1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Batı ile Kandil aynı şeyi söylüyor

Erdoğan: Batı ile Kandil aynı şeyi söylüyor

PYD'nin asıl destekçisinin Kürtler değil Batı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı ile Kandil'in aynı şeyi söylediğini ifade etti.

A+A-

TİKA Projeleri Tanıtım Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yaptığı yardımları açıklamaksızın birçok ülkeden daha fazla kalkınma ve insani yardımlarda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, terör örgütü PYD ile ilgili 'Onlar PKK gibi Kürtlerin sadece küçük bir kısmının desteğini alıyor. Onların asıl destekçisi Batı, silahların nereden geldiğini görüyoruz. Bir de Batı ile Kandil aynı başlığı atıyor, 'Erdoğan giderse, istikrar gelir' diye. Erdoğan geldiğinde Türkiye ne haldeydi, bugün ne halde' sözlerini sarf etti.

Erdoğan'ın konuşması şöyle;

TİKA'nın çalışmalarını çok yakından takip ediyor ve takdir ediyorum. Türkiye ekonomik anlamda kalkınıyorsa bunda TİKA'nın önemli bir rolü vardır.

''PARALEL DEVLET İŞLEVSİZ HALE GETİRİLDİ''

Paralel devlet yapılanması örgütü uzun yıllar, Türkiye'nin bu çerçevedeki enerjisini, imkanlarını, potansiyelini adeta bir sülük gibi emerek bize zemin ve zaman kaybettirmiştir. Şimdi artık bir yandan bu yanlışı düzeltmenin, diğer yandan da ortaya çıkan boşluğu hızla ve sağlıklı şekilde doldurmanın çabası içerisindeyiz. Bunu telafi edeceğiz. Türkiye'de bu örgütü büyük ölçüde işlevsiz hale getirdik, geri kalan tortuların da kısa sürede temizleneceğine inanıyorum.

''İNSANİ YARDIMDA BİRİNCİ SIRADAYIZ''

Yaptığımız yardımların hesabını yapmadık. Bunu Allah rızası için yaptık. Sonra baktık ki bizden daha az yardım yapan ülkeler yaptıkları yardımları açıklamaya başladı. Bunun üzerine istatistik tutmaya başladık. 6,5 milyar dolar kalkınma yardımı yapan bir ülke konumundayız. Bunun 2,5 milyar doları insani yardım. Dikkat edin, Suriyelilere yaptığımız yardımlar bu rakamın dışındadır. 2013 yılında ABD ve İngiltere'nin ardından 3.sıradaydık, 2014'de ikinci sıradaydık. Bu yardımlar milli gelire göre değerlendirildiğinde birinci sıradayız.

''GİDİLMEDİK ÜLKE BIRAKMAMALIYIZ''

Hani ben Türk tipi anayasa, Türk tipi başkanlık sistemi diyorum ya, işte TİKA ile Türk tipi kalkınma modelini ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Bizim yardım anlayışımızda karşımızdakini dikte etme, küçük görme söz konusu değildir.

Dünyada gidilmedik ülke bırakmayacak şekilde çalışmalıyız.

''TÜRKİYE'NİN PES ETMESİNİ İSTİYORLAR''

Pek çok ülke Türkiye'nin dizleri üzerine çökmesini pes etmesini istiyor. Tüm bu terör olaylarının arkasındaki gerçek budur. Yanı başımızdaki Suriye'de zor şartlar altında mücadele eden Türkmen, Arap Kürt kardeşlerimizin aynı duyguları taşıdığını biliyoruz.

''PYD'NİN ASIL DESTEKÇİSİ KÜRTLER DEĞİL BATI''

PYD gibi, YPG gibi terör örgütleri Kürt kardeşlerimizin küçük bir bölümünden destek alıyor. Türkiye'deki PKK gibi. Onları asıl destekleyenler farklıdır. Bu terör örgütlerinin elindeki silahlara baktığımız zaman Batı'yı görüyoruz. Bunlar bu parasal kaynakları nereden buluyorlar?

Bize samimi yaklaşın. Teröre karşı samimi olun. Bugün bize yarın size. Fransa'da terör eylemi oluyor kıyametler kopuyor. 

''BATI İLE KANDİL AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR''

Batı'nın gazetelerinde de aynı şey var, Kandil'in gazetesinde de aynı şey; 'Erdoğan giderse, istikrar gelir' diye. Erdoğan geldiği zaman Türkiye'nin hali neydi, bugün Türkiye'nin hali ne.

PSV TARAFTARINA TEPKİ

İspanya'da bir meydanda maça gelen taraftarlar oradaki mültecileri afedersiniz meydanda oynatıyorlar. Şınav çektiriyor bozuk para atıyor. Bunlar eskiden çok çirkin bazı şeyler olur ondan sonra da para atarlar. Aynısını Batılı yapıyor. Batı'nın birçoğunun karakterinde bu vardır. Utanmadan sıkılmadan açıklama yapıyorlar. 

AHISKA TÜRKÜ'NÜN TİKA'YA GÖNDERDİĞİ DUYGUSAL MEKTUP

2011'de Letonya'dan TİKA'ya bir mektup gelir. Stalin döneminde zorla göç ettirilen, sonra askere alınan Ahıska Türkü kardeşimiz. Gidecek bir yeri olmadığı için hayatını Riga'da sürdürmek zorunda kalmıştır. Tek arsuzu ölmeden önce Türkiye'yi görmek. Mümkünse bırada ölmek ve gömülmek. TİKA kendisine ulaşır ve ülkemizde davet eder. Ayak basar basmaz hıçkırıklar içinde 'vatanım vatanım' diyerek yere kapanıp öpen kardeşimizi görenler duygulanır. Bugün 79 yaşındaki kardeşimiz mektubunda 'Beni vatansız ölmekten kurtardınız' diyor.

''PARÇALAYAMAYACAKSINIZ, BÖLEMEYECEKSİNİZ''

Pazar günü yaşadığımız olayda şehit olan kardeşlerime tekrar Rabbimden rahmet diliyorum. Ama bir şey, bir vaka ortada. Aydın Müsveddelerinin bu olayda bile nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Bazı paçavraların nasıl yayın yaptığını gördünüz mü? Başlık atıyor 'Batsın senin Başkanlığın' diye. Bizim böyle bir derdimiz yok ya. Biz ülkemizin geleceğini daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Ama sizin derdiniz bu ülkeyi bölmek parçalamak. Ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!