1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar

Erdoğan: Bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "bu milletin vatandaşı olarak anılmayacaklar" sözleri, FETÖ'cülerin vatandaşlıktan çıkarılacağı şeklinde yorumlandı.

A+A-

Devlet, bütün kurumlarında hummalı bir şekilde FETÖ temizliği yaparken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de yaptığı konuşmada, "Ne dedik, inlerine gireceğiz dedik. Onlar kaçacak, biz kovalayacağız dedik. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, şimdi kaçtıkları yerin vatandaşı olsunlar.
Artık onlar bu milletin vatandaşı olarak anılmayacak." 
demişti.

Sabah Gazetesi'nden Melih Altınok, Erdoğan'ın bu sözlerinin yurtdışına kaçan Fetullahçı teröristlerin Türkiye vatandaşlığından çıkartılmasına yönelik bir hazırlığın habercisi olarak değerlendirildiğini yazdı. 

BU YASA BİÇİLMİŞ KAFTAN

Bunun mümkün olup olmedığını sorgulayan Altınok, yanıtını da şu şekilde verdi: "Eskiden olduğu gibi istenirse bu işe yasal zemin oluşturmak kolay. Örneğin 2009'da Ak Parti tarafından değiştirilen 1964 tarihli Türk Vatandaşlığı Yasası'nın 26. maddesinin bir benzerinin tekrar yürürlüğe konulması gibi:

"Yurtdışında bulunup da Türkiye Cumhuriyeti'nin iç ve dış güvenliği ile kanunun suç saydığı şekilde iktisadi ve mali güvenliği aleyhine faaliyette bulunan veya yurtiçinde bu tür faaliyetlerde bulunup da her ne suretle olursa olsun yurtdışına çıkan ve hakkında Tükiye'de de bu nedenle kamu davası açılmasına veya ceza kovuşturmasına veya hükmün infazına olanak bulunmayan ve gelmesi için yapılan duyuruya rağmen üç ay içinde, savaş sıkıyönetim ve olağanüstü hallerde bir ay içinde yurda dönmeyen Türk vatandaşlığını sonradan kazanmış kişiler Bakanlar Kurulu Kararı ile vatandaşlıktan çıkarılabilir.

Bu hüküm, Türkiye savaş halinde bulunduğu zaman doğumla Türk vatandaşı olanlar hakkında da uygulanabilir." 

KARARI SİYASET VERECEK

Fetullahçıların 15 Temmuz'da ve öncesinde bu ülkeye, bu halka yaptıkları düşünülürse artık var olmayan bu yasa onlar için biçilmiş kaftan. Ama elbette bu kararı TBMM yani siyaset verecek. Kuşkusuz artılarını ve eksilerini hesap ederek."

YILLAR ÖNCE AMERASİAN'IM DEMİŞ

Vatandaşlıktan çıkarma tartışmalarını en iyi özetleyen twiti gazeteci Nedim Şener'in attığını belirten ve o twiti alıntılayan Altınok: "FETÖ lideri vatandaşlıktan çıkartılacakmış, ne gam! Yıllar önce zaten Amerasian'ım (Asya Amerikalı) demiş."

ZATEN ASLINI İNKAR ETMİŞ FETO

Şener'in bahsettiği olay, Razi Canikligil'in "ABD Gizli Belgelerinde Fethullah Gülen" isimli kitapta belgeleriyle ortaya konan bir gerçek. ABD'ye kaçtığı günden itibaren vize için uğraşan Gülen, bütün yolları tüketince kendini "Amerasian (Asya Amerikalı)" olarak tanıtmış.

Evet anlayacağınız emekli vaiz, sırf ABD vizesi alabilmek için zaten çoktan "aslını inkâr" etmiş.

ŞİMDİLERDE TEK DERTLERİ SİNMEK, SAKLANMAK

Doldurduğu formlar ortada. "Ne var ki bunda, sadece ayrılmaz Gülen ve takiye ikilisine bir örnek daha" mı diyorsunuz. Haklısınız ben de tam olarak bu durumu anlatmaya çalışıyorum.

İnanın, düşman ordusuna yol açmak için yaşadığı ülkenin meclisini bombalayanlar, halkını katledenler bu "meşru tartışmaya" peşinen muhalefet edenler kadar takmıyorlar "Türkiye vatandaşlığını."

Bu günlerde tek dertleri sinmek, silinmek, gizlenmek... Ya içine saklanınca utanç verici hale gelen bir menfezin karanlığında ya da bir yabancı ülkede, fark etmez...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!