1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Düşürülen helikoptere uzmanlardan yorum geldi

Düşürülen helikoptere uzmanlardan yorum geldi

Uzmanlar, verilen kararın isabetli olduğunu belirtiyor

A+A-

Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin, Türk savaş uçakları tarafından düşürülmesinin yankıları sürüyor.

Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Suriye helikopterinin düşürülmesine uzmanlardan yorum geldi.

Uzmanlar, helikopterin düşürülmesine ilişkin verilen kararın. isabetli olduğunu belirtiyor

Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığını belirten uzmanlar, olayın ardından yapılan açıklamaların, kurumların uyumlu çalıştığını gösterdiğini ifade etti.

TRT Haber'e açıklama yapan dış politika uzmanı Sedat Laçiner, helikopterin düşürülmesinin isabetli olduğunu söyledi.

 Sedat Laçiner,  konu ile ilgili olarak  " Böyle bir ortamda bırakınız sınırın ihlal edilmesini, sınıra yaklaşan, kararlı bir şekilde yaklaşan her hangi bir cisme uyarıda bulunulur. Durmaması halinde de herhangi bir risk tehlike görülüyor ise fiziki olarak durdurulur" dedi

Laçiner, sözlerine şöyle devam etti. "Türkiye doğrusunu isterseniz angajman kuralları çerçevesinde hareket etmiş olsaydı. Bugüne kadar çok sayıda hava cismini de düşürürdü.Türk tarafı sınır güvenliği konusunda bence aceleci değil son derece sabırlı davranmıştır.Türkiye’nin yerinde başka bir ülke olmuş olsaydı örneğin İsrail olmuş olsaydı, bugüne kadar Suriye’yi belki 50 defa vurmuştu"

Gündem Programı'na katılan Atilla Sandıklı ise, sık sık yapılan uyarılara rağmen Suriye'nin sınırı ihlal ettiğini hatırlattı.

Sandıklı. Suriye geçmiş dönemlerde olduğu gibi bütün ikazlara rağmen, misliyle topçu atışlarına mukavelede bulunmasına rağmen, hala da Türkiye sınırları içine düşen mermileri görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin bu durumda caydırıcılığı kalmaz. Bu nedenle de bu vurulma işleminin uluslararası hukuk alanında da bir meşruiyet kazandığını belirtmemiz gerekiyor." dedi

Uzmanlar, son yıllarda kurumlar arasındaki koordinasyon ve uyumlu çalışmanın, helikopterin düşürülmesi sonrasındaki açıklamalarda da kendini gösterdiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!