1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ekonomik faşizm dirildi Türklere iş yok!

Ekonomik faşizm dirildi Türklere iş yok!

Avrupa'da ırkçılık arttıkça 'ekonomik faşizm' dalgası da büyüyor. Türklerin % 56'sı işte ayrımcılığa maruz kaldığını söylerken Avrupa genelinde yabancıların işsizlik oranı yerel halktan % 6.1 fazla

A+A-

Barış Ergin'in haberi

Almanya'da Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör hücresinin Türklere saldırıları mahkemelere taşınırken bir yandan da ekonomide faşist davranışlar artıyor. Avrupa'da artan ırkçılık dalgası ekonomik krizle birleşince ayrım işsizlik rakamlarına ciddi bir şekilde yansımaya başladı. Avrupa genelinde yerel halk ile göçmen işsizliği arasındaki fark yüzde 6.1'e çıktı. Avrupa genelinde 2012 yılı sonu itibariyle işsizlik oranı yüzde 11.8 iken yabancı uyruklularda bu rakam yüzde 17.9'a çıkıyor. En zor durumda olanlar ise Türkler. Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı araştırmasına göre Avrupa'da en dezavantajlı kesim Belçika, Almanya ve Hollanda'da bulunan Türkler çıktı.

TÜRK ALIRSAM MÜŞTERİM GİDER 

Almanya ayrımcılık konusunda en katı ülke çıkarken anket yapılan Almanlar'dan ilginç cevaplar geldi. "Türk eleman alırsam müşterimi kaybederim" diyen de var "Çok maçolar", "Takım çalışmasına uygun değiller" diyen de. Almanya'da işe alım yapılırken sadece niteliklere bakılmadığı kültürel özelliklerin de dikkate alındığı ortaya çıktı. Avrupa'da halihazırda toplam nüfusun yüzde 8.8'i yani 40 milyonu aşan bir yabancı sayısı var. Herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde doğmamış yabancılar ise üçte iki gibi ezici bir çoğunluğa sahip.

Türklerin yüzde 56'sı ayrımcılıkla karşılaşıyor 

Almanya'da bin Türk üzerinde yapılan bir ankette de ilginç sonuçlar çıktı. 2004 yılında yapılan ankete göre Türklerin yüzde 56'sı işyerinde ayrımcı bir davranışa maruz kaldığını anlattı. Diğer yüksek oranlı ayrımcı tutuma maruz kalan ülkeler ise Belçika, Hollanda ve İngiltere olarak dikkat çekiyor.

Fark yüzde 26'ya kadar çıkıyor 

Avrupa genelinde yerel halk ile yabancılar arasındaki işsizlik farkında en yüksek rakam yüzde 26.3 ile Norveç'te. Bu ülkeyi yüzde 25.8 ile Macaristan takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 14.3 ile Almanya yer alıyor. İspanya, İtalya ve Yunanistan'da ise yabancılar yerel halka göre daha az işsizlikle boğuşuyor.

 

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!