1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Olayın Arkasında CHP Zihniyeti Var

Erdoğan: Olayın Arkasında CHP Zihniyeti Var

Kuzey Afrika ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, son olayları değerlendirdi.

A+A-

Taksim olaylarıyla ilgili bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, "Bu olay gezi parkı olayı değildir. Bu içeriden dışarıdan organize bir olaydır. Aklı selim vatandaşımızın bu oyuna gelmemesi gerekir. Bu olayın arkasında CHP zihniyeti ve aşırı uçlar var" dedi.

Başbakan Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

Olay Gezi Parkı olayı değildir. Bir defa Gezi Parkı ile ilgili dün açıklamalarda bulundum. On tane ağaç sökülüyor. Onlar da zaten Çağlayan'a götürülecek. Buraya aklı selim sahibi vatandaşımın bu oyuna gelmemesi lazım. Ağaçların kesilmesi söz konusu değil. Buraya yapılacak olan Topçu Kışlası olayıdır. Gezi Parkı'nda olanlar fitilin ateşlenmesidir. Sene 1780 orada bu eser yapılmış. Daha sonra CHP tarafından Lütfi Kırdar'ın vali ve belediye başkanı olduğu dönemde yıkılmış ve yerine Taksim Stadı yapılmış. Şuandaki adıyla Ceylan otel orası da ağaçlıktı. Aynı şey The Marmara'da da var.

CHP VE AŞIRI UÇLARIN ROLÜ VAR

Gezi Parkı olayındaki ağaç meselesi bu işin fikirleri ateşleme olabilir. Daha sonraki gelişmeler CHP'nin işin içinde çok aktifi olması benim temiz saf vatandaşlarımızıda oraya sürüklüyor. CHP miting yapacağım diyor ama Taksim'e geliyor. Kadıköy'de o pozisyonu bulamayınca Taksim'e geliyor. halbuki milletvekilleri de bu işin içinde. CHP'nin rolü vardır ve her zaman olduğu gibi aşırı uçlarla ilişkisi vardır. Hukuk içerisinde miting yapma hakkı var. Yerlerimiz var. Ve bizde CHP'lilerin her türlü güvenliğini sağlarız. Ama tüm bunları yaparken kendileri için temel hak ve hürriyeti olduğunu iddia edenler benim temel hak ve hürriyetime dokunuyorsa şimdi ne olacak? Kamu araçları yakıldı bunun hesabını kim ödeyecek? Gezi Parkı'nda olanlar ile ne alakası var?

Bugüne kadar da şiddetle hiç bir şeyi yapmadık. Ama şu anda şiddetle bir şey elde etmek isteyenler var. Geçmişte bunları deneyenle çok oldu onlarda bunlardan netice alamadı. Sakin olun rahat olun.

HAZMEDEMEYENLER VAR

Bakın bugün enflasyon gene açıklandı. Artık tek haneli rakamlarda enflasyon durumu var. Bunu hazmedemeyenler var. Biz milletimizi seviyoruz.

Biriler çıkıyor, Başbakan geziye çıkıyor diyor. Bunlar önceden planlanmış ziyaretlerdir. Bunlar acizlerdir.

GEZİ PARKI İLE ANKARA'NIN NE ALAKASI VAR?

Ankara’nın ne alakası var, İzmir’in Gezi parkıyla ne alakası var? Olay aslında sandıkta AK partiyi mağlup edemeyenler bu yollarla geride bırakabilir miyiz bunun peşindeler.
10 ay sonra seçim var. Sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek.
Eğer biz anti demokratik bir uygulama yapıyorsak milletimiz bizi al aşağı eder.

İçeriden ve dışarıdan bağlantılar var dediniz, elinizde isim var mı? sorusu üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi: 

Olaylarla ilgili arkadaşlarımız istihbarat çalışmalarını sürdürüyor. Bize itidal tavsiye edenler öncelikle kendisi itidal çizgisine gelsinler. Bu olaylarda 160 polisimiz yaralanmıştır. Polisin bu kadar yaralı olması nedendir? itidalli davrandıkları için. Dolmabahçede'ki ofisimiz taşlanmıştır. Birileri diyor ki, polis çekilsin. Polis çekilsinde Başbakanlık ofisi mi işgal edilsin? Kamu kuruluşları mı işgal edilsin?

ASTILAR ZEHİRLEDİLER

Bu ülkede bir çok şeyler oldu. Astılar, zehirledir ama biz bu ülkenin imkanlarını her şeyini sahipleneceğiz ve böylede geleceğe yürüyeceğiz.

Tencere-tava eylemleri ile ilgili ne diyorsunuz?

Tencere tava hep aynı hava. Bunlar aşılır.

Arapa Baharı ile özleştiriliyor buna diyorsunuz?

Yabancı basında çıkan haberlerin çok afaki olduğunu ve bu haberlerin Türkiye'yi tanımayanlar tarafından yapıldığını düşünüyorum. Arap baharında Mısır,'da Suriye'de çok partili bir rejim mi var?

Bir seçimin aylarca sürdüğünü siz düşenebiliyor musunuz? Türkiye'de sandıklar açılır 6 saatte sonuç açıklanır. AK Parti kurulduğundan 16 ay sonra iktidara gelmiştir.

BAHAR MEVSİMİ YAŞIYORUZ, KIŞA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR

Evet biz bahar mevsimini yaşıyoruz. Türkiye'de bahar mevsimi. Bunu kışa döndürmek isteyenler var.

EVLERDE ZORLA TUTTUĞUMUZ TÜRKİYE'NİN YÜZDE 50'Sİ VAR

CHP yok, peki başka kim var. Tespiti yapabildiniz mi? Onların ideolojisi yok mu? Bizim evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var. 'Aman sakin olun' diyoruz.  Biz eğitimde yaptığımız yeniliklerle mi eleştiriyoruz. Oralarda hiç öyle bir pankart gördünüz mü? Siz işte buradan Reuters'ı böyle bilgilendiriyorsunuz. Böyle mesaj gönderiyorsunuz.

Alkol yasağı yoktur alkol düzenlemesi vardır. Gelişmiş ülkelerdeki uygulama neyse onu yapıyoruz.

Şu anda Türkiye ekonomide güvenli limandır. Borsa çıkar düşer. Kimsenin endişesi olmasın. Tokyo ve New York borsalarına bakın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!