1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Polis, Taksim'de destan yazdı

Erdoğan: Polis, Taksim'de destan yazdı

Başbakan Erdoğan, Polis Akademisi mezuniyet töreninde konuştu... Erdoğan, polislerin huhuku kuralları için özgürlüğü tesis etmeye çalışacağını söylerken Taksim olaylarında kahramanlık destanı yazdığını söyledi.

A+A-

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle; 

-Bugün mezun olan 475 öğprencimiz sadece Türkiye'nin değil bu coğrafyanın güzide  kurumunda eğitim almışlardır.

-Biz hem güvenliği tesis etmek hem de bunu hukuk çerçevesinde içinde özgürlüklere sahip çıkarak gerçekleştirmeliyiz.

-Zorlu bir coğrafyada, Türkiye'nin güvenliğinden asla taviz veremeyiz. Ancak geçmişte yaşandığı gibi güvenliği bahane ederek hukukun çiğnenmesine, demokrasinin duraklamasına, özgürlüklerin kısıtlanmasına da asla imkan tanıyamayız.

-30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik. Bu aşamaya, bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil, güvenlik ve özgürlük dengesini samimi şekilde gözeterek ulaştık. 

-Daha çok yasaklayarak değil, daha çok kısıtlayarak değil, daha çok görmezlikten gelerek değil tam tersine özgürlükleri genişleterek, yolları açarak, gönülleri kazanarak bu güzel seviyeye gelebildik.

-Türkiye'de güvenliğin, özgürlüklerin ve demokrasinin önüne geçtiği dönemler, inşallah geri gelmeyecek.

-Hiçbir sabotaj, hiç bir tahrik, hiçbir tuzak Türkiye'yi güvenlikçi politikaların egemen olduğu günlere geri döndüremez ve döndüremeyecek.

-Özellikle bu akademide en iyi eğitimi almış öğrenciler, hukuk, demokrasi ve özgürlüğün de eğitimin almış polislerimiz, Türkiye'nin daha ileri gitmesi için çalışacak.

TAKSİM GEZİ PARKI'NDA DESTAN YAZDILAR

Bu son olaylarda polisimiz, gerçekten kendisini bir başka ispat etmiştir. Haftalardır farklı yöntemlerle, farklı araçlarla, polisin, göstericilere şiddet uyguladığı iddia ediliyor.

-Göstericiler masum, sakin, çevre gönüllüsü, ağaç sevdalısı, çiçek, böcek, karanfil çocukları olarak gösterilirken, polisimiz şiddet yanlısı gösterilmek istendi. Oysa tablo bunun tam tersiydi..

-Ulusal ve uluslararası medyanın hep hedefinde oldu. 

- Olaylar başladığı andan itibaren, polisimiz, son derece sabırlı, itidalli, tahammüllü davrandı.

-Her türlü medyayı, her türlü sosyal medya aracını kullanarak polisimize çok ağır saldırılar yapılmasına rağmen polisimiz soğukkanlılıktan asla taviz vermedi.

-Bir partinin milletvekili kameraların önünde polisimize çok ağır ifadeler kullanırken bile, polisimiz, vakarından ağırbaşlılığından asla geri adım atmadı.

-Polisimiz bu olaylardaki demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir.

-Hukuk kuralları çerçevesinde adeta kahramanlık destanı yazdı.

-48 saat uykusuz kalarak özgürlüklere sahip çıkan dünyada sadece bizim polisimiz olmuştur.

-Demokrasinin standartlarını yükselten, bu kadar reform yapan bir hükümetin Başbakanı olarak şunu bütün kalbimle, bütün samimiyetimle ifade ediyorum: Biz 'işkenceye sıfır tolerans' diyen bir hükümetiz.

-Biz polisimizin olaylara müdahale, gözaltı, sorgulama kurallarını değiştiren demokratikleştiren bir hükümetiz. Polisimiz hata yaptığında bunu zaten açık yüreklilikle söyler, gereğini de yaparız.

-Ancak hiç kimsenin, kim olursa olsun ister milletvekili ister birileri, bizim polisimize küfretmeye hakaret etmeye hakkı yoktur.

POLİSLERE SAHİP ÇIKTI

-Polisimize kimsenin küfretme ve hakaret etme hakkı yoktur. 

-Türkiye'nin polisi konusunda, uluslararası medya kuruluşları, onların Türkiye'deki uzantıları ya da bazı parlamentolar değil, sadece millet takdirde bulunur.

-İster bu süreçte olsun, isterse başka herhangi bir zaman, kural dışına çıkan polisimiz olursa elbette bunun idari, hukuki olarak gereği neyse yapılmıştır, yapılacaktır.

-Polisimize hakaret edenler İngiltere'yi , Almanya'yı Fransa'yı görmüyor mu? Bizim polisimiz kurşun yiyor, karşısında su sıkıyor, biber gazı atıyor. Bu onların en doğal hakkı.

-Polisimizi asla yıpratmayacağız. Ben ve hükümetim polisimizi tebrik ediyorum. Milletim adıma şükranlarımı sunuyorum.

-Türkiye'nin polisi konusunda yegane yargılayacak ve takdir edecek olan millettir.

HALK POLİSİNE SAHİP ÇIKIYOR

Son haftada Ankara, İstanbul, Kayseri, Samsun ve Erzurum'da miting yaptık. Oralarda halk polise sahip çıkıyor. Orada buna şahit olduk.

-Biz polisin demokrasi ye ve hukuka daha fazla sahip çıkan ama aynı zamanda gücü artan bir konumda olmasını istiyoruz.

-Tüm polis arkadaşlarıma yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Misafir öğrencilerimizin de ülkelerine bizden selam götürmelerini istiyorum.

-Tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!