1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Polisimizi yıprattırmayız

Erdoğan: Polisimizi yıprattırmayız

Başbakan Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde genç polislere seslendi.

A+A-

Erdoğan, Gezi Parkı olayları ile tartışmaya açılan "orantısız güç" konularına değinerek Türk polisini savundu. Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Eylemler sırasında polisimiz hukuk ve demokrasinin dışına çıkmadan kahramanca çalışmıştır. Ulusal ve uluslararası çevrelere polisimizi yedirtmeyiz." açıklamasında bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; 

Bugün mezun olan  475 öğrencimiz sadece Türkiye'nin değil bütün bu coğrafyanın en güzide eğitim kurumunda eğitim aldılar. Burada verilen eğitimin çok çok önemli olduğuna inanıyorum.

Türkiye zorlu bir coğrafyada yer alıyor. Öncelikle vatandaşlarının çoğu müslüman olan bir ülkeyiz. Demokrasiyi bir rejim olarak benimsemiş bunu başarıyla uygulayan bir ülkeyiz. Biz uzun yıllar boyunca teröre rağmen demokratikleşme adımlarını atan bir ülkeyiz. Bütün bu parametreler Türkiye'nin güvenliği kapsamında çok hassas çalışmamız gerekiyor.

HALKIMIZ EN İDEALİ HAK EDİYOR

10 buçuk yıldır, özgürlük ve güvenlik dengesini en güzel şekilde kurduk. Bizim halkımız demokrasi ve özgürlük noktasında en ideali hak ediyor. 

TERÖR BİTME AŞAMASINA GELDİ

30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik. Bu aşamaya, bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil özgürlükleri genişleterek geldik.  Hiçbir tahrik, tuzak Türkiye'yi güvenlikçi politikaların egemen olduğu noktaya geri döndüremez.

POLİS GEZİ'DE HEDEF ALINDI

Son haftalarda Gezi Parkı bahanesiyle başlatılan eylemler, malesef polise karşı sistemli ve tertipli bir kampanyaya dönüştürülmek istendi. Bu gösterilerde polisimiz hedef alındı. Polisin şahsında hükümetimiz, demokrasimiz ve milli irade hedef alındı. 

KAHRAMANLIK DESTANI YAZILDI

Ulusal medyanın, uluslararası medyanın bazı parlamentoların hedefinde hep polis oldu. Gösterilerin en başından itibaren büyük bir dikkatle izliyoruz. Gösterilerin hiçbir aşamasında, polis demokrasinin dışına çıkacak, hukuku çiğneyecek bir tavrın içinde olmadı. Polis, amirden aldığı emirle, yetki çerçevesinde görevini başarı ile yerine getirdi. Daha önce de söylediğim gibi, polis, demokrasi ve hukuk testinden başarı ile geçti. Polisimiz, bir başka ülkede yaşansa, asla tahammül edilmeyecek saldırılara tahriklere, hukuk dışına kesinlikle çıkmadan gösterilere karşı koymuş, adeta kahramanlık destanı yazmıştır. 

Böylece uzun süreli bir mücadeleyi, aç susuz başarabilmek sadece bizim polisimizin başarabileceği bir şeydir. Özgürlüğü genişleten, bu kadar reform yapan hükümetin başbakanı olarak söylüyorum; biz işkenceye sıfır tolerans diyen bir hükümetiz. 

KİMSE POLİSE HAKARET EDEMEZ

Her kim olursa olsun, ister milletvekili ister bir başkası. Bizim polisimize küfretmeye, hakaret etmeye hakkı yoktur. Polisimiz üzerinden ülkemize operasyon yapmalarına da müsade etmeyiz. Polisimize hakaret edenler, Yunanistan'ı, Almanya'yı, İngiltere'yi, Fransa'yı görmüyor mu? Bizim polisimize laf edenler onlara baksın.

KURŞUN ATANA GAZ SIKILDI

Bizim polizimiz kurşun yiyor, karşılığında su ve gaz sıkıyor. Avrupa Müktesebatı'na bakılırsa bu da görülebilir. Bize AP ders verirken önce o müktesebatın içeriğini okusun. Olaylar başladığı andan itibaren, polis son derece sabırlı davrandı. 

Bu son olaylarda polisimiz gerçekten kendisini bir başka ispat etmiştir. Haftalardır farklı yöntemlerle, polisin şiddet uyguladığı iddia ediliyor. Göstericiler masum, çiçek, böcek, karanfil çocuklar olarak gösterilirken polis şiddet yanlısı gösterildi. Oysa tablo bunun tam tersiydi. Bir polis şehit oldu, 2 polis silahla ağır yaralandı. Polisimiz inanın tarihinde hiç olmadığı kadar sabırlı davranmıştır. 

YIPRATTIRMAYACAĞIZ

Polisimizi, ulusal ya da uluslararası medyaya asla yıprattırmayacağız. Ben ve hükümetim, polisimizi gönülden tebrik ediyoruz. Haftalardır devam eden olaylarda, fedakarlıkla, vatanseverlikle mücadele verdikleri için, şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin polisi konusunda takdirde ve yargıda bulunacak yegane mercii millettir. 

İster bu süreçte olsun, ister başka bir zamanda olsun. Kural dışına çıkan polis olursa, idari olarak hukuki olarak gereği yapılacaktır. Polisimize haksız yere saldırmak da bir başka şeydir. Bir hafta içinde Milli İradeye Saygı mitingleri yaptık. Her mitingde milletin, polise sevgisini samimi olarak gösterdiğine bizzat şahit oldum. Çünkü bu polis milletin polisidir. Bu polisin arkasında da milletin ta kendisi vardır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!