1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ek göstergede umut yerel seçimler!

Ek göstergede umut yerel seçimler!

Yerel seçimler öncesinde, ek gösterge taleplerine yönelik yeni bir düzenleme yapılması için lobi çalışması yürütülüyor.

A+A-

Milyonlarca memurun gözü 3600 ek göstergede.

Hükümetin, yerel seçimler öncesinde iki müjde paketi hazırladığına yönelik açıklamalar, memurların ek gösterge beklentisini arttırdı.

Bu çerçevede, kamuda görev yapan personelin meslek örgütleri, ek göstergenin yerel seçimler öncesinde çıkarılması için, kulis faaliyetlerini hız verdi. Cumhurbaşkanlığı'na ve TBMM Başkanlığı'na bu yönde çok sayıda talep gidiyor. Ayrıca, milletvekillerine de memurların tamanına ek gösterge artışı yapılmasına yönelik çok sayıda talep var.

Yerel seçimler öncesinde 3600 ek gösteryle ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ise kulis faaliyetlerinin etkisi belirleyecek.

EMEKLİ OLACAKLAR BEKLİYOR

3600 ek gösterge kamuda bir numaralı gündem olmaya devam ediyor. Ek gösterge tartışmalarının fitilini 24 Haziran seçimleri öncesinde bazı meslek gruplarına 3600 ek gösterge verileceğine yönelik açıklamalar ateşledi.

Bu süreçte öğretmen, sağlık personeli, polis ve din görevlilerine 3600 ek gösterge verileceğine yönelik açıklama, diğer kamu personelinin de umutlanmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı'na, milletvekillerine ve bakanlıklara konuyla ilgili çok sayıda talep gidiyor. Bakanlıklar da, gelen talepleri Cumhurbaşkanlığı'na iletiyor. Maliye Bakanlığı personeli başta olmak üzere bir çok kamu çalışanı da 3600 ek gösterge verilmesi talebinde bulundu.

Kamuda yaşanan 3600 ek gösterge talebi, emeklilik işlemlerini de etkiledi. Binlerce kişi 3600 ek gösterge beklentisi nedeniyle emeklilik işlemlerini askıya aldı.

3600 ek gösterge kapsamına alınacağı açıklanan öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareciler, emeklilik dilekçesi için ek göstergeyle ilgili yasanın çıkmasını bekliyor. Haziran-temmuz aylarında emekli olmayı planlayan yaklaşık 20 bin öğretmen, dilekçelerini beklemeye aldı.

Ancak, yaş haddini dolduranların, emekliliklerini 1 gün bile erteleme şansları bulunmuyor. 65 yaşını dolduranlar, istemeseler de emekli olmak zorundalar.

Kaynak : SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!