1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: ABD'den dönene kadar çok şey değişecek

Erdoğan: ABD'den dönene kadar çok şey değişecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD gezisi öncesi havaalanında ABD gezisinde ele alınacak konular, Reyhanlı saldırısı ve Suriye'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan; ''ABD gezisinden dönene kadar çok şey değişecek'' dedi.

A+A-

Perşembe günü yoğun bir programımız var. Obama ile görüşeceğim. İşadamlarımız orada iki görüşmeler yapacak. Reyhanlı değerlendirme yapacağımız konular arasında olacak.

EMNİYET VE İSTİHBARAT ARASINDA KOPUKLUK OLABİLİR

İstçihbarat zaafiyeti olduğunu düşünmüyorum. Emniyet ile istihbarat arasında bir istihbarat anlamında bir kopukluk olabilir. İçişleri bakanlığımız bu konuda adım atacaktır. Başbakanlık teftiş kuruluna talimatı verdim. Zaaf varsa gereğini tereddütsüz yerine getireceğiz. Atacağımız adımalar hukuk devleti çerçevesinde olacaktır.

ABD'DEN DÖNENE KADAR ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK

Muhalefetin en ufak bir çözüm önerisi olmadı. Çözüm sürecinde hukuk dışına çıkmayız.

Şamda illegal bir yapı var, yönetim var. Halkını katleden bir yönetim var, hükümet düşmüştür. Halkının kabul etmediği bir yapıyı biz kabul etmeyiz.

Masadaki bir numaralı konumuz Suriye olacak. ABD'den dönene kadar Suriye'de çok şey değişecek. Gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz. Türkiye'nin sıkıntısı Ürdün ve Lübnan'dan daha fazla. Petrol anlaşmalarına mani bir durum yok.

SALDIRILAR ÇÖZÜM SÜRECİNİ BALTALAMAYA YÖNELİK

ABD yönetimi zaten Reyhanlı'yı dile getirecektir. Biz de bunu konuşacağız. Ben saldırının benim ABD seyahatimle ilgili olduğunu düşünmüyorum, çözüm süreciyle ilintili, bu süreci engellemeye yönelik oalbilir.

BM Güvenlik konseyi yapı olarak sorunlu. Rusya ve Çin atılacak adımları engelliyor. ABD ziyaretimizle farklı bir yol haritası gündeme gelecek.

BİZ DAHA TAVRIMIZI TAKINMADIK

Biz daha tavrımız takınmadık. Biz insani tavırlamızı devam ettiriyoruz. Çünkü biz Suriye halkını çok seviyoruz. ABD'de yapacağımız görüşmelere göre yol haritasını belirleyeceğiz.  Biz hukuk devleti içinde çalışan bir hükümetiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!