1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EGM'den iptal edilen POMEM için açıklama geldi!

EGM'den iptal edilen POMEM için açıklama geldi!

Polishaber.net - Emniyet Genel Müdürülüğü (EGM), kazananları da eğitime başlatamayacağını açıkladı.

A+A-

Polis Haber - Emniyet Genel Müdürlüğü, 2014 yılında 14. Dönem POMEM yedek planlamasını iptal etmişti. Bu iptal toplam 3 bin 300 adayı kapsıyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğünün bugün yaptığı açıklamaya göre, söz konusu iptal için toplamda 697 adet dava açılmıştır. Bu davaların 497'si EGM lehine, 22'si ise dava açan lehine sonuçlanmıştır. 230 dava ise devam etmektedir.

Emniyet, yaptığı açıklamada, davayı kazanan 22 kişinin yedek planlamasının fiili ve hukuki imkansızlıktan dolayı yapılamayacağını belirtti.

EGM'den YAPILAN O AÇIKLAMA

Emniyet Teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılamak amacıyla; 22 Aralık 2014-09 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılan seçme ve değerlendirme işlemleri neticesinde asil ve yedek sıradan başarılı olan adayların planlamaları, başarı sırası ve okul kontenjanları göz önünde bulundurularak POMEM Müdürlüklerine yapılmış olup 14. dönem polis meslek eğitimi 26 Ocak 2015 tarihinde başlatılmıştır.

13. dönem polis meslek eğitimleri için 21-27 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılan değerlendirme ve seçme işlemleri neticesinde yedek sıradan başarılı olan ancak planlaması yapılmayan adayların 31/10/2013 tarihli Genel Müdürlük Makam Onayı ile 14. dönem polis meslek eğitimleri için yedek olarak planlaması Genel Müdürlükçe uygun görülmüştür. Ancak bu idari işlemin Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğine açıkça aykırı olmasından dolayı söz konusu yedek adayların, yedek adaylık statülerinin sonlandırılması 24/04/2014 tarihli Genel Müdürlük Makam Oluru ile uygun görülmüştür.

Yapılan bu işleme karşı yedek adaylık statüleri sonlandırılan adaylar tarafından 697 (altıyüzdoksanyedi) idari dava açılmış ve açılan davalar neticesinde 467 (dörtyüzatmışyedi) "Davanın Reddine", 22 (yirmiiki) "Dava Konusu İşlemin İptaline" karar verilmiş ve 230 (ikiyüzotuz) dava derdest durumdadır.

Bu kapsamda; "Dava Konusu İşlemin İptaline" hükmeden idare mahkemesi kararlarının uygulanması ile ilgili olarak; Hukuk Müşavirliğinden alınan 18/02/2015 tarihli yazıda, bu adayların 14. döneme asil olarak değil yedek olarak planlamalarının yapılması gerektiği yolunda görüş bildirilmiştir. Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası "Polislik mesleğine hazırlık eğitiminin başladığı günden itibaren yedi gün geçtikten sonra kontenjan doldurulmamış olsa dahi yedek aday çağrılmaz" hükmü gereği, 14. dönem için son yedek planlaması 01/02/2015 tarihli Genel Müdürlük Oluru ile yapılmıştır. Bu nedenle, anılan Mahkeme kararlarının hukuki ve fiili imkansızlık nedeni ile uygulanamamasından dolayı yedek adaylık statüleri 03/03/2015 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü ONAY'ı ile sonlandırılmıştır.

İlanen duyurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!