1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktorlar Recep Akdağ'a haklarını helal etmiyormuş

Doktorlar Recep Akdağ'a haklarını helal etmiyormuş

A+A-

Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, görevini devrederken, sağlık çalışanlarından helallik isteyince İzmir Tabip Odası resmi internet sitesi aracılığıyla anket yaptırdı.

 

YÜZDE 89 "HELAL ETMİYORUM" DEDİ

Doktorlara, "Sağlık eski Bakanı Dr. Recep Akdağ'a hakkınızı helal ediyor musunuz" diye soruldu. 10 gün süren ankete 3 bin 826 doktor katıldı, yüzde 89'u hakkını helal etmedi, yüzde 11'i "Helal olsun" dedi.


YENİ BAKANI DA UYARDILAR

Anket sonuçlarını değerlendiren İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, Akdağ'ın hekimlik mesleğini değersizleştirdiğini öne sürdü. Güzelant, Sağlık yeni Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na da uyarıda bulunarak, Akdağ gibi anılmamak için anketin sonuçlarını dikkate almasını istedi. Ankete katılan doktorların haklarını helal etmeme gerekçeleri şöyle açıklandı:


HAKLARINI HELAL ETMEMELERİNİN GEREKÇELERİ

"Hakimlik mesleğini değersizleştirmek, hekimlik onurunu ayaklar altına almak, halkı hekimlere karşı kışkırtarak, saldırılara ve şiddet ortamına açık hale getirmek, atama kısıtlamaları, ağır iş yükü nöbet ve çalışma saatleri, hekimlerin ceza ve tazminat davaları, adaletsiz performans uygulaması, düşük ücret, serbest çalışma hakkını ortadan kaldırmak, muayenehane, tıp ve dal merkezleri ve polikliniklere karşı neredeyse terör boyutuna varan baskılar yapmak, öğretim üyelerine getirilen çalışma kısıtlamaları, tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminin kalitesini düşürmek, akademik personele ciddi baskılar yapmak,sağlık sistemini ve çalışanların statüsünü yap-boz uygulamalarla karmaşaya sokmak."


2002 İLE 2012 ARASINDAKİ MAAŞ FARKLARI

Ancak doktorların burada göz ardı ettikleri bir nokta var: 10 yıl içinde doktor maaşlarındaki artış!

AK Parti 2002'de hükümeti devraldığında Sağlık Bakanı olarak göreve getirilen ve bu göreve 4 kez üst üste atanarak, 11 yıl boyunca görev yeri değişmeden çalışan iki bakandan biri olan Akdağ Prof. Dr. Recep Akdağ, göreve geldiğinde doktor maaşları oldukça düşüktü.


SON YILLARDAKİ CİDDİ ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 2002-2011 ortalama hekim gelir tablosu ise hekimlerin gelirlerinin son yıllarda ciddi oranda arttığını ortaya koydu. Buna göre2002 yılında 1947 TL maaş alan bir klinik şefi 2011 yılında 3672 TL almaya başladı. 
1870 TL alan bir Şef Yardımcısı ise 3578 TL aylık kazanç elde etmeye başladı.2002 yılında 1765 TL kazanç sağlayan bir uzman hekim ise, 2011'de 3381 TLmaaş almaya başladı.


İşte doktor maaşlarındaki son durum

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!