1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar

Erdoğan'dan gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar

A+A-

Başbakan Erdoğan, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Başbakan Erdoğan, Ankara'daki canlı bomba olayına açıklık getirdi.  Başbakan Erdoğan, zanlının kimliğine ilişkin geniş bilgiler edindiklerini ancak kesinleşmeden açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da DHKP-C'ye yönelik yapılan operasyonda 11 çelik kapıyı kırarak içeri girdiklerini avukatların orada ele geçirildiğini söyledi.  Başbakan Erdoğan, medyada tutuklanan avukatlara yönelik yapılan haberlere dikkat çekerek canlı bombanın üzerinden gazeteci kimliğinin de çıkabilirdi dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili olarak, ''Suriye ile bu işin ilişkisi olacağı ihtimaline varmıyorum'' dedi.


BÖLGE ESNAFI BU İŞE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Teröre karşı bir ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Terörist, teröristtir. Bu mücadeleyi biz milletçe beraber, ortaklaşa omuz omuza verirsek, terörizmin belini kırarız. Terörizmin belini kırdığımız anda da Türkiye pik yapar. Her yönde yapar, demokraside de ekonomide de yapar. Bu noktada bizim önümüzü kesmeye evelallah kimsenin gücü yetmez'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu'da ve Türkiye'nin büyük çoğunluğunda barışa gidildiğine ilişkin bir alğının oluştuğu bunun işin sekteye vurulması endişesini de taşıdığını dile getirerek Türkiye'nin güvenlik kuvvetlerinin en üst birimden en alt birime kadar ortak bir tavır sergilendiğini söyledi.

Bölge vatandaşlarının kendilerine sahip çıkılmasını istediğini dile getirirken terör örgütünün Şanlıurfa ve Gaziantep'e giremediğini dile getirirken diğer illerin de bu olaya sahip çıkması gerektiğini söyledi. Erdoğan "Vatandaşlara kepenk kapatmayın" diyoruz. Siz de olaya sahip çıkarsanız bu sorunu daha çabuk çözeriz" dedi.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede önemli bir noktaya geldiklerini İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento olmak üzere 4 muhatap oluştuğunu,  bu muhatapların İmralı noktasında birleştiklerini, İmralı'nın da sürecin olumlu bir noktaya doğru gittiğini örgüt elemanların isterlerse yurt dışına çıkabileceklerini belirterek "Onların tavrı bizim operasyonlarımızın da tavrını belirleyecektir."  Erdoğan, bölgeye yatırım yapılması ancak terörün ortadan kalkmasıyla çok başka noktaya geleceğini, bugün ise terör yüzünden yatırımcının bölgeye gelmekten korktuğunu söyledi.

 10 yıl önce bugün yapılanların hayal dahi edilemediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, Yüksekova, Cizre gibi yerlere havaalanı inşaatı tüm hızı ile sürdürdüklerini söyledi. Yabancı yatırmcının yatırım bölgesine en kısa sürede ulaşması için bu yatırımları istediğini söyledi.


ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNE KARİYER İMKANI

Her ile üniversite kurulduğunu o üniversitede görev yapan öğretim görevlerinin havaalanı olan ile çok daha ilgi gösterdiğini dile getirdi. Erdoğan, " Böylece üniversitelere daha kaliteli hocalar ders verme imkanı doğacak" dedi. Başbakan Erdoğan, " Üniversitelerde kariyer sahibi doktorlara ihtiyaç olduğunu ancak bugünkü sistemde böyle bir imkanı yok. Bugün  o ildeki devlet hastanesini oradaki üniversiteye bağlayarak  hocaların orada kariyer yapmalarının imkanını oluşturduk" dedi.

Sağlık sektörünün maliyetinin bire dört arttığını söyleyen Başbakan Erdoğan, maliyetin artmasından dolayı endişe içinde olmadıklarını, vatandaşa sağlık hizmeti sunmaktan dolayı endişeli olmadıklarını söyledi.  Kimsenin batma endişesi taşımasının anlamı olmadığını söyledi. Erdoğan,  bugüne kadar bunca yatırıma rağmen hiçbir sıkıntı doğmadı.

Şehir Hastaneleri konusunda önemli adımlar atmak istediklerini ancak yargı yüzünden gerekli adımı atamadıklarını dile getirerek "29 ilde şehir hastanelerini kurmak istiyoruz. O şehir hastaneleri üst düzey doktorlar için eğitim alacakları yerler olacaktı. İlaç firmaları bugün yakınıyorlar ancak buna alışmaları lazım.


BAKANLARIN GÖREVDEN ALINMASI GEREKİYORDU

Sağlık Bakanı Akdağ'ın görevden alınması konusuna da değinen Erdoğan, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, bir görevde uzun süre kalmanın meslek körlüğüne yol açabileceğini dile getirerek Şehir Hastaneleri olayının çok önceden başlaması gerektiğini yeni bakanımız eski bakanın birikim ve çalışmalarından tamamiyle faydalanarak işe devam edecektir" dedi.

İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin'e de değinen Başbakan Erdoğan  " İdris kardeşim gözü kara bir kardeşimizdir. Geçmişten beri benimle çalışmıştır ve işine çok bağlıdır. Yaptığımız bazı araştırmalarda değişmesi gerektiği düşüncesi doğdu. İyi olacak inşallah


BİZ O TÖRENİ YAPMAYA MECBURMUYDUK

Müzakere sürecine ilişkin tarih vermenin imkansız olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Biz Meclis'teki partiye terör örgütünün uzuntısı olduğunu söyledik, eğer barış istiyorsanız iradenizi ortaya koymanız gerekiyor. Parlamentonun içi barışın olması için mücadelenin verilmesi gereken yerdir. Silahlarla bir yere varılmaz. Silahlar barışın güvencesi değildir, Silahlar barışın en büyük düşmanıdır. Adaya gönderildiler, geldiler, geldiklerinde çok konuşmasınlar iş yapsınlar dedik. Biz Fransa'da öldürülenlerle ilgili Diyarbakır'da cenaze töreni düzenletmeye mecbur değildik. Ancak çok fazla ısrar ettiler kabul ettik. Ondan sonra da cenazede Başbakan Kürtleri bombalatıyor" dediler.


YENİ ANAYASA SÜRECİ İÇİN SON TARİH

Yeni anayasa yapılmasına ilişkin kurulan komisyonun çalışmalarının istenilen sonucu getirmesi için iyi niyetli olduklarını anlatan Erdoğan,  komisyonun kurulmasından bu güne kadar iktidar olarak her türlü kolaylığı sağladıklarını ancak yeterli desteği alamadıklarını söyledi. Erdoğan, dünyada önemli oranda başkanlık sisteminin uygulandığını kendi partisinin yaptığı başkanlık sistemi teklifinin komisyonun muhalefet vekilleri tarafından peşinen reddedilmesinin demokrasiye uygun olmadığını söyledi.  Başbakan Erdoğan " Mart sonuna kadar arkadaşlara sabredin dedim.  O süreye kadar anlaştık anlaştık ondan sonra gerekirse iki parti olarak da yeni bir anayasa yaparız. Bizimle hangi parti yola devam etmek isterse onunla çalışmamızı sürdürebiliriz. 


TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDEN OLMASIN

Bizim için başkanlık sistemi olmazsa olmaz değil, başkanlık sistemi bize hızlı karar alma imkanı getirecek ve çok başlılıktan kurtaracaktır. Biz Türk tipi bir başkanlık sistemi de oluşturabiliriz. Biz illa Fransız veya ABD olsun peşinde diğiliz. Kendi tarihimizden gelenlerden alacağımız örnekle bir yapı oluşturabiliriz. Gelecek sistemi yine halk seçecek, halk getirdiğini de götürme hakkına sahiptir.

Belediyele yönelik baskınlara değinen ve CHP'li belediyelere baskın yapıldığına ilişkin algıya da değinen Erdoğan,  "AK Partili 599 belediye hakkında soruşturma izni, CHP 454, MHP 231, diğerleri 141,

Ak Partili belediyelerin sayısal olarak görünümü fazla. Eskişehir ve Antalya belediye şikayetleri konusu, Bu olay tamamen yargının elinde. Benim belediye başkanlığım dönemimde 7-8 dosya vardı. Partiyi kurunca şikayet dosyası  bir anda 50'nin üstüne çıktı.  Benim imzam olmamasına rağmen bana da fatura kesilmek istendi.  O davalardan yargılananlar beraat ettiği halde beni sürekli koz olarak kullanmak istediler. Kayseri Belediye Başkanı hakkında dava açtılar, sonuç ne olduğu ortada." dedi.

AK Parti'de 3 dönem şartı ve birçok bakanın kendi alanlarında ülkeye çok önemli katkı sağladıklarını  bu kişilerin bakanlığı değil tamamen siyaset dışına çıkmış olmalarına ilişkin soruya değinen Başbakan Erdoğan " Biz bu yola çıkarken arkadaşlarımıza dava adamı olmak, geriyi tıkamaycağız, ileriye süreli insan yetiştirmemiz lazım. ABD'de en fazla iki dönem başkanlık yapıyor, bir daha da gelmiyor, bizde üç dönem yapalım bir dönem uzak kaldıktan sonra tekrar dönmek isterse döner, veya başka alanlarda hizmet etmeye devam edebilir, thing tang kuruluşları ile düşünceyi dünyaya empoze etmeye başlıyorlar.Türkiye'de böyle birşey yok. Türkiye'de bunun oluşması için çaba gösteriyoruz. Biz de bu kuruluşlarla uluslararası camiada ses getirsin istiyoruz.  Bu arkadaşlar partiden kopmayacak, başka alanlarda hizmet edebilecek eğer başkanlık sistemi olursa da o arkadaşların çok daha farklı noktalara gelmesi mümkündür.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bakanlığa getirilmesi yadırganmadı, başka bakanlık olsaydı yadırganabilirdi ancak başkanlık noktasında hizmet verme noktasında tüm arkadaşlardan faydalanma imkanı doğurdu. Bizim üç yıl vaadimize milletimiz inandı, bu hücre yenilenmesi sağladı. Dileriz diğer partiler de buna yönelik adımlar atarlar.


KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINA DUR DEDİK

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yaklaşımına da değinen Başbakan Erdoğan, bu kuruluşun temsilcileri ile biraraya geldiğini kuruluşun temsilcilerine "Batan ülkelere istedikleri noktları verirken Türkiye'ye ise not vermek istemiyorlar. Bugün komşumuz yunanistanın notunu 6 kat birden artırmaya kalkınca kuşlar bile buna gülüyor. Biz artık bunlara inanmıyoruz. Kredi kuruluşları itibar kaybına başladı. Biz kredi kuruluşlarından çekilme kararı aldık. Bizden para alarak değerlendirme yapan kuruluşlar şimdi para almadan yapacaklarını açıklıyorlar. Ama yaptıklarına artık kimse inanmayacak.


İHALELERİ GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

Bizim SUKUK diye başlattığımız süreç çok farklı. Çok önemli fonlar gelmeye başlayacak. Başka fonlar da gelmeye başlayacak. Biz özelleştirmeleri yaptık. Bazı özelleştirmeleri belki de iptal edeceğiz. Bizim daha yüksek beklentilerimiz var. Özellikle otoyollardan çok önemli gelirimiz var. Bunu karlılık olayını milletimin lehine düşünmek durumundayız.  Türkiye sıkıştığı için özelleştirme yapmıyoruz. Biz beklentimiz farklı ise yapılan ihaleleri ona göre değerlendirmek durumundayız.

Üçüncü havaalanı zorunlu hale geldiğini anlatan Erdoğan,  Atatürk Havalimanı'nının hizmet veremez hale geldiğini, Sabiha Gökçen'in tam kapasiteye ulaştığını, Üçüncü havalanının ise 150 milyonluk bir kapasite hedefi ile inşa edileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan,  Kanal İstanbul'un ihalesinin bu yıl içinde yapılacağını söyledi.  O işin bitmesi halinde boğaziçinin tamamen rahatlayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan Yassıada ve Sivriadayı da özgürlük ve demokrasi adası yapılacağını, tüm toplantıların bu adalarda yapılması için projelerin yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan projelerin kendi kültürümüze uygun olmasını arzuladıklarını söyledi. 

Yassıada'da kumarhane yapılması teklifini ise Başbakan Erdoğan "O kazanç onların olsun. Biz böyle bir kazancı istemiyoruz. Kumarhanelere izin veren ülkeler ve dönemlerde ülke beş kuruş paraya muhtaç hale geldiler."

Komutanların tutukluluğu konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye'de yasama ve yürütme ve yargının birbirlerinin alanına girmeye çok müsait olduğunu , önceki Cumhurbaşkanı Sezer'in yargıyı hepsinin üstünde tutan bir konuşması olduğunu belirterek " Tüm erkler birbirine müdahale etmemeli.  Önceki komutan Başbuğ dahi, alışılmış anlamda terör örgütü yöneticisi tanımı içinde göstermek çok yanlıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri bir örgüttür ancak anayasal bir örgüttür. Bunu terör örgütü olarak göstermezsiniz.  Muvazzaf olanlar da emekli olanlar da kendileri gelip ifade vermişlerdir. Bunlardan sadece bir tanesi yurt dışına gitmiştir.  Yargı eğer suç buluyorsa bunun kararını çalışıp versin. Ben sadece 6 saat uykum var.  Bana fatura kesenler bizim ne yapabileceğimizi biliyorlar. Yürütmenin başı anayasaya göre Cumhurbaşkanıdır. Ben ikinci derecede yürütmeyim. Benimle ilgili birisi takipsizlik kararı veriyor, savcı ikinci kez müracaat edince bir başka mahkeme takipsizliğin kaldırılması kararı veriyor. Generaller, emekli olsun olmasın, onlar için yapılan uygulamalar siyasiler için de geçerli. Yargı kimin kaçıp kaçmayacağı konusunda tespit yapma imkanı var.  Tutuklama son seçenek olması gerekir. Tutuklama olayını son seçenek olarak düşünmelidir." Başbakan Erdoğan, sadece komutanlar değil cezaevindeki milletvekilleri için de yargı sürecinin yurt dışına kaçıp kaçmayacağı noktasında değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan Milli Güvenlik Kurulu'nun sivil yapıya dönüştüğünü, geçmişteki gibi asker ve sivillerin karşı karşıya olmadığını dile getirek Türkiye ile ilgili alınacak kararlarda ilgili kurumlarla görüşüldüğünü belirtti. Başbakan Erdoğan, kendilerine gelecek önerileri de yerine getirdiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan,  MGK'nın sadece tavsiye kararı aldığını, genel sekreterliğin ise sadece güvenlik konusunun konuşulmaması gerektiğini dile getirek MGK'dan bir danışmanlık hizmeti vermek için yapılanmaya gittiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti dışında kalan siyasi partilere oy verenleri asla dışlamadığını,  ancak oy verdikleri zihniyetin yanlışlıklarını ortaya koymaktan yana olduğunu belirterek "Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldikk. Bu hizmeti verirken de asla ayrımcılıktan yana olmadık. Etnik milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduk. MHP zihniyeti bunu kabul etmez, ama MHP'ye oy veren kardeşlerim beni daha iyi anlar. Batının aldığı hizmeti doğunun da alması lazım. 76 milyon nüfus hep beraber kalkınacak. Herkes birlikte ekonomik refahtan payını alaması gerekir. Türkiye'de Müslümanlar kahir ekseriyette, ama Türkiye'de mezhep anlayışı kaşınıyor. Ortadoğu'da bu yoğun şekilde yapılıyor. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Hatay'da bunu yapmaya kalkıştılar. Bunun karşısında tüm medya dikilmemiz lazım. Bu ülkede herkes inancını inandığı gibi yaşaması gerekir. 82 anayasasındaki gerekçeli laikliği parti tüzüğümüze aldık.

Cumhurbaşkanlığına adaylık konusunada ise seçim 2014 Ağustos ayında adaylığı o gün geldiğinde konuşmak daha iyi olur." dedi. Biz sizinle ziyaretlere katılıyoruz, geri dönüşümüzde biz ayağa kalkamıyoruz. Siz ordan kalkıp başka yere gidiyorsunuz. Bunu nasıl yapıyorsunuz. Sorusuna "Biz vücuda zararlı hiçbirşey almıyoruz. Ama asıl şey, gittiğimiz yerlerde iyi neticeler alıyorsak insanlar bize sıcak yaklaşıyorsa o bize enerji veriyor. "


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!