1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet-Sen'in logosundaki sır ne?

Emniyet-Sen'in logosundaki sır ne?

A+A-

Türkiye'nin ilk polis sendikası sonunda 'merhaba' dedi. Peki Emniyet-Sen'in seçtiği logodaki gizli şifreler neler?

Türkiye ’nin ilk polis sendikasının kuruluşu için verilen; ancak cuma günü “sistem bozuk” gerekçesiyle kabul edilmeyen dilekçe, dün alınarak, işleme konuldu. Böylece sendika tüzel kişilik kazanmış oldu.

Radikal'den Enis Tayman'ın haberine göre, tüzüğünde, sendikanın dil, din, ırk, mezhep ve siyasi düşünce farkı gözetmeksizin bütün insanların eşit biçimde genel emniyet, can ve mal güvenliği hizmetlerinden yararlanması ve hür türlü ayrıcalıkların ve ayrıcılıkların önlenmesi için çalışılması karara bağlanırken logoyla da bu cümlelere atıf yapılmış oldu.

EMNİYET-SEN'İN AMBLEMDE HER KESİM VAR

Gerçekten de Türkiye’nin ilk polis sendikası olan Emniyet-Sen’in amblemi oldukça dikkat çekici. Amblemde insanlar, bir hilal ve Türkiye haritası ilk anda göze çarpanlar. Sendika çalışmalarını yürüten ancak adının açıklanmasını istemeyen bir polis bu üç sembolün anlamını şöyle özetliyor: “Bu amblemi uzun uzun tartışarak oluşturduk. Memur sendikası konfederasyonlarının amblemlerine bakarsanız hepsinden ilham aldığımız göreceksiniz. Bizim logomuzdaki insan figürleri KESK’in logosunda da var. Hilal ise Kamu-Sen’in logosunda da bulunuyor. Türkiye haritası ise Memur-Sen’den. Biz bu suretle her kesime eşit mesafede oludğumuz göstermek istedik.”

TÜZÜKTE NELER VAR?

Emniyet-Sen’in tüzüğünde de oldukça ilginç maddeler var. Tüzükte sendikanın amacı şu şekilde belirtiliyor: “Sendika; demokratik, laik, sosyal hukuk devleti anlayışıyla yönetilen bir Türkiye’de daha katılımcı bir demokrasinin yerleştiği, daha özgür kişi ve sivil toplum örgütlerinin gerçek anlamda var olabildiği, düşünce üretip teklifler sunabildiği veya bunu sivil ve kamusal alanda yaşama geçirebildiği, gelir dağılımının adilce paylaştırıldığı, sosyal devlet olmanın gereği her vatandaşın devlet imkânlarından eşit olarak faydalanabildiği, daha özgür, daha zengin, daha mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye’ye ulaşabilmeyi hedefler.”

Tüzükte sendikanın bu amaca ulaşmak için toplusözleşmeli ve grevli kamu çalışanları sendika yasası için çalışacağı da vurgulanıyor. Ayrıca, özlük haklarını yanı sıra tüm resmi iş ve işlemlerde üyelerine yasa ve yönetmeliklere uygun davranılmasını sağlamayı, haksızlık yapılmasını engellemeyi amaçlandığı da belirtiliyor. Sendikanın tüzüğündeki ilgi çekici bir maddede ise herkesin huzur ve güven içerisinde yaşaması amacı ile can mal güvenliklerinin sağlanarak, özgür ve demokratik bir ortamda yaşayabilmeleri için faaliyetler yaparak ve bu yönde bilinçli bir toplum oluşmasına çalışacağı ifade ediliyor.

Ayrıca dil, din, ırk, mezhep ve siyasi düşünce farkı gözetmeksizin bütün insanların eşit biçimde genel emniyet, can ve mal güvenliği hizmetlerinden yararlanmasını ve hür türlü ayrıcalıkların ve ayrıcılıkların önlenmesi için çalışılması da karara bağlanıyor.

Tüzükte kadına karşı pozitif ayrımcılık da yapıldığı ad görülüyor ve “üye sendikaların kadın üye mensuplarının mesleki faaliyetlerinin kolaylaştırılmasına, temel insan hak ve hürriyetlerinden yararlanmalarına yardımcı olunacağı belirtiliyor.

Bunun dışında herkesin fırsat eşitliği içinde parasız eğitim ve öğretim hakkından faydalanması, insanların dil, din, ırk, mezhep ve siyasi düşünce farkı gözetmeksizin sorumluluk ve haklarını öğrenerek yetişmesi, toplumun adalet ve barış içinde yaşaması amacıyla yapılacak her türlü gayret ve çalışmalara destek verilmesi, ülkenin çıkarlarını zedeleyen her türlü oligarşiye ve vesayet rejimine karşı çıkarak, katılımcı demokrasiye ulaşılması, toplumsal meseleler karşısında sorumluluk bilinci ile düşüncelerini ortaya koymayı, projeler geliştirmeyi ve bu düşüncelerini hayata geçirebilmek için gerekli mücadeleleri yapılması da sendikanın kuruluş amaçları arasında yer alıyor. Tüzükteki amaçlar bölümünde son olarak da sandikanın kamu grev ve siyaset hakkını elde etmeyi amaçladığı kaydediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!