1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Emniyet 350 Genci Üniversiteli Yaptı

Emniyet 350 Genci Üniversiteli Yaptı

Emniyet, Doğu ve Güneydoğu’da 10 ilde eğitim merkezleri açtı. Bu merkezlerde eğitim gören 350 öğrenci üniversiteyi kazandı.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gençlerin dağa çıkmasının önüne geçmek için hayata geçirilen ‘Güvenli Gelecek İçin Eğitim’ projesi de meyvelerini vermeye başladı.

Doğu ve Güneydoğu’da 10 ilde eğitim merkezleri açan emniyet, başarılı öğrencileri ücretsiz kayıt yaptırdı. Bu yılki LYS’de bu merkezlerde eğitim gören 350 öğrenci üniversiteyi kazandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksek Okulları’nın (PMYO) bulunduğu illerde özel dersliklerin kurulması kararı aldı. Yapılan çalışmalar neticesinde geçtiğimiz yıl Hakkâri, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Mardin, Muş ve Bingöl’ün de aralarında bulunduğu şehirlerde eğitim merkezleri açıldı. Bölgede maddi durumu yerinde olmayan ve risk grubunda bulunan gençler, özel deneme sınavlarına tabi tutuldu. Sınavda başarılı olanların ücretsiz kayıtları yapıldı. Proje kapsamında belirlenen illerde bir yıl içerisinde yaklaşık bin kişiye eğitim verildi.Zaman'ın haberine göre, geçtiğimiz yıl belirlenen merkezler arasında en başarılı il olarak Siirt’in adı öne çıktı. Şehirde LYS’ye giren 61 öğrenciden 44’ü Türkiyegenelinde bir üniversiteye kayıt yaptırarak büyük bir başarı elde etti. Sınavlar sonucunda öğrenciler, tıp, diş hekimliği, mühendislik, ilahiyat ve sosyal bilimler fakültelerine yerleştirildi.

Bu yıl da 550 öğrenci eğitim merkezlerine kabul edildi. 350 öğrenci LYS’de başarılı olarak üniversite kazandı. Bu öğrencilerden Ayfer Toprak Gazi Üniversitesi’ni, Ahmet Erkan Yıldız Teknik Üniversitesi’ni, Bahar Taşlı da Malatya Tıp Fakültesi’ni tercih etti.

Polis, kayıp çocukları sosyal medyada arayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, kayıp çocukları bulmak için sosyal medya siteleri Twitter ile Facebook’tan yararlanacak. Türkiye genelinde 2 bin 306 kayıp çocuğun izini süren Emniyet, bu çerçevede Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde ‘Sosyal Medya Birimi’ oluşturacak. Alınan bilgiye göre sosyal medyada kayıp arama sistemi şöyle işleyecek: Yasal işlemler yapıldıktan sonra, çocuğun bulunması için çalışmalar başlatılacak. Bir yandan da çocukların kimlik bilgileri sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılacak. İhbar alınan yerde kullanılan Twitter ve Facebook hesaplarına bildirimler gönderilecek. Kayıp ve kaçak çocukların fotoğraf ve robot resimlerinin Facebook ve Twitter üzerinden daha fazla kişiye ulaştırılması sağlanacak. Sosyal medya uzmanları da sivil toplum kuruluşları ve sanatçılar ile işbirliği yapacak.

Bunun yanı sıra İngiltere ve Hollanda’da kullanılan kayıp bildirim adresi çerçevesinde yapılan SMS uyarı sistemi de Türkiye’ye uyarlanacak. Sistem, sosyal medya üzerinden alan daraltma şeklinde yürütülecek. İngiltere’de yer alan sistem şöyle işliyor: “Bir çocuk kaybolduğunda ihbar gelen bölgede alan daraltma çalışmaları yürütülüyor. Bölgede bulunan vatandaşlar telefon üzerinden SMS ile uyarılıyor. Mesajlarda kaybolan çocuğun resmi ve bilgileri yer alıyor.”

Zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!