1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet kayıtları istedi TTB saldırıya geçti

Emniyet kayıtları istedi TTB saldırıya geçti

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Gezi olayları sırasında 11 kişinin gözlerini kaybettiğine ilişkin Türk Tabipleri Birliği'nden kayıtları istedi. 'Kayıt yok' diyen TTB cevabı yazısı ile de polisi suçladı.

A+A-

Türk Tabipleri Birliğinden (TTB) Gezi Parkı odaklı olaylarda gözlerini kaybettiği ileri sürülenlerle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen cevabi yazıda, bu kişilerle ilgili bilgilerin birliğin kayıtlarında olmadığı, kayıtlarda olsaydı bile hastaların sırlarını saklama yükümlülüğü, sağlık verilerinin ve özel hayatın gizliliğine ilişkin düzenlemeler uyarınca iletilmesinin mümkün olmayacağı bildirildi.

Türk Tabipleri Birliğinden, Gezi Parkı odaklı olaylarda gözlerini kaybettiği iddia edilenlerle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile yürütülen yazışmaya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün yazısında, TTB'nin raporuna atfen 12 kişinin gözlerini kaybettiği şeklinde haberler yer aldığı, yürütülen çalışmalarda 3 kişinin gözünü kaybettiğinin belirlendiği, 9 kişiye ise ulaşılamadığı belirtilerek, bu kişilerin kim olduğu konusunda işbirliği yapılması talep edildi.

TTB'den Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen cevabi yazıda ise "Eylemlerde hemen tamamı polisin uyguladığı şiddet sonucu oluşan sağlık sorunlarının tabip odaları ve meslektaşların ilettiği verilerden derlenmeye çalışıldığı." belirtildi. www.polishaber.net

Birliğe iletilen bilgilere göre gözlerini kaybettiği iddia edilen kişi sayısının 12 değil 11 olduğu, İstanbul'da 6, Ankara'da 4, Antalya'da 1 kişinin gözünü kaybettiği kaydedilerek, yaşanan sağlık sorunlarının yalnızca görme kaybıyla ilgili olmadığı, başka rahatsızlıkların da ortaya çıktığı ifade edildi.

Genel Müdürlüğün gözlerini kaybedenlerin kimliğine ulaşamamasında "fişlenme" kaygısının etken olabileceği savunulan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Birliğimize hekimler ve tabip odaları tarafından iletilen sağlık bilgileri, büyük oranda kişisel bilgilerden arındırılmış anonim bilgilerdir. Öte yandan hastaların kimliğine ilişkin kişisel bilgiler Birliğimiz kayıtlarında olsaydı bile ayrımsız sağlık hizmeti alma hakkı, hastaların sırlarını saklama yükümlülüğü, sağlık verilerinin ve özel hayatın gizliliğine ilişkin evrensel ve ulusal düzenlemeler uyarınca bu bilgilerin iletilmesi mümkün olamazdı."

"İnternetten ulaşılabilir"

TTB'den Emniyet Genel Müdürlüğü ile yürütülen yazışmaya ilişkin bazı gezetelerde yer alan haberlerle ilgili yapılan açıklamada ise haberlerin hiç birinde, neden İçişleri Bakanlığının 27 Temmuz 2013 tarihini beklediği ve polislerin hedef gözeterek ateş etmesi sonucu gözünü kaybedenlerin bilgisini TTB'den istediğinin sorgulanmadığı ifade edildi. www.polishaber.net

TTB'nin yazılı açıklamalarında gözünü kaybeden kişi sayısının 12 değil 11 kişi olarak açıklandığı kaydedilen açıklamada, bu tür bilgilere internet üzerinde yapılacak bir taramayla ulaşılabileceği öne sürüldü.

Açıklamada, "Dünyanın hiçbir yerinde görevini insan haklarına uygun iyi bir biçimde yürüten bir polis örgütü, suçluları yakalamak için, gözünü kaybedenlerin izini, haftalar, aylar sonra, onları tedavi eden hekimlerin, insanlık ve hekimlik değerlerinin koruması altındaki bilgilerde aramaz" ifadesine yer verildi.

DİĞER 9 KİŞİ KİM

Gezi Parkı eylemleri sırasında gözlerini kaybedenlerin sayısı polemik konusu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, TTB’ye bir yazı yazarak, gözünden yaralananların isimlerini istedi. Emniyet’in yazısında şunlar kaydedildi:
“Basında son zamanlarda yer alan haberlere göre Gezi Parkı eylemleriyle ilgili meydana gelen gösteriler sırasında polisin yapmış olduğu müdahaleler sonucunda tarafınızca hazırlanan rapora atfedilerek 12 kişinin gözünü kaybettiği şeklinde haberler yer almaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda maalesef 3 kişinin gözünü kaybettiği belirlenmiştir. Polisin müdahalesi sonrasında gözünü kaybettiğini iddia ettiğiniz 9 kişiye ise gerek teşkilatımız gerekse de ilgili kurumlar nezdinde yaptığımız araştırmalarda ulaşamadık. Raporunuzda yer alan diğer 9 kişinin kimler olduğu konusunda gerek sorumluların tespiti için gerekse de kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda işbirliği yapmanızdan memnun olacağımızı bildirir, iyi çalışmalar dileriz.”

11 KİŞİ GÖZÜNDEN YARALANDI

TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bugüne kadar ayrıntılı bir araştırma yapmamış olduğunun anlaşıldığını belirterek, isimleri vermenin söz konusu olmadığını söyledi. İlhan şöyle devam etti: www.polishaber.net
“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yazısında kendisinde bulunan üç kişinin isimleri yazılmamıştır, böylelikle ‘diğer dokuz kişinin’ ismi istenmiştir. Emniyet istese bu isimleri kolayca, kısa sürede bulabilirdi. Anlaşılan gözünü kaybedenlerle ilgili Emniyet hiçbir araştırma yapmamış. Bizim raporumuzda da gözünü kaybeden kişi sayısı 12 değil 11. İsimler konusunda hiçbir araştırma yapmadan bize sorulması Emniyetin, sorumluların bulunup yargılanmasına yönelik bir araştırma içinde olmadığını gösteriyor. Dünyanın hiçbir yerinde görevini insan haklarına uygun yürüten bir polis örgütü, suçluları yakalamak için gözünü kaybedenlerin izini, haftalar, aylar sonra onları tedavi eden hekimlerin, insanlık ve hekimlik değerlerinin koruması altındaki bilgilerde aramaz.”
 

EGM: "ARAŞTIRDIK, 12 KİŞİ BULAMADIK" 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) yapılan açıklamada ise Türk Tabipler Birliği’nin (TBB) Gezi eylemleri sırasında 12 kişinin gaz fişeği ile kör olduğu iddiasında bulunduğu belirtilerek, “Sorumluların bulunması ve cezalandırılması için soruşturma başlattık. Yapılan soruşturma neticesinde şu ana kadar 3 kişiye ulaşabildik. Bu noktada olay detaylı inceleniyor. İncelemenin ardından gerekli cezai işlemleri uygulayacağız. TBB’nin iddia ettiği diğer kişilere ise ulaşılamadı. Polisin tüm çalışmalarına rağmen diğer 9 isim belirlenemedi. TBB’den bir durum varsa polisle paylaşmasını istedik. Sebebi ise gerekli soruşturmanın yapılabilmesi içindir. TBB’nin o isimleri de vermesi gerekir” denildi.


Kaynak: Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!