1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Sandıkta mağlup edemeyenlerin oyunu!

Erdoğan: Sandıkta mağlup edemeyenlerin oyunu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 4 günlük Afrika ziyareti öncesi açıklama yaptı. Erdoğan vatandaşa ''oyuna gelmeyin'' uyarısında bulunarak, yaşanan olayların AK Parti'yi sandıkta mağlup edemeyenlerin bir oyunu olduğunu söyledi.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

Fas ile ilişkilerimizi daha iyi noktalara taşımayı hedefliyoruz. Fas ziyareti sonrası Cezayir'e geçeceğim. Cezayir ziyareti sonrası 5 Haziran'da Tunus'a geçiçeğiz. Arap Baharı'nda biz Tunus'un yanında yer aldık. Tunus halkı demokratikleşme anlamında çok iyi bir yol katetti. Tunus Başbakanı ile yapacağımız toplantıya ilgili bakanlarımızda katılacak. 

Başbakan soruları cevapladı... 

Bakan Ömer Çelik'in twitter üzerinde yaptığı değerlendirme ve verdiği mesaj ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? 

Ben olaylar ile ilgili saf temiz duygusal anlamda sosyal medyadan aldığı bilgiler ışıgında oraya katılanların dışında art niyetli olarak katılanların olduğunu söyledim. Olay sadece Gezi Parkı olayı değildir. Orada sadece 10 tane ağaç kesilmiyor sadece sökülüyor. Olay sadece bu... Bizim Gezi Parkı hedefimizin ne olduğunu seçimlerde açıkladık. O günden bugüne ses yok. Ama şimdi Taksim'de yayalaştırma çalışmaları yapıyoruz ona da bir ses yoktu ancak şimdi birileri sokaklara dökülüyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, AFRİKA ZİYARETİ ÖNCE AÇIKLAMALARDA BULUNDU / BÖLÜM-1:

 

VATANDAŞ OYUNA GELMESİN! 

Bu olaylar dışarıdan ve içeriden bağlantıları olan olaylardır. Vatandaşlarımız bu oyuna gelmemelidir. Burada Topçu Kışlası'nın yıkılıp yenisinin yapılması planlanıyor. Bu olayın arkasında CHP zihniyeti ve aşırı uçlar var.

Şu andaki adıyla Ceylan otel olan yerde ağaçlıktı, bu yerdeki ağaçlar söküldü ve otel yapıldı. Bir başka otel daha var onun yeri de ağaçlıktı oradaki ağaçlarda söküldü ve otel yapıldı. Gezi Parkı bu olayların bahanesiydi. 

CHP'NİN ROLÜ ÇOK BÜYÜK 

Kılıçdaroğlu Kadıköy'de miting yapacağım diyordu, bu mitingi Taksim'e kaydırdı. Taksim'de yapacağı konuşmayıda uygun bir zemin bulamadığı için iptal ediyor. Bu olaylarda CHP'nin rolü çok büyüktür. Orada vatandaşlarımız Gezi Parkı için miting yapacaksa yasal zeminde yapılacak yerler var gidip gögsünü gere gere yapabilir. Biz onların güvenliğini sağlamakla sorumluyuz. Ancak bu eylemleri yaparken başkasının temel hak ve hürriyetine engel olacak davranışların içinde bulunurlarsa biz ona engel oluruz. 

SANDIKTA MAĞLUP EDEMEYENLERİN OYUNU! 

Olay, sandıkta AK Parti'yi mağlup edemeyenler bu yollarla AK Parti'yi nasıl mağlup ederim onun planlarını yapmak... Eğer biz anti demokratik bir müdahale yapıyorsak milletim bizi alaşağı eder. Biz bu ana kadar cebirle ve şiddetle bir şeyler yapmadık. Sabır edin bunlar gelip geçer. Ülkemizde vakti zamanında olmadık şeyler değil bunlar... 

Biz milletimize olan aşkımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bakın enflasyon açıklandı, yüzde 30'lardan geldiği nokta belli. Bu durumu hazmedemeyen birileri var, Türkiye büyümesin diye uğraşıyorlar. Ancak başaramayacaklar, evel Allah biz tüm bu zorlukları yıkıp yolumuza kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, AFRİKA ZİYARETİ ÖNCE AÇIKLAMALARDA BULUNDU / BÖLÜM-2:

Olayların dış bağlantısı ile ilgili bir istihbarat var mı? 

İstihbarat birimlerimiz çalışıyor. Onlarla ilgili çalışmalarımız olacak. Bize itidal çağrısında bulunanlar kendileri itidal çizgisine gelsin. Benim 160 polisim yaralanmıştır, bu kadar polisin yaralanması polisin mutedil davranmasıdır. Başbakanlık ofisine saldırdılar, polis çekilsin deniyor. Ne yani girsin Başbakanlık ofisini mi işgal edecekler. Kusura bakmasınlar biz bunlara karşı dik dururuz.

Tencere-tava eylemleri ile ilgili ne diyorsunuz? 

Tencere tava hep aynı hava biz bunları önceden de gördük. 

Arapa Baharı ile özleştiriliyor buna ne diyorsunuz? 

Bu haberlerin afaki haberler olduğunu düşünüyorum. Bu haberi yapanlar Türkiye'yi tanımayanlardır. O ülkelerde sandığa gidip demokratik seçimler mi yapılıyordu. Bizde seçime gidilir ve 6 saatte sonuçlar açıklanır. Bizde parlamenter sistem oturmuştur. Türkiye'de biz zaten bahar yaşıyoruz ama bunu kışa çeviremeyecekler. 

Bazı firmaların reklam rezervasyonlarını iptal etti ne düşünüyorsunuz? 

Bunu doğru bulmuyorum. Arkadaşlarım gerekli adımları atacak. Yerli ve yabancı şirketler eğer bu olaylardan dolayı bu tavrı alıyorlarsa bunun faturasını ağır öderler. Biz bunu ambargo olarak algılarız. Bu ülkeyi onlar yönetmeyecek bizler yöneteceğiz. Böyle bir tavrın içerisine girmeleri yanlıştır ve müsade etmeyiz. Her halde 3-5 güne düzelir. 

Bu sabah Borsa düştü olaylar ile bağlantısı var mı? 

Borsa iner çıkar her zaman istikrarlı değildir. Siz olayın bütününe bakın. Türkiye ekonomide güvenli bir limandır. Herkesi kendisine çekiyor, bundan hiçbir kimsenin çekincesi olmasın. Borsa bizde düşerken dış borsalara da bakın, zaten genel bir düşüş olduğunu göreceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!