1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DTK'da atılan imza PKK'ya katılımdır

DTK'da atılan imza PKK'ya katılımdır

Kazandığı 59 milletvekilini elinin tersiyle iten HDP, DTK’nın 'özerlik' açıklamasına sahip çıkarak PKK’ya katıldığını ilan etmiş oldu!

A+A-

PKK’ya yakın tüm sivil toplum kuruluşlarını çatısı altında toplayanDTK’nın ‘Özerklik’ açıklamasını, Kürt Siyasetçi Başkanı Galip İlhanerdeğerlendirdi.  Türkiye Kürt Bölgesel Yönetimi ilanına uzun süredir HDP ve PKK’nın çalıştığını söyleyen İlhaner “PKK’nın istediği Türkiye Kürt Bölgesel Yönetimi için HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın ABD, Rusya ve  Kandil ziyaretleri sonrası işaret fişeği atıldı” dedi.

Milat'tan Enes Babacan'ın haberine göre; KCK’nın uzun süredir özerklik-bağımsızlık tartışmasını yaptığını belirten İlhaner “KCK bu tartışmaların sonucunda, bağımsızlık ilanı için hazır olmadıklarından, önce özerklik sonra bağımsızlık kararını aldı. PKK’nın yarı legal bileşenleri olan HDP/DBP/HDK gibi siyasi ve sivil yapılanmalarını çatısı altında toplayan Demokratik Toplum Kongresi DTK’nın yaptığı Türkiye’de Kürdistan Bölgesel Yönetimi yani özerklik isteğiyle artık terör örgütü PKK’ya tamamen katılmış oldular. Söz konusu Özerklik isteğiyle Kürtleri 1. Sınıf vatandaşlıktan çıkartıp azınlık durumuna düşürmek isteyen PKK, böylece kopuş sürecini hızlandırmayı düşünüyor” dedi.

Demirtaş destek turlarına devam edecek

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın KCK tarafından ‘Özyönetim’ istediğine siyasi destek toplamakla görevlendirildiğini belirten İlhaner “Demirtaş, HDP kongresi öncesi ve sonrası, özyönetim (Türkiye Kürdistan Bölgesel Yönetimi-TKBY)’e destek için, bundan böyle dış destek üzerine çalışacak. Gündemi kendi kontrolüne alarak, kongreye tek aday olarak  da gidecek. Kısacası, HDP/DBP, HDK gibi PKK’nın yarı legal yapıları PKK’ya katılıyorlar. Bundan böyle bu yapılar tamamen PKK’ya bağlı olarak hareket edecekler. Yeniden başlama ihtimali olan Çözüm Süreci-Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci ihtimallerini de Türkiye Kürdistan Bölgesel Yönetimi (Özyönetim/Demokratik Özerklik) için, bir pazarlık olarak kullanacak” ifadelerini kullandı.

Halkı zorla ikna etmeye çalışıyorlar

PKK’nın özerklik istediğinde çok önemli amaçları olduğunu belirten İlhaner, “ PKK bu isteğiyle, Kürtler’i Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşı olmaktan çıkararak, azınlık statüsüne almak. Türkiye’yi, Suriye gibi derinleşmiş bir iç savaşa çekerek, kaos oluşturmak ve dış müdahale (BM, NATO, ABD, Rusya, Suriye, İran, AB)’ye zemin hazırlamak istiyor. Ancak HDP’ye oy verenlerde dahil olmak üzere Kürtlerin %90’ı PKK diktatörlüğünde değil, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşamak istiyor. İradesinin Öcalan değil TBMM olmasını istiyor. Özerklik veya bağımsızlık değil eşit yurttaşlıktan yana tavır alıyor. Halktan hiçbir destek bulamayan PKK, Kürt bebeklerini, kadınlarını ve yaşlılarını öldürerek zorla halkı ikna etmeye kalkıyor. Ancak zulüm ile abat olanın akıbeti berbat olur!” şeklinde konuştu.

Belediyeler DBP’den kurtarılmalı

“PKK, hendeklere destek vermeyen, hendek kurmayan Demokratik Bölgeler Partisi belediyelerine zaten çok büyük bir baskı yapıyor” diyen İlhaner, “Özellikle Van ve ilçe belediyelerinin, halk desteğinin tamamen biteceği endişesi ile hendeklere destek vermemesi, PKK tepesini ciddi derecede gerdi. PKK böylece HDP üzerinden, 103 belediyeye baskı yaparak, çoğunun (tamamının) hendekler kazarak (fiili özerklik ilan ederek) özyönetim adı altında, kurmaya çalıştığı öz diktatörlüğe destek vermesini sağlamaya çalışıyor. Belediyeler DBP’den biran önce alınmalıdır” dedi.

Ajanslar

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!