1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet İstihbarat arşivi klonlandı mı?

Emniyet İstihbarat arşivi klonlandı mı?

Türkiye'deki bazı gazeteler ile yurt dışı merkezli Türkçe yayın yapan internet sitelerinde yer alan bilgi ve belgeler büyük şüphe uyandırdı. Yalnız Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı gibi birimlerin elinde bulunabilecek belgelerin klonlan

A+A-

Son haftalarda ancak resmi istihbarat arşivlerinde bulunabilecek bilgilerin, sistemli bir şekildebasına nereden servis edildiği araştırılıyor. Uzmanlar, sızdırılan belge ve bilgilerin Emniyetİstihbarat Daire Başkanlığı'nın elinde bulunabileceğine dikkat çekiyor. 

BAZI GAZETELER VE İNTERNET SİTELERİNDEKİ HABERLERİN NEREDEN SIZDIĞIARAŞTIRILIYOR 

Son dönemde bazı gazete ve merkezi yurt dışında bulunan internet sitelerinde 'istihbarat'kaynaklı bilgi ve belgeler üzerinden yapılan haberlerin artması dikkat çekti. İstihbarat arşivlerindebulunabilecek bilgilerin kurgulanmasıyla yapılan yayınların hangi kaynaktan çıktığı merak konusu oldu. Bu çapta bilgilerin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı gibi kurumlarınelinde bulunabileceği belirtiliyor. 

Planlı bir sızdırma hareketi 

İstihbarat uzmanları servis edilen bilgilerin sadece Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nınarşivinde bulunabileceğine dikkat çekerken sorumsuz kullanımın milli güvenlik sorunun yolaçabileceğini belirtiyorlar. Bilindiği gibi bir süre önce Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nda üstdüzey yönetim görevden alınarak yeni atamalar yapılmıştı. 

Bir süre önce MİT'in, PTT, THY, BDDK, SGK, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile protokol imzalayarak bu kurumların veri ağına gireceği iddiası, 'olağanüstü yetki' olarak sunulurken, benzer imkanlara Türkiye'de istihbarat yetkisi olan diğer kurumların sahip olduğu bilgisine yerverilmemesi dikkat çekti. Ardından bu kez "CHP ve MHP'li işadamlarının MİT tarafından fişlendiği ve kamu ihalesi verilmemesi için Başbakanlık'a haklarında bilgi aktarıldığı" iddiası 'söylenti' olarak ortaya atıldı. MİT, iddiaları yalanlarken, "MİT'in milli iradenin emrinde olmasını hazmedemeyen, yeni vesayet arayışında olan yerel ve uluslararası odakların bir süreden beri Teşkilat ve yöneticilerini karalama gayretinde oldukları kamuoyunca malumdur" dedi. 

Hedefte kurumlar var 

Bu açıklamadan sonra 'iddia' nitelikli haberler kesildi, ancak bu kez de MİT'in üzerinde çalıştığı öne sürülen yeni MİT Kanun Taslağı yayınlandı. MİT'te 'hazırlık çalışması' aşamasında bulunduğu ileri sürülen taslağın, kuruma 'olağanüstü yetkiler' verileceği iddiasıyla "Muhaberat devleti" başlığıyla yayınlandı. Benzetmenin, istihbarat ağları, yetki ve imkanlarıyla ünlü ABD'nin CIA, İngiltere'nin MI5 veya İsrail'in MOSSAD'ıyla değil Suriye'nin 'El Muhaberat'ıyla yapılmasının, son dönemlerde Türkiye'ye yönelik 'diktatörlük' imajı oluşturma çabasıyla paralel olması dikkat çekti. 

MİT HABERLERİ SERVİS EDİLDİ 

ABD merkezli internet sitesi jonturk.com'da da benzer 'istihbarat' kaynaklı haberler yayınlanmaya başladı. Sitenin Gezi olaylarıyla ilişkilendirerek 'Penguen' adını taktığı 'kaynak'tan gelen bilgilerle yayınladığı 19 Haziran tarihli haberde, şu iddialara yer verildi: "15 Şubat 2013'te Ankara'da MİT müsteşarı Hakan Fidan, Yasin El kadı ile bir araya geldi. Kadı görüşmeden sonra İstanbul'a döndü. Ertesi gün ortağı Usame Kutub ve Başbakan Erdoğan'ın korumalarından İbrahim Yıldız'ın da içinde bulunduğu resmi plakalı araç kaza yaptı" haberini yayınlayarak spekülasyon yaptı.  Site, haberde "kazanın yabancı gizli servislerin raporlarına yansıdığını" da iddia etti. Sitede, 26 Haziran tarihli son yayında ise Fidan ile El Kadı arasında yapıldığı iddia edilen görüşmelerin tarihleri, yerleri ve ayrıntı notları da yer aldı: Haberlerde yer alan bilgilerin birkaç ay öncesine kadar olan belli bir zaman aralığını kapsaması da dikkat çekti. Kişi, yer, olay ve diğer ayrıntılı bilgilerin nasıl elde edildiği, hangi kaynaktan servis edildiği araştırılıyor. 

Kaynak: star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!