1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı

Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan'da İslamiyet'in resmi bir din olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümü töreninde konuştu. Erdoğan, İslam ülkelerinin temsilcilerine çağrıda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son 13 yılında ülkedeki tüm toplum kesimlerinin olduğu gibi Hristiyan ve Musevilerin hak ve özgürlüklerinin genişlediği bir dönem olduğunu söyledi. Bundan sonra da aynı anlayış ve aynı vizyonla yola devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, birlik çağrısı yaptı. Erdoğan'ın bu sözleri büyük alkış aldı.

Erdoğan, Ulusal Tiyatro Binasında, Hırvatistan İslam Birliğince düzenlenen Hırvatistan'da İslamiyet'in resmi bir din olarak kabul edilmesinin 100. yıl dönümü törenine katıldı.

İSLAM DÜNYASINA BİRLİK ÇAĞRISI

Törendeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Hırvatistan'da özgür bir şekilde dini vazifelerini yerine getirdiklerini, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan huzur içinde yaşadıklarını görüyoruz. Şüphesiz bu hoşgörü ve özgürlük ortamı sadece Müslümanlara has bir durum değildir, bütün dinler ve kültürler için geçerlidir. 2002 yılında Hırvatistan hükümeti ile Meşihat arasında başlatılan işbirliğin bu noktada son derece önemli olduğuna inanıyorum." dedi.

Törende İslam coğrafyasının farklı bölgelerinden misafirlerin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Her biriniz kendi ülkelerinizde ve toplumlarınızda önemli görevler, ağır mesuliyetler üstleniyorsunuz, bulunduğunuz ülkelerde ayrıştıran değil, kaynaştıran olmanız, birlik ve beraberliği teşvik etmeniz çok önemlidir." ifadelerini kullandı.

"BUNLAR FAKİRLİK DEĞİLDİR, ZENGİNLİKTİR"

Dinler arasındaki münasebetleri tarihin acı hadiseleri üzerinden okumanın yanlış ve yanıltıcı olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Bugün artık acı olayları değil, bir arada yaşamaya dair güzel örnekleri konuşmalıyız. Bugün Hırvatistan bize bu konuda gerçekten takdir edilmesi, örnek alınması gereken müstesna bir tablo sunuyor. Biz de ülkemizin toplumsal mozaiğini oluşturan farklı dinleri ve kültürleri Türkiye'nin kıymetli bir hazinesi olarak görüyoruz. Bunlar fakirlik değildir, bunlar tam aksine zenginliktir."

"AYNI ANLAYIŞ VE VİZYON SÜRECEK"

Türkiye'nin son 13 yılının ülkedeki tüm toplum kesimlerinin olduğu gibi Hristiyan ve Musevilerin hak ve özgürlüklerinin genişlediği bir dönem olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bundan sonra da aynı anlayış ve aynı vizyonla yola devam edeceklerini bildirdi.

Başta Cumhurbaşkanı Kitaroviç olmak üzere etkinliğin tertibine katkı sunan herkese şükranlarını ileten Erdoğan, "Daha nice asırlar boyunca İslam'ın ve Müslümanların Hırvatistan'ın ayrılmaz bir parçası olarak, barış, huzur ve güven içinde diğer dinlerinde mensuplarıyla hayatlarını devam ettireceklerine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!