1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emniyet'te yeni daire başkanlığı kuruluyor

Emniyet'te yeni daire başkanlığı kuruluyor

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde "Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı" kuruluyor.

A+A-

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 13 Kasım 2014 tarihli ve 2014/19 sayılı Başbakanlık genelgesiyle başbakan yardımcısı başkanlığında İçişleri, Adalet, Sağlık, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, Gümrük ve Ticaret, Gençlik veSpor ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının yer aldığı Uyuşturucuyla Mücadele Yüksek Kurulu'nun oluşturulmasının ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde de Uyuşturucuyla Mücadele Daire Başkanlığı'nın kurulması kararı, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından onaylandı.

Daha önce Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde devam eden uyuşturucuyla mücadele, bundan sonra daire başkanlığı seviyesinde sürdürülecek.

Böylelikle, uyuşturucuyla mücadelenin ulusal ve uluslararası alanda devam etmesi, dünyadaki gelişmelerin takip edilerek çağın gerekleri doğrultusunda personelin eğitimi ve teknik kapasitenin geliştirilmesi, yeni çıkan zararlı maddeleri hızla tespit edip etkin tedbirlerin alınması amacıyla kurulan yeni başkanlık, hükümet programına da uygun olacak.

Karar doğrultusunda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesindeki Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Şube Müdürlüğü alt birimleriyle kapatılacak.

Söz konusu birimler tarafından gerçekleştirilen tüm iş ve işlemler yeni kurulacak Uyuşturucuyla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı bünyesindeki Stratejik Analiz Şube Müdürlüğü de alt birimleriyle beraber kapatılacak.

- 2014'te 10 bin 630 kişi yatarak tedavi gördü

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, narkotik birimlerince gerçekleştirilen operasyonlar, her yıl artarak devam ediyor. 2000'de gerçekleştirilen 2 bin 951 uyuşturucu operasyonu kapsamında 6 bin 525 şüpheli yakalanırken, 2014'de düzenlenen 36 bin 579 uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 60 bin 502 şüpheliye yasal işlem yapıldı. 

Adli Tıp Kurumu rakamlarına göre 2012'de doğrudan ve dolaylı olarak madde bağımlılığından ölen kişi sayısı 325. 2013'de ise ölen kişi sayısı yüzde 99 artışla 648'e yükseldi. 

2004'te yatarak uyuşturucu bağımlılığı tedavisi gören kişi sayısı bin 427 olurken, bu sayı 2014'te 7.5 kat artarak 10 bin 630'a ulaştı. 2012'de 187 bin 329 olan ayakta tedavi başvurusu ise 2014'te yüzde 16,68'lik artışla 218 bin 578'e yükseldi.

Kaynak : AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!