1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Efkan Ala’nın dikkati böceği yakalattı

Efkan Ala’nın dikkati böceği yakalattı

Erdoğan’ın çalışma ofisiyle konutuna yerleştirilen böcekler, o dönem Başbakanlık Müsteşarı olan Ala’nın dikkati sayesinde ortaya çıkarıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisi ve konutuna rutin arama-tarama çalışması bahanesiyle böcek konulduğunu, o dönem Başbakanlık Müsteşarı olan Efkan Ala ortaya çıkardı. Erdoğan'ın Subayevleri'ndeki konutu ve Resmi Konut’ta böcek arama çalışmalarını Eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı personeli Serhat Demir ile Sedat Zavar'ın yönettiği ekip yaptı. Bu ekibin hiçbir arama kaydı tutmaması ve amirlerinden habersiz hareket etmesinden kuşkulanan Ala, MİT'i devreye soktu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile arama/tarama çalışması yapacak ekip oluşturan Ala’nın şüphesiyle gizli yapılan aramalarda böcekler bulunurken, siyasi casusluk amacıyla yapılan 'fırsat operasyonu' da çökertilmiş oldu.

İLK BÖCEK ÇALIŞMA OFİSİNDE BULUNDU

Ala ve Fidan’ın görüşmesinden sonra oluşturulan ekip, ilk olarak Erdoğan’ın Keçiören Subayevler’deki ikametine gitti. 5 kişiden oluşan MİT ekibi, 28 Aralık 2011'te, o dönem Başbakanlık Başmüşaviri olan Mustafa Varank’ın eşliğinde ikametgahın altında bulunan çalışma ofisinde arama gerçekleştirdi. Ekip, Spektrum Analizör cihazı ile yaptıkları RF frekans taraması esnasında telsiz verici yayın ile karşılaştı. Bunun üzerine her yeri didik didik eden ekip, Erdoğan tarafından kullanılan masanın sağ tarafındaki Far marka 6 girişli çoklu prizin içerisindeki elektrik şebekesinden beslenen telsiz vericiye ulaştı.

İKİNCİ BÖCEK RESMİ KONUTTAN ÇIKTI

Gizli oluşturulan MİT ekibinin diğer adresi ise Başbakanlık Resmi Konut'uydu. Ekip, 29 Aralık 2011'deki arama çalışmasında, Erdoğan’ın ikametindeki düzeneğin aynısının burada da olabileceğinden yola çıkarak önce frekans taraması yaptı, ancak herhangi bir frekansa rastlanmadı. Bunun üzerine fiziki arama yapan ekip, Erdoğan’ın masasının sağ tarafındaki Schneider marka 3 girişli çoklu prizin içerisindeki dinleme cihazını tespit etti.

CİHAZLARIN FARK EDİLDİĞİ GİZLENDİ

Erdoğan’ın çalışma ofislerinde böceklerin bulunmasının ardından olumsuz bir durum yokmuş gibi gizli yürütülen teknik arama faaliyetlerine devam edildi. Söz konusu çoklu prizler ise incelenmek üzere MİT Müsteşarlığı’na götürüldü. Böceklerden ilk anda sadece söz konusu aramaları gerçekleştiren MİT ekibi ve ekibe eşlik eden Mustafa Varank’ın yanı sıra Efkan Ala ve Hakan Fidan’ın bilgisi oldu.

Fişi çekip arama yaptılar

Böceklerin yerleştirildiği 24-25 Kasım'dan sonra ikişer kez daha arama yapıldı. Serhat Demir ile Sedat Zavar ve beraberindeki ekip, 7-18 Aralık’ta konuttaki çalışma ofisinde, 14-20 Aralık’ta da Resmi Konuttaki çalışma ofisinde iki ayrı arama/tarama ve jammer testi adı altında çalışma yaptı.

24-25 Kasım 2011'deki arama/tarama çalışmalarında olduğu gibi sonraki tarihlerde yapılan arama çalışmalarına ilişkin gerekli forum doldurulmadı. Erdoğan’ın çalışma ofisine konulan böcekler, elektrik şebekesinden besleniyor, aynı zamanda da uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyordu.

Uzun süreli dinleme amacıyla konulan böceklerin yerleştirildiği prizlerin elektriği kesildiğinde ya da uzaktan kumanda ile pasif duruma getirildiğinde sinyal yayını sona eriyor. Bu nedenle aramalarda bulunması imkansız oluyor. Her seferinde aynı ekibin gittiği aramalarda, böcekler pasif hale getirildiği için bir sinyale rastlanamadı.

polis-olma-sartlari-degisiyor---001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
5 Yorum