1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Şehitlerimizin kanını pazarlık yapmayız

Erdoğan: Şehitlerimizin kanını pazarlık yapmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danimarka ziyareti öncesi havalimanında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, basına sızan İmralı görüşmeleri ile ilgili olarak, "Eğer araştırırsanız belki işin ucu vekile dayanabilir" dedi.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan, Danimarka ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SURİYE'DE İÇ SAVAŞ

-Suriye'nin Muhalif Hükümetin Başbakanı ile biraraya geleceğiz. 

-Türkiye hiçbir zaman kimyasal silah kullanmak gibi bir şeyin içine girmemiştir. Bizim envarterimiz içinde kimyasal silah yoktur. Bu Suriye'ye yakışır. Suriye kendi halkını kimyasal silah ile vurmuştur. Fosfor bombası kullanmıştır. 

-Türkiye kesinlikle böyle bir seviyeye düşmez. Bu Suriye'nin karakterini ve cibiliyetini gösterir.

ÇÖZÜM SÜRECİ

- TBMM içinde bu güne kadar terörün çözümü için çalışmalar oldu. Bunda muhalefet ve ana muhalefetin desteği olmamıştır. Şu anda BDP birşeyler yapıyor ve katkısı varmış gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz. 

-Nihai neticeyi zaten halkımızla görüşürüz ve açıklarız. 

NEVRUZ KUTLAMALARI

-Nevruz içeriğinde bir diriliş ve bahar havası var. Bu bahar ve özgürlük şenliğine dönüşmeli. Birtakım kişiler bundan çıkarım elde etmek istiyor. Türkiye'nin diğer bölgelerinde yapılan kutlamalarda şanına yakışan şekilde olur. 

TÜRK ÇOCUKLARININ YABANCI AİLELERE VERİLMESİ

-Ben konunun biraz abartıldığını düşünüyorum. Binlerce deniliyor. Bunların kaynağından araştırıcağız ve sağlıklı bir cevap alacağız. Hollanda Dışişleri Bakanı bizim Bakanımızla görüşecek. Orada görüşeceğimiz Türk topluluklarınla da görüşeceğiz.GAZETECİYE KCK UYARISI: MHP AĞZIYLA KONUŞMAYIN

-4.yargı paketinin KCK davaları ile yakından uzaktan alakası yok. Özgürlük haklarıyla ilgili bir pakettir. Biz pazarlığa yönelik bir maddeyi parlementodan çıkarmayız. Söylemlerinizde muhalefet ağzını kullanırsanız. Bende farklı konuşurum. Bana MHP ağzıyla konuşmayın.

İMRALI GÖRÜŞMELERİ

-İmralı tutanaklarıyla ilgili ne dedim. Medya ararsa bulur açıklar. Ne oldu? İş bize kalmadan açıklandı. Çaycıya-garsona gitti. Bizden çıktı dediler. Ama milletvekilinden çıkmadı dediler. Eğer araştırırsanız belki işin ucu oraya da dayanabilir. Ama her şeyi de benden istemeyin. Yazacağımız hatırata malzeme kalsın.

ERGENEKON DAVASI

-Hiçbirisi için örgüt üyeliğine gerek olmadığı diye kısım çıkarılıyor. Olay hükümetle alakalı hale getirilmiş. Konu ile alakalı benim düşüncelerim belli. Ana veya yavru muhalefet olsun onlar anayasayı rahatlıkla çiğniyorlar. Sorumluluğum bunu gerektiriyor. Ben ne söylediysem aynı düşünceler içindeyim. 

CHP İLE GÖRÜŞME

-Biz çözüm süreci içinde ana muhalefete herkes kapısını kapattı biz konuştuk. Ana muhalefet 6 ay oldu hiçbir dönüş olmadı. Geçenlerde bize talep geldi. Ben bu konuyla ilgili Beşir Atalay'ı görevlendirdim. Onlar iş yapmak için değil, dostlar alışverişte görsün diye yapıyorlar. Geçende Milliyet gazetesinde yayınlanan belgelerle ilgili BDP bizden çıktı dediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!