1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünya tersine döndü, bunu da gördük!

Dünya tersine döndü, bunu da gördük!

Dünyanın aksine Türkiye ekonomisi başarılı performans sergileyince kaçak işçiler için de umut kapısı oldu: 30 İngiliz, 35 Alman, 19 da ABD'li...

A+A-

Yakalanan kaçak işçi sayısında patlama var. Yakalananlar arasında Batılı ülke vatandaşları da dikkati çekiyor.
Türkiye ekonomisinin başarılı performansı Batı ülkelerinde artan işsizlik, tersine göç başlattı. Bir süre öncesine kadar Türkler yeni bir başlangıç için başka ülkelere gitmenin yollarını ararken hatta kaçak çalışmaya razı iken şimdi dünya tersine döndü.

Gazetevatan'ın haberine göre; İngiltere, İspanya, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerde tarihi zirvelerine çıkan işsizlik sorunu yüzünden Türkiye ekmek kapısı haline dönüştü. Türkiye'de resmi olarak çalışma talebinde bulunanların yanısıra çok sayıda yabancı da kaçak yollardan gelip Türkiye'de ekmeğini çıkarmaya çalışıyor.

2 bin 638'i yakalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2012 yılında Türkiye'de kaçak olarak çalışan 2 bin 638 yabancı işçinin yakalandığını bildirdi. Bakanlık bu işçileri çalıştıran bin 330 işveren hakkında cezai ve idari soruşturma başlatıldığını belirtirken 2012 yılında kayıt altında çalışan yabancı işçi sayısını ise 32 bin 285 olarak açıkladı.

Gürcüler birinci

2012'de kaçak çalışırken yakalanan işçiler arasında 800 kişi ile Gürcistan kökenliler ilk sırada yer aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir soru önergesi üzerine yakalanan kaçak işçilerle ilgili verileri paylaştı.
Buna göre, 2005 yılında 443 yabancı işçi kaçak çalıştırılmaktan yakalanırken bu sayı 2012 yılında 2 bin 638'e çıktı. Yıllar içinde yakalanan kaçak işçilere bakınca özellikle dünyayı kasıp kavuran 2008 ve 2009 krizinden sonra artış dikkati çekiyor. 2009 yılında kaçak işçi sayısı 1.308 olurken sayı 2010'da 2 bin 287'ye çıktı ve sonra da artarak devam etti.

35 Çinli kaçak var

2012 yılında yakalanarak haklarında yasal işlem yapılan yabancı işçilerin ülkelerinin de belirtildiği tabloda Gürcistan 800 işçiyle ilk sırada yer aldı.

İkinci sırayı 395 kaçak işçiyle Türkmenistan aldı. Kontrollerde 35 de Çinli kaçak işçi tespit edildi.

Ancak en ilginç istatistik daha önce yakalanan işçiler arasında yer almayan ülke vatandaşlarının da listeye girmesi oldu. 2012 yılında 30 İngiliz, 35 Alman ve 19 da ABD vatandaşının Türkiye'de kaçak olarak çalıştığı tespit edildi ve para cezası verildi.

'Diğer ülke vatandaşı' olarak belirtilen 234 kişi hakkında da yasal işlem başlatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!