avrupa ile senkron davrandıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Geçen gün basın mensuplarının bir kısmı yazmıştı. Yeni bir fiyat indirimiyle alakalı deklarasyon falan… Gazprom ile görüşüyoruz, ‘Biz böyle bir deklarasyon yapmadık’ dediler. Belli bir formülü var, o formül çerçevesinde bunlar ilerliyor ama bunun için ‘ayrıca bir söylemde bulunmadık’ dediler. Ben o haberler üzerine Gazprom ile tekrar görüştüm. Şu anda bize söylenen, bizim sorduklarımızın arasında yok.” Yıldız, “Fiyat indirimiyle alakalı?” sorusuna, “Yok. Şu anda yok” karşılığını verdi.

-“SURİYE’YE ELEKTRİK SATMAK İÇİN UĞRAŞMAYIZ”-

Suriye’nin Türkiye’den elektrik alımını durdurmasına ilişkin son durumu da değerlendiren Bakan Yıldız, “Bizim Suriye rejimiyle, oradaki hükümet yetkilileri ile görüşmemiz şu anda söz konusu değil. İstiyorlarsa alırlar, özel sektörle anlaşıp, istemiyorlarsa da biz satmak için uğraşmayız” dedi.

-“BOTAŞ’TAN KİM ‘GAZ ALAMIYORUM’ DİYORSA GELSİN”-

Sanayi şirketlerinin BOTAŞ’tan gaz almakta sıkıntı yaşadığı yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Yıldız, “Yok. Kimse gelsin. Biz duyuru yaptık. Kim, ‘alamıyorum, bağlantı kuramıyorum’ diyorsa gelsin onlar. Organize Sanayileri öyle bir şey söyledi. Çağırdık. Bir günde çözüldü. ‘Kim varsa gelsin’ dedik” açıklamasında bulundu. (ANKA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!