1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktora fırça sapıyla kadın şiddeti

Doktora fırça sapıyla kadın şiddeti

Dr.Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi acil bölümünde yaşanan erkek doktora şiddet uygulayan kadınların görüntüleri güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

A+A-

Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi'nin acil bölümünde görevli erkek doktor, böbrek rahatsızlığı nedeniyle gelen bir kadın hasta ile hasta yakını olan 3 kadın tarafından darp edildi. Hasta ve yakınları, tartıştıkları erkek doktora fırça, fırça sapıyla saldırdı. Güvenlik görevlilerinin olmadığı Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi acil bölümünde bulunan hasta yakınları ve personel, saldırganları güçlükle sakinleştirilirken, kadın şiddetine maruz kalan erkek doktor ise arkadaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. Olay sonrası kadın şiddetine maruz kalan erkek doktor hasta ve hasta yakınlarından şikayetçi oldu. Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi acil bölümünde görevli doktor Nuhak Özyarmış, böbrek hastası olan bir hastaya gerekli müdahalelerin yapılmasına, hastanın psikolojini değerlendirilip, uygun şekilde yaklaşılmasına rağmen hasta yakınları tarafından hem sözlü, hem de fiziksel olarak şiddete maruz kaldığını söyledi. Özyaramış, "Bu tür olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerinin alınması gerekiyor. Hastanemizde maalesef güvenlik personeli yok. Bu tür olaylar sık sık yaşanıyor.

Güvenlik personeli olmadığı sürecede bu tür olayların tekrarlanacağını düşünüyorum. En kısa zamanda bu tür olayların son bulması için veya en aza indirilmesi için güvenlik personelinin hastanemizdeki ihtiyacı giderilmesini istiyorum. Hasta psikolojisiyle yaklaşmamıza, hiç bir eksiklik olmamasına rağmen bu tür şiddete maruz kalmak çok üzüntü verici. Biz yine hizmetimizden vazgeçmeyeceğiz. Elimizden gelen hizmeti sonuna denk bütün çabamızla, gayretimizle devam ettirmeye çalışacağız. Hasta yakınları hiç hastaneye gelmemiş gibi bir yaklaşımları vardı. Bir hastanın başında sürekli bir doktorun bulunması gibi talepleri var. Veya 5 dakikada bir hastanın durumunu takip edilmesi söz konusu.

Ama onları şunu bilmeleri gerekir bende çok şaşırdım böyle bir talep karşısında çünkü sürekli içeride de hasta giriş çıkışı olduğundan dolayı tüm hastalarla ilgilenmemiz gerekiyor. Bu hastanın 5 dakika da bir kontrol etmemiz söz konusu değildir. Müdahaleyi yaptıktan sonra ağrının geçmesi için bir süre var. 5 dakikada bir hastayı görmenin hiç bir anlamı yoktur. Hastanın hayatı tehlikesi veya kritik bir durumu da olmadığı için 5 dakikada bir de gözlenilmesine gerek yoktur. Bu şekilde yaklaşımı hak etmediğimiz için karşı tarafa gerekli edep çerçevesinde bu durumun yanlış olduğunu ve böyle bir şeyin kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirttim. Fakat kendileri büyük bir rahatlık içerisinden sanki hakaret etme gibi bir haklarının olduğunu sanarak, bu nasıl hastane, bu nasıl doktor, bu nasıl hemşire gibi, çok rahatsız edici söylemlerde bulunduklarından dolayı bu söylemlerinden dolayı sert bir şekilde uyardım. Çünkü hiç birimiz bu tür hakaretleri hak etmiyoruz. Bir eksiklik olursa ben yinede hak verirdim. Ama en ufak bir eksiklik olmamasına rağmen yine söylemlerine devam ettiler. Bu şekilde hastalarına bakamayacağımı söyledim. Sert uyarılarımdan sonra fiziksel sert şiddete başvurdular. Bana fırça sapıyla, tokat ve fırçayla hastayla birlikte 4 kişi birde vurmaya başladılar" dedi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!