1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erdem Başçı: Faiz En Vazgeçilmez Araçtır

Erdem Başçı: Faiz En Vazgeçilmez Araçtır

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Faiz oranları merkez bankalarının en temel, en vazgeçilmez politika aracıdır, kullanacağız." dedi.

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ‘Enflasyon Raporu 2014-I’ tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında "Enflasyonun 2014 sonunda, orta noktası yüzde 6,6 olmak üzere yüzde 5,2 ile yüzde 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2015 sonunda, orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi. Başçı, "Faiz oranları merkez bankalarının en temel, en vazgeçilmez politika aracıdır… Dövizin yanı sıra artık faiz aracını da kullanacağız."diyerek faiz silahının kullanılacağını söyledi.

Başçı'nın açıklamalarından satır başları

"KURUL ÜYESİ BEKLENİYOR"

Para Politikası Kurulu toplantısının bugün akşam saatlerinde yapılacağını anımsatan Başçı, "Para Politikası Kurulu üyemiz Prof. Dr. Abdullah Yavaş, Amerika'dan bugün akşam saatlerinde Ankara'ya gelecek. O yüzden sizlerle birlikte olamadı. Para Politikası Kurulu toplantısını akşam saatlerinde yapmamızın tek sebebi bir Kurul üyemizin eksik olmasıdır. Onun katılımını bekliyoruz" diye konuştu.

"BİZ KENDİMİZDEN EMİNİZ "

Bir belirsizlik ortamı olduğu için piyasa en kötüyü fiyatlıyor" şeklinde konuşan Başçı, "Biz Merkez Bankası olarak kendimizden eminiz" dedi.

"KALICI SIKILAŞTIRMADAN KAÇINMAYIZ "

2011 yılı Euro Bölgesi borç krizi döneminde Türkiye'ye yansımaların oldukça güçlü olduğunu hatırlatan Başçı, "O dönemde Merkez Bankası, kalıcı faiz artışının yerine sadece likidite politikasıyla ve geçici faiz artışlarını tercih etti. Çok güçlü bir adım attı ve kısa vadeli faizlerin yüzde 12,5'e kadar yükselmesine izin verdi. O dönemde sadece likidite politikasıyla bir sıkılaştırma yaptı ki o da gerçekten doğru tercihti çünkü geçiciydi. Şok geçici nitelikte bir şoktu. "Bugünle ilgili ne yapacağımıza dair çok fazla ipucu vermeyeyim" diyen Başçı, "Bu örnekler elimizdeki araçları gösteriyor. Bundan başka araç var mı? Bunların ince ayarları var. Soru şu: Kalıcı faiz artırımı mı yapıyorsunuz yoksa geçici faiz artırımı yapma yeteneği mi kazanıyorsunuz?" diye ekledi. Başçı, "Para politikasında kalıcı sıkılaştırma gerekirse bunu yapmaktan kaçınmayız" şeklinde konuştu.

"FAİZ ORANLARINI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Merkez Bankası Başkanı, bu akşamki PPK toplantısında tek faiz oranın fonlama konusunun değerlendirileceğini söyledi. Başçı, "Ama bizim için önemli olan maliyettir" diye ekledi.

Başçı, "Bizim yüzde 10,25'lik geç likidite penceremiz var, yüzde 9 olan faiz oraya kadar çıkabilirdi. PPK toplantısında bütün bu oranları gözden geçirebiliriz" ifadelerini kullandı.

"FAİZ, EN VAZGEÇİLMEZ ARAÇTIR… ARTIK KULLANACAĞIZ"

Merkez Bankası’nın daha önceki zor dönemlerde nasıl tedbir aldıysa bundan sonra da alacağını vurgulayan Başçı, kurdaki harekete döviz satışıyla müdahale edildiğini, bundan sonra dövizin yanı sıra faiz aracını da kullanacaklarını anlattı. Faizin Merkez Bankaları için en temel, en vazgeçilmez politika aracı olduğunu vurgulayan Başçı, döviz rezervlerinin daha hızlı azalmaması için artık faiz aracını da kullanacaklarını açıkladı.

"BAĞIMSIZ ŞEKİLDE KARAR ALMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Batılı ülkelerde siyasetçilerin Merkez Bankası kararları hakkında değerlendirme yapmadığını söyleyen Başçı, Türkiye'de durumun farklı olduğunu söyledi. Başçı, "Siyasetçiler Merkez Bankası'nın kararlarını övebiliyor ya da eleştirebiliyor kamuoyu önünde. Bunun Merkez Bankası'nın bağımsızlığına engel teşkil etmediğini buradakiler biliyor" şeklinde konuştu. Başçı, "Yurtdışında Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile ilgili bir risk algısı oluştu. Şunu söyleyebilirim ki, Merkez Bankası geçmişte olduğu gibi bağımsız şekilde kararlarını almaya devam ediyor" dedi.

ENFLASYON HEDEFİ YÜKSELDİ

Başçı, 2014 yılsonunda enflasyonun yüzde 5,2 ile yüzde 8 arasında gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. Başçı, öngörünün orta noktasının ise yüzde 6,6 olduğunu söyledi. 2015 enflasyon öngörüsünün ise yüzde 3,1 ile yüzde 6,9 aralığında olduğunu söyleyen Başçı, 2015 için orta noktanın yüzde 5 olduğunu kaydetti. Başçı, 2014 sonu gıda fiyat artışını yüzde 8 seviyesinde tahmin ettiklerini belirtti.

"KUR ENFLASYONA YUKARI YÖNLÜ BASKI YAPIYOR"

Döviz kurundaki değer kaybının enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmasının beklendiğini kaydeden Başçı, "Ancak talep koşulları aşağı yönlü baskı yaratıyor" dedi. Başçı, Ocak ayı tahminine göre reel efektif döviz kurunun 100 seviyesinin hafif üzerinde olduğunu söyledi. Ocak ayında enflasyonun beklenenden yüksek çıkabileceğini düşündüklerini ifade eden Başçı, "Bu nedenle geçen PPK'da sıkılaştırma sinyalini verdik" dedi.

"SERMAYE AKIMLARI YAVAŞLIYOR"

Başçı, ABD Merkez Bankası Fed'in çıkış stratejisine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının yavaşladığını söyledi. Başçı, "Küresel ekonominin toparlanmasına dair riskler sürüyor" dedi. Merkez Bankası Başkanı, küresel görünüm ve iç gelişmeler nedeniyle enflasyon ve para politikası görünümünde önemli güncellemeler yaptıklarını söyledi.

"TÜKETİCİ KREDİ BÜYÜME HIZI YAVAŞLADI"

Son enflasyon raporundan bu yana döviz satarak piyasaya likidite sağladıklarını belirten Başçı, repo yönünde alınan tedbirlerle de bankacılık sektöründe tüketici kredilerindeki büyümelerin ticari kredi büyümelerine göre yavaşladığını söyledi. Başçı, kredi büyümelerin yavaşlamasına rağmen yüzde 15 olan referans değerin üzerinde olduğunu, ancak yüzde 15'e doğru kademeli olarak indiğini söyledi. Bankaların fonlama maliyetlerinin arttığını ifade eden Başçı, "bu da kredi ve mevduata yansımaya başladı" dedi.

"EKONOMİDE ILIMLI SEYİR TAKİP EDİLDİ"

2013'ün son çeyreğinde ekonomide ılımlı bir seyir takip edildiğini ifade eden Başçı, özel sektör talebinin güçlü bir şekilde arttığını ekledi. Başçı, "Enflasyon tahmindlerinde yurtiçi talebin maliyet yönlü fiyat baskısını kısmen sınırlayacağını varsaydık" dedi. Merkez Bankası Başkanı, ihracatta kısmi hızlanma beklediklerini söyledi.

"BÜYÜME ÜZERİNDE SERT RİSK YOK"

Başçı, "Büyüme üzerinde çok sert bir risk görmüyoruz" dedi. "Büyümede iç talep tarafından sert bir risk görmedik. O nedenle de fiyat istikrarı odaklı adım atmamız gerekiyor" dedi. Aralık'ta cari açığın bir miktar yükselebileceğini kaydeden Başçı, Ocak'ta bu oranın normale döneceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!