1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan-Obama görüşmesinden tarihi mesajlar

Erdoğan-Obama görüşmesinden tarihi mesajlar

Kritik görüşmeden Suriye konusunda tam mutabakat mesajı çıktı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Brack Obama arasında Beyaz Saray'da yapılan görüşmeden tarihi mesajlar çıktı. Yağmur altında yapılan basın toplantısına Suriye konusundaki "ortak görüş" damgasını vurdu. 

Basın toplansında ilk olarak Obama söz aldı. ABD Başkanı, Afganistan'daki durum, İran'ın nükleer programı, Türk-İsrail ilişkileri ve Ortadoğu barışı konularını görüştüklerini söyledi.

OBAMA: "ESED'SİZ ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Daha sonra sözü Suriye'ye getiren Obama,  "Esed rejimi üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esed'in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed'in gitmesi konusunda kararlıyız. Esed'in ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Obama, Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye'de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.

Görüşmede ticari ilişkilerin de ele alındığını ifade eden Obama, "Yatırım ve ticari ilişkileri geliştirme konusunda kararlıyız" diye konuştu.

REYHANLI İÇİN BAŞ SAĞLIĞI

Obama, teröre karşı her zaman Türkiye'nin yanında olduklarını belirtti ve Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılar için baş sağlığı dileğinde bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "TERÖR KONUSUNDA ORTAK MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Boston'daki saldırılar için Amerikan halkına baş sağlığı dileyen Başbakan Erdoğan, terörle ortak mücedeli sürdürme konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Başbakan, ikili ticari ilişkilerin daha ileri düzeye taşınması konusunda da iki lider olarak ortak kararlılığa sahip olduklarını kaydetti.

"SURİYE KONUSUNDA TAM FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ" 

Başbakan Erdoğan, "Suriye bir numaralı gündemimizdi. Bundan sonra yapılacak konuları görüştük. Görüşlerimizin uyuştuğunu gördük. Suriye'de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir matabatak içindeyiz. Konuyu akşam saatlerinde daha detaylı ele alacağız" dedi.

Suriye krizinin çözümü konusunda ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Muhalefetin desteklemesi ve Esed'in gitmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir" dedi.

Suriye'yi diktatörlükten kurtarmak istediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, bunun demokrasiye inanmış tüm ülkelerin ortak sorunu olduğunu, bunu başarmak için gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. Erdoğan, "Şu anda bizler uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

"ÇÖZÜMDE RUSYA VE ÇİN'İN DE OLMASI ÖNEMLİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sorununun çözümü konusunda, Rusya'nın ve Çin'in işin içinde bulunmasının önemli olduğunu, onların katılımının süreci hızlandıracağını, uluslararası camianın baskısının da önem arz ettiğini söyledi.

Suriyelilere yapılan insani yardımın 1,5 milyar dolara ulaştığını da ifade eden Erdoğan, "açık kapı politikasıyla" yardımları devam ettireceklerini bildirdi.

"GAZZE'YE HAZİRAN'DA GİDECEĞİM"

Başbakan Erdoğan, Gazze'ye yapacağı kritik ziyaretle ilgili de bilgi verdi.

Başbakan, "Haziran ayında Gazze ve Batı Şeria'ya ziyaret planlıyorum. Ziyaretimin Filistin-İsrail barışına katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

"TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE TARİHİ BİR GÜN"

Erdoğan sözlerini "Türiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün yaşıyoruz" diyerek bitirdi.

OBAMA: "SURİYE İÇİN HEM DİPLOMATİK HEM ASKERİ SEÇENEKLER MASADA"

Basın toplantısının soru-cevap kısmında ise Obama, "Suriye konusunda gerek diplomatik gerek askeri seçenekleri saklı tutuyoruz. Esed'in 2 yıl önce gitmesi doğru olurdu" dedi.

ABD Başkanı Obama, bu konudaki soruya ise “Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönünde deliller gördüm ama tam olarak ne olduğunu anlayacağımız çok özel bilgilere ihtiyaç var” karşılığını verdi.

OBAMA: "ESED NE KADAR KISA SÜREDE GİDERSE O KADAR İYİ OLUR"

ABD Başkanı Obama, Esed'in gitmesinin ne kadar kısa sürede olursa o kadar iyi olacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Asıl soru bunun ne şekilde olacağı. Zaten bunları konuştuk. Suriye'deki şiddet ve sıra dışı durum için sihirli bir formül yok. Olsaydı, Sayın Başbakan (Erdoğan) ve ben bununla ilgili harekete geçerdik ve çoktan bitirmiş olurduk. Bunun yerine yaptığımız şey uluslararası baskıyı artırmak, muhalefeti güçlendirmek. Cenevre'deki görüşmelerin, Rusya'nın ve Suriye'de her kesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla, sonuç verebileceğini düşünüyorum. Ancak bu sırada, muhalefete yardım ve insani durumla ilgilenmeye devam edeceğiz. Türkiye ile de yakın istişare içinde olmayı sürdüreceğiz çünkü Türkiye'nin de bu durumdan derinden etkilendiğini biliyoruz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!