1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Havaalanı yapanlar tehdit ediliyor

Erdoğan: Havaalanı yapanlar tehdit ediliyor

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Bugüne kadar TOBB'un tüm genel kurullarına özellikle katılmaya ve sizlerle sohbet etmeye çok büyük özen gösterdim. Yarın YAŞ toplantısını gerçekleştireceğimiz için açılışta bir arada olamayacağız.

- Türkiye'yi büyüttüğünüz için ekonomik gelişmeleri desteklediğiniz için teşekkür ediyoruz.

- Türkiye'de borçlanma yüzde 63'tü. Tüzde 6'ya kadar düşürdük. IMF'ye 23 milyar dolar borcumuz vardı. O borcu bitirdik. Ekonomide başarıyı güven ve istikrar kavramlarıyla ifade ettik. Hukuk sistemindeki keyfilik hep sizlere fatura edildi.

- Mali sistemden taviz vermeyeceğiz dedik. Bundan sonra da taviz vermeyeceğiz.

- Demokrasiden en ufak geri gidişin faturasını sanayici, tüccar, milletçe hepimiz öderiz. Eğer bir kez boyun eğseydik, Türkiye'yi üç kattan fazla büyütemezdik. Ekonomide kazanımları koruyacaksak demokrasiye sahip çıkacağız.

- Herkes bizi sevmek zorunda değil. Biz 76 milyonun tamamının hükümetiyiz.

HAVAALANI YAPANLAR TEHDİT EDİLİYOR

- Geldiğimizde 26 tane havaalanı vardı. Şimdi 50 havaalanına sahibiz. Havaalanını yapanlar tehdit ediliyor. Yetmiyor ihalenin bedelinin %10'unu Kandil'e göndereceksin diyor.

- Sandığın olduğu, seçimin özgür olduğu yerde diktatörlük olmaz. Sandık demokrasinin namusudur. Ben sandıktan kazandım, "her şeyi yaparım" anlayışına da karşıyız. Azınlığın çoğunluk üzerinde baskı kurmasına demokrasi adına karşı durmamız gerekir.

- Demokrasiye sadece sandıkta müdahale edilebilir, bunun dışındaki her şey gayrimeşrudur. Demokrasinin tehdit olduğu bir ülkede ekonomi de tehdit altındadır. Demokrasiyi korumazsak yüceltmezsen ülke geriye gider. Halk kaybeder, seçkinler kazanır.

- Elbette meydanlar, STK'lar, medya, üniversiteler olmazsa olmazdır. Ama tek başına medyanın, sermayenin, sadece meydanların, STK'ların sesleri Türkiye'ye hükmedebilir mi? Sesi çok çıkanın ülkenin kaderini tayin ettiği bir ortamda milletin hakkını hukukunu nereye koyacaksınız. Türkiye'de sadece sandıkta müdahale edilir. Bunun dışında her müdahale gayri meşrudur.

- Meydanları işgal ederek, sokakları terörize ederek demokratik hak dile getirilemez. Bu demokrasiye sadece zarar verir. Bu milletimize de, ülkemize de kaybettirir.

- Demokrasinin tehdit altında olduğu bir ülkede ekonomi de tehdit altında olur.

- 10 yıl önce köşelerinde istediği gibi yazamayanlar şimdi bakıyorsunuz farklı tavırlar içinde. Demokrasiyi korumazsak bu ülke geriye gider. Demokrasinin güç kaybettiği bir ortamda seçkinler kazanır. Çoğunluk kaybeder. Bundan dolayı, demokrasiyi en güçlü şekilde muhafaza etmek zorundayız.

"FAİZ LOBİSİ UYANIK"

İçeriden dışarıdan üzerimizde oynanan oyunları herhalde hissediyorsunuz. Türkiye her alanda olduğu gibi sermaye noktasında da ayrımcılığın bedellerini çok ağır ödemiş bir ülkedir. Cadı avlarının yapıldığı, kredilerde, teşviklerde ayrımcılığın yapıldığı dönemlerden geçti. Türkiye'de ne bugün ne de bundan sonra böyle dönemlerin yaşanmasına asla müsaade etmeyiz. Faiz lobisi uyanık. Sadece faizle yetinmiyor bir de komisyonlar adı altında komisyonlarla garibim tüketicileri çökertiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!