1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Müdahale 'vur - çek'le olmaz

Erdoğan: Müdahale 'vur - çek'le olmaz

Başbakan Erdoğan sınırlı operasyona karşı çıkarak Kosova benzeri bir operasyondan yana olduğunu açıkladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye için Türkiye'ye henüz bir talep olmadığını söyledi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye'ye yönelik olası operasyonla ilgili açıklamalarından  sonra gözler Türk yetkililere çevrildi. 

Zafer Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından verilenZafer Bayramı Resepsiyonu devletin üst düzey yetkililerini buluşturdu. 

MİLLİ SAVUNMA BAKANI YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Resepsiyona katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'den operasyonla ilgili herhangi bir talepte bulunulmadığını, doğru olan Esed yönetiminin iktidardan uzaklaştırılması olduğunu söyledi. 

ORG. ÖZEL'DEN AÇIKLAMA 

Genelkurmay Başkanı Özel ise, Türkiye'nin her türlü tedbiri aldığını ve endişeye gerek olmadığını söyledi. Özel, mevcut tezkereye göre çalışma yaptıklarını açıkladı. 

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Resepsiyona katılan Başbakan Erdoğan ise   sınırlı operasyonun Türkiye'yi tatmin etmeyeceğini belirterek "Kosova benzeri bir operasyon olmalı" dedi. Erdoğan, Kerry'nin açıklamalarına bakılırsa G-20 öncesi müdahale olabilir, Müdahale  1-2 günlük vur çek değil, rejimi bırakma noktasına germek olmalı" dedi.

Erdoğan, "Tezkereye şu anda ihtiyacımız yok. 4 Ekim'e kadar. Şu andaki süreç Meclis zatentatilde. Olağanüstü toplantıya gerek olur mu olmaz mı? Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşürüz. Meclisin kapalı olduğu dönemde Cumhurbaşkanımızın yetkisi var" dedi.

Erdoğan, bütün arzularının ölümün ve kanın bir an önce durması olduğuna dikkati çekerek, "Suriye'yi bu bataklığa çekenler bir an önce bu işi aslında diplomasi yoluyla çözsün ama biz 8 ay buna gayret ettik. 8 ay bundan bir netice alamadık. Ondan sonraki süreçte biz yine gerek Rusya ile gerek İran'la bu tür çalışmalarımız oldu. Gene netice alamadık. Aynı şeyi Batı da yaptı" dedi.

Erdoğan, "Doğrusu ben insanlığın dünyanın Suriye yaklaşımını, insanların katledilmesi noktasında, toplu katliamı noktasında anlamakta zorlanıyorum. Mısır olaylarında da demokrasi noktasında özellikle anlamakta zorlanıyorum. Batı hala örneğin ona darbe diyememiştir. Hala müdahale demektedir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!