1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet Sivil Memurlarının Sorunları Meclis'e Taşındı

Emniyet Sivil Memurlarının Sorunları Meclis'e Taşındı

Emniyet Teşkilatında görev yapan Sivil Memurların, özlük hakları ve çalışma koşulları konusunda yıllardır beklenen düzenlemelerin yapılmamasının yarattığı mağduriyetin ne zaman giderileceği İçişleri Bakanına soruldu.

A+A-

Milletvekili Doğan ŞAFAK tarafından verilen soru önergesinde, “1937 yılında hazırlanan Emniyet Teşkilatı Kanunu göre Sivil memurlarla ilgili düzenlemeler bulunmamaktadır. Polis memurlarının güvenlik hizmetini rahat yapabilmesi için büro hizmetleri ve teknik hizmetlerde çalıştırılmak amacıyla Sivil memurlar alınmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğünün bazı şubelerinin daire başkanına kadar sivilleşmesi hem polisler için hem de hiyerarşide yer bulamamış Sivil memurlar için son derece önemlidir. Yıllarca sivil memurların hakları ile ilgili beklenen düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle Sivil Memurlar teşkilatta üvey evlat gibi mutsuz ve huzursuz çalışmaktadırlar.” denilerek, İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından konuya ilişkin şu soruların cevaplandırılması istendi:

1- Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kaç Sivil Memur çalışmaktadır? Sivil Memurların hakları ile ilgili her hangi bir yasal çalışmanız var mıdır?

2- Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Polislerle mesai arkadaşı olan sivil memurların can güvenliği tehlikededir. Sivil Memurlara da Güvenlik tazminatı ve hizmette yıpranma hakkı verilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?

3- İlgili Bakanların “Emniyette polis büroda çalışmayacak, Onun yerine sivil memur alınacaktır.” açıklaması yıllardır yükselme sınavı hayalleri kuran Emniyetteki sivil memurların beklentisini artırmıştır. Sivil Memurlar için yükselme sınavları açmayı planlıyor musunuz?

4- 657 sayılı Kanun ile işe alınan ancak DMK' da yer almayan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne dahil olan ve buna bağlı olarak polis gibi cezaya tabi tutulan sivil memurların Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğünden çıkarılması için bir düzenleme yapacak mısınız?

5- Son 2 yıl içerisinde kaç Sivil Memur kurumlar arası geçiş yapmak için başvurmuştur? Bakanlık olarak Sivil Memurların kurumlar arası geçişlerini kolaylaştıracak bir çalışmanız var mıdır?

6- Teşkilat mensubu Sivil Memurlar görevleri süresince silah taşıma ruhsatı kullanmaktadırlar. Bu ruhsatlar Emekli olduklarında iptal edilmekte bulundurma ruhsatına çevrilmektedir. Taşıma ruhsatlarının; emeklilik halinde polis memurlarında olduğu gibi can güvenliği can güvenliği gerekçesiyle devam ettirilmesini düşünüyor musunuz?

7- Emniyet teşkilatı bünyesindeki polislerin yararlandığı ödül, taltif, şehir içi ulaşıma ücretsiz binme, fazla mesai gibi haklarından Sivil Memurlarında yararlanmasını sağlayacak bir düzenleme yapacak mısınız?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
8 Yorum