1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Ekmeğe “Folik Asit” düzenlemesi

Ekmeğe “Folik Asit” düzenlemesi

Vitamin eksikliğine bağlı omurilik engelliliği ile kansızlık gibi hastalıkları azaltmak için ekmeğe folik asit, demir ve çinko eklenecek.

A+A-

Hükümet, özellikle çocuklarda görülen "spina bifida" gibi omurilik hastalıklarının önüne geçmek için Türk halkının temel besin maddesi ekmekte yeni bir düzenlemeye gitme kararını aldı. Buna göre, ekmeklere ilk kez bu hastalığın görülmesini yüzde 80 oranında azalttığı bilinen "folik asit" ile kansızlığın ilacı "demir ve çinko" mineralleri eklenecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alt yapısı hazırlanan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca gündeme alınan yeni ekmek düzenlemesi ile vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı hastalık ve engellilik oranlarının düşürülmesi sağlanacak. 

SABAH, ekmeklerde önümüzdeki dönem gündeme gelecek çarpıcı bir düzenlemenin detaylarına ulaştı. Edinilen bilgiye göre, Aile Bakanlığı ile Uluslar arası Tarım ve Gıda Konfederasyonu, vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı hastalık, engellilik oranlarını en aza indirmeyi amaçlayan özel bir çalışma hazırladı. Alt yapısı tamamlanan, Sağlık Bakanlığınca desteklenen ve Tarım Bakanlığı tarafından da gerekli düzenlemelerin yapılması için gündeme alınan bu çalışmada tüm kesimlerin ulaşabildiği ana besin maddesi ekmeğe vitamin ve minerallerin eklenecek. İnsanların ekmekten bu vitaminleri alması, engellilik oranlarının da düşmesini sağlayacak.

FOLİK ASİT EKMEĞE EKLENECEK 
Yapılacak düzenlemeye göre, daha önce tuz oranı düşürülen, kepek oranı arttırılan ekmekte "folik asit, çinko ve demir" mineralleri de yer alacak. Böylelikle minerallerin özellikle risk grubu olarak tanımlanan kadınlarda gebelik öncesi dönemlerden önce, çocuklarda ise erken yaşlardan itibaren temel besin maddesi ekmek yoluyla doğal bir şekilde alınması sağlanacak. Bu durum, vitamin ve mineral eksikliği ile doğrudan bağlantılı omur ilik hastalıkları, engellilikleri ve demir eksikliğine bağlı kansızlığın oluşma oranlarını azaltacak. 

BİR KURUŞLUK EK MALİYET 
Yapılan hesaplamaya göre, ekmeğe folik asit, demir ve çinkonun eklenmesi 250 gramlık bir ekmek başına maksimum bir kuruşluk ek maliyet getirecek. Maliyetin çok düşük olması ekmekte bir fiyat artışını gündeme getirmeyecekken, milyonlarca insanda görülen anemi ve engellilik oranlarının azaltılmasına da ciddi katkı sağlayacak. 

NEDEN FOLİK ASİT? 
Uzmanların verdiği bilgilere göre, özellikle kadınların gebe kalmadan önceki üç aylık sürede folik asit, demir, çinko gibi takviyeleri kullanması bebeklerde "spina bifida" gibi omurilik hastalıklarının görülme riskini yüzde 80 azaltıyor. Çünkü anne karnındaki bebeğin omurilik yapısı ilk 25 günlük sürede oluşuyor. Önceden takviye alımı ise hastalıklara karşı bebek için ciddi bir koruma sağlıyor. Ne var ki gebeliklerin büyük bölümü bu kadar önceden planlanamıyor ve özellikle yoksul kesim her zaman bu imkana erişemiyor. Yeni ekmek düzenlemesi vitamin ve minerallerin çok önceden, tüm kesimler tarafından düzenli olarak alınmasını sağlamayı hedefliyor. 

KADIN VE ÇOCUKLARIN YÜZDE 50'Sİ ANEMİ 
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her yıl 5 yaşın altındaki 7 milyon çocuk yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybediyor. Yılda ortalama 807 bin çocuk A vitamini, çinko veya diğer besin öğelerini yetersiz aldıkları için gelişim bozukluğu yaşarken, her yıl 18 milyon bebek de iyot eksikliğinden zihinsel engelli doğuyor. Tarım ve Gıda Konfederasyonun var olan araştırmaları baz alarak yaptığı incelemelere göre ise Türkiye'de genel olarak 0-5 yaş grubu çocukların ve emzikli kadınların yüzde 50'sinde "anemi" görülüyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!