1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'ı gözyaşlarına boğan görüntüler

Erdoğan'ı gözyaşlarına boğan görüntüler

AK Parti İstanbul Kadın kolları tarafından, 'Analar Ağlamasın' sloganıyla düzenlenen programa katılan Başbakan Erdoğan, duygu yüklü bir Anneler Günü konuşması yaptı. Erdoğan, acılı annelere ve evlatlara seslendi.

A+A-

AK Parti İstanbul Kadın kolları tarafından, Yeşilköy Sinan Erdem Gösteri Merkezi'nde 'Analar Ağlamasın' sloganıyla toplantı düzenlendi. Programa Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyleydi: 

Reyhanlı'daki saldırıların aydınlatılması için olay anından itibaren çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizdeki olayın haberini aldıktan sonra gelişmeleri takip ediyoruz. Güvenlik ve stihbarat birimlerimiz olayın aydınlatılması için çalışıyor. Hatay'da Reyhanlı ilçesinde yakınlarını kaybeden tüm kardeşlerimizin acısını en az onlar kadar yüreğimizde hissediyoruz. Allah'ın izniyle, sabrla, soğukkanlılıkla, birlikle, beraberlilikle, tek yürek olarak bu acıların yaşanmasının da önüne geçeceğiz.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN, ANNELER GÜNÜ KONUŞMASI / BÖLÜM-1:

Gerek Reyhanlı'daki saldırılar, gerek Suriye meselesi gerek de süreçle ilgili bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum. Şunu vurgulamalıyım: Bizi Suriye'deki kanlı batağın içine çekmeye yönelik her türlü eyleme karşı soğukkanlı olmak zorundayız. Büyük devlet hadiseler karşısında aklı selimle düşünebilen devlettir. Suriye bu kanlı sürecin başladığı andan itibaren, sınır ilçelerimize yönelik saldırılar, Cilvegöz'e yönelik saldırılarla Türkiye'nin adeta sabrı sınanıyor. Kaos çıkarılıp, fitne çıkarmaya çalışılıyor. Bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz. Suriye'deki mesele AK Parti'nin değil Türkiye'nin meselesidir. Düşürülen uçak, AK Parti'nin değil, Türkiye'nin uçağıdır. Şehit edilen polisleri, AK Parti'nin değil Türkiye'nin polisleridir. Askerlerimiz TSK'nın, bu milletindir. Alçakça katledilen masum insanlar AK Parti'nin değil Türkiye'nin vatandaşlarıdır. Bu tür alçakça saldırılar kaşısında adeta suçluyu korurcasına AK Parti'yi hedef almak tam anlamıyla fırsatçılıktır, Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektir. Bugün bir olmak beraber olmak zorundayız. Saldırılara karşı beraber fotoğraf vermek zorundayız. Bugün ben demiştim diye ortalıkta böbürlenme günü değildir. Suçlama, itham etme, içeride suçlu arama günü değil. Daha yaralar sarılmadan saldırganları unutmadan meseleyi siyasi araç haline getirmek günü değildir. Bunu yapmak en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır. Bu saldırıların amacı milletimin fertleri arasına fitne sokmaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Terörün de Türkiye düşmanlarının da Türkiye fotoğraflarının kirlenmesine izin vermeyeceğiz. Herkes soğukkanlı olmak, açıklamalarında dikkatli olmak zorundadır. Birilerinin Şam'daki kişiyle gönül bağı olabilir, birilerinin terör örgütüyle ilişkisi olabilir, birinin mezhep çatışmasını körükleyici sözleri olabilir ama biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. Buradan vatandaşlarıma sesleniyorum: Lütfen bunlara karşı uyanık olun. Kışkırtıcı tavırlara lütfen prim vermeyin. Reyhanlı kardeşlerim biliyorum hüzün içinde kutladı. Birileri bu cenazeleri geciktiremez misin diye mesaj gönderdiler. Ama onlar bu oyuna gelmedi, İslam'a uygun şekilde toprağa verdiler.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN, ANNELER GÜNÜ KONUŞMASI / BÖLÜM-2:

Suriye kaynaklı il ve ilçelerimize yönelik saldırıları bizim Suriye'ye yönelik tepkilerimize bağlamak son derece büyük bir sorumsuzluktur. Bu saldırılar bizim Suriye politikamıza yönelik değil, büyüyen Türkiye'ye yönelik saldırılardır. Bunu hazmedemiyorlar. İşte bakın Salı günü 23 buçuk milyar dolar olan IMF borcumuzu ödüyoruz, bitiyor. Kardeşlerim göreve geldiğimizde Merkez Bankamızdaki döviz rezervimiz 23 buçuk milyar dolardı, şu an ise 135 milyar doların üzerine çıkmıştır. Bu saldırılar bizi yolumuzdan döndürmeyecek. Ey anneler, hanım kardeşlerim biz sizi Allah için seviyoruz, size olan saygımız çok farklı. Annesiyle şu an hayatta beraber olanlar sizin kıymetinizi bilmeyebilir ama anneyi kaybedenler onların kıymetini çok daha iyi bilirler. Bu saldırılar ateş içindeki bir ülkenin Türkiye'yi de çekmeye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar eli kanlı Esed yönetminin Türkiye'deki uzantılarına fırsat verme niyetli, terör meselesini çözen Türkiye'ye yöneliktir. Yakın zamanda Suriye'nin Banyas şehrinde insanın ruhunu sarsan manzaralara şahit olduk. Eşimle beraber orada şehit edilen anne ve çocukların fotoğraflarını gözyaşlarıyla baktık. Buradan annelere sesleniyorum: Yakın zamanda Banyas'ta en acımasız katliamlardan biri gerçekleştirildi. Annelerin gözü önünde çocuklar, bebekler katledildi. O manzarayı tarif etmek mümkün değil. Dünya bu yavruların öldürülmesi karşısında nasıl sessiz durur diye isyan ediyorum. Yanyana iki bebek, bir tanesi tıpkı anne karnındaki gibi büzülmüş, bir tarafı yanmış yatıyorlar. O görüntü ömrümün geri kalanında gözümün önünden gitmeyecek. Ben bu olanlar karşısında sesimi yükseltmeyeceksem olmaz olsun böyle bir siyaset, dış politika. Bu manzara karşısında susmaktansa siyaseti bu kürsüde bırakıp çekip giderim. Bize diyorlar ki, Suriye politikanızı değiştirin. Ne yapalım Suriye'deki yaşananları görmezlikten mi gelelim? Gidip Şam'da katliamı yapanlarla fotoğraf mı çektirelim? Bu millet tarih boyunca bebekler öldürülürken bize ne diyen millet olmamıştır.

Suriye'ye yüzümü dönersem şehitlerimizin yüzüme bakamam. O gün bana hesap sorduklarında ne diyeceğim. Şam'ın merkezinde hala Osmanlı eserleri var. Biz bu bölgelere yabancı değiliz. Hiç kimsenin yaptığı yanında kalmaz. Türkiye'ye kafa tutan bunun bedelini öder. Türkiye'ye kastedenler bunun hesabını verecek. Şehitlerin kanı yerde kalmayacaktır. Büyük devletler soğukkanlı davranır. Bizi çekmek istedikleri bu bataklığa girmeyeceğiz. Halkımız soğukkanlı olsunlar. Bu oyunlara gelmesinler. Biz sorumlu ama duyarlı olacağız. Bir tek Suriyeli misafire dil uzatılırsa saldırganlar başarılı olmuş demektir. Biz bu saldırganlara istediklerini vermeyeceğiz. Ben bugün bir şey daha söylemek istiyorum. Evlatlar analarına hep sarılabilsinler. Bir şey daha söylemek istiyorum: Anneleriniz babalarınız yanınızda yaşlanıp düşkün hale gelirse onlara öf bile demeyin.

En sevgilinin ifadesiyle; Cennet annelerin ayakları altındadır. Cennetin kokusunu almak isteyenler annelerinin ayaklarının altını öpsün. Öpün annelerinizin ayaklarını. Annelerin gözyaşlarını dindirmek adına yürüttüğümüz mücadelemiz devam edecek. Annelerin duaları makbuldür. Annelerimiziden dua bekliyoruz. Bu ülkenin annneleri hiç kışa dönüşmeyecek baharları hak ediyor.

Geçtiğimiz ay düşürülen helikopterde rehin alınan 8 Türk vatandaşımızdan 4'ü kurtarılmıştır. Bu anlamlı günde annelerimiz bu müjdeyi vermek isterim. 


KONSERİNİ İPTAL EBRU GÜNDEŞ'TEN ACI KATLİAM İKİ MISRA

Başbakan Erdoğan'ın, eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldığı programda konser vermek için hazırlık yapan sanatçı Ebru Gündeş, Reyhanli'da yaşanan elim saldırı nedeniyle programını ertelediğini açıkladı. Gündeş, konuşmasını 'Anam anam' parçasından iki mısra seslendirerek tamamladı.

 

İŞTE EBRU GÜNDEŞ'İN "ANAM ANAM" PARÇASINI SESLENDİRDİĞİ AN:

 

AK Parti İstanbul Kadın Kolları tarafından Sinan Erdem Gösteri Merkezi'nde 'Analar Ağlamasın' sloganı ile düzenlenen toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, eski bakan ve milletvekili Güldal Akşit ile sanatçı Ebru Gündeş'in yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

Toplantı, Hatay Reyhanlı'da hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı. AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin Topal konuşmasında, "Analar ağlamasın, yüzleri hep gülsün diye düşünmüştük ama dün Hatay'da hayatını kaybedenler için yüreğimiz, ruhumuz yaralı. Herkese kolaylıklar diliyorum. İnaniyoruz ki barış gelecek. Buna yürekten inanıyorum." dedi.

Anneliğin kadının asal, vazgeçilmez bir niteliği olduğunu belirten Zengin, "Kadından anneliği aldığınızda geriye hiçbirşey kalmıyor, çünkü özünü kaybediyor." ifadesini kullandı. Zengin, "Eğer gerçekten bir barış istiyorsak bunu öncelikle anaların yüreğinde dalga dalga yaymalıyız. Analar ağlamasın. Türkiye terör sorununu çözecek güçtedir." şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit de "Hayatta olan annelerimizin anneler gününü kutluyor, kaybettiğimiz annelerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Hayatını kaybeden şehitlere rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Bir daha böyle acı yaşamayalım. Kaybedince annelerin kıymetini daha çok anlıyoruz. O yüzden annelerinizin kıymetini bilin. Her türlü iyiliği, sevgiyi hak ediyorlar. Bütün annelere evlatları ile birlikte nice anneler günü diliyorum." dedi.

Programda konser vermek için yer alan fakat Reyhanlı'da yaşanan elim olay nedeniyle programını iptal eden sanatçi Ebru Gündeş, "Keşke şarkılar, türkülerle sizin karşınızda olabilseydik. Biz bugün çok güzel bir proğram ayarlamıştık ama böyle bir günde şarkılar söylemek bize yakışmaz. Ancak size söz veriyorum, bu konseri başka bir zamanda sizler için tekrar yapacağım." dedi.

Programda şarkı söylemeyeceğini belirten Gündeş, "Reyhanlı'da yaşanan acı hadise ile ilgili ölenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifalar diliyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!