1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet Sivil Memurlarının Durumu Bakana Soruldu

Emniyet Sivil Memurlarının Durumu Bakana Soruldu

Polishaber.net - Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan sivil memurların çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiği hakkında önerge verildi.

A+A-

Polis Haber - Milletvekili Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ tarafından verilen soru önergesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde hizmet veren sivil memurların çalışma hayatlarının yasa ve mevzuat kapsamında düzenlenerek yürütülmesi ile çalışma şartlarının iyileştirilmesinin kamu yararına olduğu açık olduğu belirtilerek, İçişleri Bakanı Efkan ALA’dan aşağıdaki soruları yanıtlaması istendi:

1.31 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 6 ay içerisinde üst yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekirken uyarlanmadığı ifade edilen, hâlihazırda EGM tarafından sınavların yapılmamasına gerekçe gösterilen Emniyet Teşkilatında Görevli Memurların Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik’in Üst Yönetmeliğe uygun hale getirilmesi adına Şubat 2015 itibarı ile çalışma yürütülmekte midir? Yürütülüyorsa, anılan çalışma hangi aşamadadır? Bahsi geçen çalışmanın ne zaman tamamlanması hedeflenmektedir?

2.EGM’de sivil memurların kurumda geleceğini planlayarak aidiyet hissinin sağlanmasına katkıda bulunacak olan ve 11 yıldır yapılmadığı ifade edilen Görevde Yükselme Sınavlarının yapılmasi planlanmakta mıdır? Planlanıyorsa, bahse konu sınavların hangi tarihte yapılması öngörülmektedir?

3.EGM bünyesinde bazı sivil memurların 657 sayılı Kanun’un 99’uncu maddesine aykırı bir biçimde 40 saati aşmayacak şekilde haftanın 6-7 günü çalıştırıldığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Yansıtıyorsa, kanuna aykırı bu uygulamaya neden son verilmemektedir?

4.Özlük Hakları Yönünden 657 sayılı Kanuna tabi olan ve Emniyet Hizmetleri Sınıfının ödemelerinden yararlandırılmayan EGM’deki sivil memurların külfet-menfaat dengesini sarsacak şekilde Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak disiplin yönünden Emniyet Hizmetleri Sınıfı (Polis) personelin tabi olduğu Disiplin Mevzuatı kapsamından çıkarılması adına Şubat 2015 itibarı ile çalışma yürütülmekte midir? Yürütülüyorsa, anılan çalışma hangi aşamadadır? Bahsi geçen çalışmanın ne zaman tamamlanması hedeflenmektedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
5 Yorum