1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: IŞİD'in elindeki silahlar ABD'den

Erdoğan: IŞİD'in elindeki silahlar ABD'den

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümetle uyum ve koordinasyon içinde ülkeye hizmet üretmeyi hedeflediklerini anlattı.

Erdoğan, Türkiye'nin demokratik ülkeleri içinde farklı olduğunu belirterek "Onlar konuşuyor, biz yapıyoruz" dedi. "Onlar kendilerine demokrat" diyen Erdoğan, demokrasinin gereğini sadece Türkiye yerine getirdiği, demokratım diyen ülkelerin ise acz içinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi

"Suriye'de yaşananları bu noktaya getiren Esed rejimidir, bu rejim düzelmediği sürece sorun düzelmeyecektir. Artık dünyadan kopuk bir Türkiye yok. Olmazasınız da. NATO dünyayı nasıl yakından takip ediyorsa bizim de takip etmemiz gerekiyor.

Suriye'den bize ne, Irak'tan, Kırım'dan Bosna'dan bize ne diyenler ile, İstanbul'dan, İzmir'den Kars'tan bize ne diyenler arasında hiçbir fark yoktur.

Biz birilerinin sadece istatistik, sadece rakam olarak gördüğü insanları biz her birini birey olarak görüyoruz. Biz sadece insani ve vicdani olarak insanları savunduk. Biz sadece birileri gibi sadece etnik kökenlerini savunanlardan da değiliz. Biz insan olan herkese kapımızı açtık. Ezidilere kapılarımızı açtık. Süryaniler seneler sonra ülkelerine döndü yerlerini kendilerine verdik.

Azınlıkların hukukunu bizim yaptığımız şekilde hiç kimse yapmadı. Bizim yaptığımızı batılı dahi yapmıyor. Ama onlar bir yerde bir fırsat bulsalar Türkiye hakkında kuru iftira atmaya başlıyorlar. Ama biz içimizden vuruluyoruz. İçimizde öyle unsurlar var ki Türkiye'yi nasıl zayıf düşünüyoruz onun peşindeler.  Yaptıklarını demokratik hak olarak görenler, devletin kamu binalarını, hastaneleri okullarına saldırıyorlar, saldırdığınız zarar verdiğiniz insanlar da Kürt, aklı selim sahibi bütün vatandaşlarımızın bunu görmesi lazım. Aklı selim sahibi Kürt kardeşim bu gidişe dur diyecek ve bu oyunu bozacaktır.

Kobani'yi bahanesiyle Türkiye'yi kan ve göz yaşına boğdular,  17 Aralık, 25 Aralık'ta yapılanları bugün bir başka vesile ile gerçekleştirdiler. Kobani'yi bahane edenler Musul'u başka yerleri hiç konuşmuyor. Benim terör örgütüm iyi başkası kötü diye bir kıyaslama asla kabul edilemez.

Bazı ülkeler ucu kendilerine dokununcaya kadar, petrole ya da yandaşlarına dokununcaya kadar olaylara seyirci kalırken Türkiye olarak herkes için barış ve adalet istedik.

Biz yıllarca Irak'ta Maliki için uyarılarda bulunduk. Maliki'ye sılak verenler bugün Irak'ın üçte birini IŞİD'in eline geçmesine neden oldu. IŞİD'in elindeki silanların büyük çoğunluğu ABD silahıdır. Irak'a silah gönderecekler, kime gönderilecek, daha önceden de gönderildi. Gönderilen silahlar kimlerin ellerinde.

Kimse Türkiye'nin IŞİD'e silah verdiğini veya silah tedarik ettiğini asla ispat edemez söyleyemez. Biz asla bunların yanında olmadık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!