1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erbakan, PKK'nın Karadeniz'e Açılması Engelledi

Erbakan, PKK'nın Karadeniz'e Açılması Engelledi

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davanın 33. celsesindeki bazı ifadeler ilk kez gün yüzüne çıktı.

A+A-

28 Şubat dönemine ilişkin, 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 33. celsesinde Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterlerinden sanık İlhan Kılıç çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıç"O dönem PKK meselesi masadaydı. PKK'nın Karadeniz'e açılmasını hükümet önlemiştir" dedi. 

AVUKATLAR MAHKEMEYE İTİRAZ ETTİ 

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmada söz alan 7 müştekinin avukatı Cüneyt Toraman, avukat Hüsnü Tuna ile hazırladıkları dilekçeyi okumak istediğini söyledi. Toraman, mahkemenin tutumumun adil yargılama ilkeleriyle bağdaşmadığını ileri sürerek, mahkemenin, adil yargılanma için gereken donanıma sahip ve dava dosyasına da vakıf olmadığı kanaatinde olduklarını savundu. Avukat Toraman'ın bu sözleri üzerine, Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal ve Mahkeme üyesi Hakan Oruç, avukatı uyardı. 

KÖKSAL: TALEBİNİZİ YAZILI VERİN 

Başkan Köksal, "Reddi hakim talebinde mi bulanacaksınız? Talebinizi yazılı verin" dedi. Avukat Toraman'ın dilekçeyi okumakta ısrar etmesi üzerine Mahkeme Üyesi Hakan Oruç, "Mahkemenin hakları var, burada biz size 'donanımsızsınız' dersek hakaret olur. Bunu söyleyemezsiniz, sözünüze bu şekilde başlayamazsınız. 'Donanımsızsınız' dediğimde tazminat davasına konu olur, hakaret olur. Duruşmaya sürekli katılan arkadaşlarınız söz haklarını kullandılar bugüne kadar ama hakaret olmadan" dedi. 

Avukat Toraman'ın ısrarları üzerine Başkan Tayyar Köksal, hakimin reddi talebini içeren dilekçenin yazılı verilmesine karar verdiğini belirterek, Toraman'ın okumasına izin vermedi. Başkan Tayyar Köksal, hakimin reddi talebinde kimlerin bulunabileceklerinin ilgili yasada belirtildiğine işaret ederek, katılmasına karar verilmeyen müşteki ya da katılma talebinde bulunanların vekillerinin hakimin reddi talebinde bulunamayacaklarının hüküm altına alındığını hatırlattı. Başkan Köksal, bu nedenle, bir kısım müşteki vekili Hüsnü Tuna ve Cüneyt Toraman'ın reddi hakim talebeplerinin reddine karar verildiğini bildirdi. 

"KONULARI TEKRARLAMAYALIM" 

Kimsenin savunma hakkını kısıtlamayacaklarını söyleyen Başkan Köksal, "Yargılamanın uzamamasına özen gösteriyoruz, tekrar edilmiş konuları tekrarlamayalım. Bu konuda gereken özeni gösterirseniz daha hızlı ilerler" uyarısında da bulundu. 

SANIK İLHAN KILIÇ'IN SAVUNMASI 

Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterlerinden sanık İlhan Kılıç, MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu tavsiyelerin hükümetler tarafından uygulananacağını veya reddedileceğini söyledi. Görevi süresince dört başbakanla çalıştığını anlatan Kılıç, bütün olayların hükümet programına göre yapıldığını, hükümet programında olmayan hiç bir şeyin gerçekleşemeyeceğini ifade etti. 

"BAŞBAKAN KARARGAHTA NAMAZ KILARDI" 

"Cebindeki 10 lirayı kaybeden 28 Şubattan bildi, öyle olmadı" diyen Kılıç, 28 Şubat'taki MGK kararlarıyla sadece tavsiyede bulunulduğunu yineledi. Kılıç, MGK'da o yılın Şubat ayı hariç tüm toplantılarda öncelikli konunun terör olduğunu, yalnızca o yıl Şubat ayında dini konuların öne çıktığını anlattı. Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın, karargahta kötü muameleye uğradığı yönünde bazı gazetelerde haberlerin yer aldığını söyleyen Kılıç, iddiaları yalandı. Kılıç, "Başbakan geldiğinde merasimle karşılanırdı. Namaz kılmak isterse arabasında seccadesi vardı, yer gösterilir kılardı" dedi. 

"PKK'NIN KARADENİZ'E AÇILMASINI HÜKÜMET ÖNLEDİ" 

Mart ayında MGK'da 28 Şubat'ı hiç tartışmadıklarını, MGK gündeminin ancak 1 ay sürdüğünü söyleyen Kılıç, şöyle devam etti: "Hükümeti çalışamaz duruma getirmekle suçlanıyoruz. Hükümet mesela bütçe çıkarmazsa çalışmaz. Hükümeti kim çalıştırmadı ben onu anlamıyorum. Mesela PKK'nın Karadeniz'e açılımını o hükümet önlemiştir. Cari açık, ekonomik verilere bakalım, TSK'nın personel, silah durumuna bakalım. Çalıştırmadık da bu iyilikleri kim yaptı? Sayın Erbakan'ın çok güzel lafları var mesela. Atılı suçu asla kabul etmiyorum. Hükümeti çalıştırmamak da nedir, ne çalıştırmaması, kardeş kardeşe gerçekten çalıştık."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!