1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'ın Konya'daki toplu açılış konuşması

Erdoğan'ın Konya'daki toplu açılış konuşması

A+A-

Başbakan Erdoğan Konya'da toplu açılış töreninde halka seslendi.

 

Konya'da yarın gerçekleştirilecek Şeb-i Aruz töreni öncesi toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, demokrasilere yapılan müdahalelerde en büyük bedeli halkın ödediğini kaydetti. 28 Şubat'ta Konya sanayisinin çok büyük bedeller ödediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, IMF'e olan borcun mayıs ayında biteceğini Merkez Bankası'nın kasasında da 119 milyar dolarlık rezervin bulunduğunu söyledi.

BİZİ BÖLMEK İSTEYENLERE İNAT ALLAH İÇİN BİRBİRİMİZİ SEVELİM

Başbakan Erdoğan, 'Bizler bu sabrımızı koruyacağız ancak ben sizden bir ricada bulunacağım. Ne olur birbirinizi Allah için çok sevelim. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere prim vermeyelim. Biz enerjimizi burada harcamayacağız. Bizi ayrımak isteyenlere bölmek isteyenlere asla kulak asmyacağız. Yapacağımız çok şey var. Bizi kıskananlar var onların oyununa gelmeyelim diyorum. bu güzel gidişimizi kıskananlara en güzel cevabı birlik ve beraberlik içinde hep sandıklarda verdiniz inanıyorum bundan sonra da vereceksiniz.' şeklinde konuştu.

İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Bugün burada eser ve hizmeetlerimizin Konya'mıza hayırlı olmasını cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. Yarın vuslatının 739. yıldönümünde Hz. Mevlana'yı hep birlikte yadedeceğiz. 

Konya bu yıl yine dünyanın 4 bir yanından gelen misafirleri ağırlayacağız. Hz. Mevlana'nın 7.5 asır öncesinden yaptığı davete ne olursan ol yine gel davetien icabet eden onbinlerce misafir Konya'dan dünyaya sevgi barış mesajlarını iletecek..

KONYA'YA 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK

Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Bu kadim Selçuklu başkentine hizmet etmek bizim için bir iftihar meselesidir. Merhum Hocamız Prof. Doktor Necmettin Erbakan'ın şehrine hizmetkar olmak bizim için bir gurur meselesidir. Her zaman yanımızda olan cömertliğiyle bizi destekleyen Konyalı kardeşlerimize hizmet üretmek bizim için büyük bir şeref meselesidir. 10 yıllık hizmetimizde yaklaşık 10 milyar liralık eski rakamla 10 katrilyon liralık yatırım yaptık. Konya'yı adeta bir ilim merkezi olmasına gyaraşır şekilde bir güncelleme yaptık.

Bu bir ufuk meselesidir. neyi nerede ne zaman kiminle yapacağınızı bilmek her yiğidin karı değildir. Bu AK Parti milletvekillerinin karıdır. Konya hızlı trenle tanışan 3. şehrimiz oldu. Biz görevi devraldığımızda 168 km bölünmüş yol vardı Konya'da. 10 yılda 700 km bölünmüş yol inşaa ettik. barajlarıyla sanayisiyle Konya'yı adeta yeni baştan inşaa ettik. Bugün de konya'ya çok büyük eserler bırakıyoruz. konya ovasını su ile buluşturacağız. Mavi tünel ve Bağbaşı Tünlleri'ni tamamladıak ve bugün burada açılışını gerçekleştiriyoruz. 

KONYA OVASI PROJESİ TOZLU RAFLARA KALDIRILMIŞTI

Biz göreve geldiğimizde Konya Ovası projesi tamamen unutulmuş dosya tozlu raflara bırakılmıştı. Konya alan olarak ülkemizin en büyük ili ama su kaynakları sınırlı. Konya topraklarının susuzluğunu gidermek için ilk girişim yıllar öncesinden atıldı. Sultan Abdülmecit döneminde adımlar atıldı ama başarılı olunamadı. Biz bu projeyi yeniden ele aldık. ihalesi 1996 yılında 400 milyom dolara yapıldı. Bu rakam 550 milyon dolara kadar varıyordu. Biz projeleri revize ederek, yeni tünel açma teknikleri kullanarak maliyeti iyice düşürdük. 390 milyon liraya yani 217 milyon dolara ihale edildi. Biz bu iki yatırımı neredeyse ayarı fiyatına mal ettik. Yer altında dev bir köstebek gibi çalışan makineyle işi daha kısa sürede tamamladık. Konya HAvzası'na 414 milyon metre küp su aktarılacak. 100 milyon metreküpü içme suyu olarak kalanı da sulama için kullanılacak. Elbette Konya'nın suya hasreti tek bir barajla bitmiyor.  

SU HAYATTIR SU MEDENİYETTİR

Su hayattır, su medeniyettir suyunuz yoksa hayat tehlikede, suyunuz yoksa medeniyetten nasibinizi alamamış olursunuz. Temizlik imandandır temizliğin kaynağı da sudur. Bu proje aynı zamanda sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 13'ü kapsıyor. GAP'tan sonra en büyük sulama projesi tamamen bittiğinde 1.5 milyon nüfusa içme suyu tesis etmiş olacak. Mavi Tünel ve Bağbaşı BArajı hafta başında 12.12.2012 tarihinde açılacaktı. Bakanımıza dedim ki bu projeyi konya'da konyalı kardeşlerimizle açacağım dedim. Konya'ya selam yola devam. Bugün sadece Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajıyla yetinmiyoruz. 

10 YILDA 10 BÜTÇE HAZIRLADIK

Sağlık alanında da dev yatırımlar hayata kazandırıyoruz. İhtisas sahibi bir eğitim ve araştırma hastanesi, numune hastanesine ek olarak bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesini Konya'ya kazandırdık. Belediyelerimiz yine maaşallah ilimize çok güzel hizmetler hayata geçirmekteler. Tüm bu hizmetlerin ve eserlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hafta başında pazartesi günü hükümetimizce hazırlanan bütçenin görüşmelerini başlattık. İnşallah perşembe gününe kadar bu çalışmalar bitecek ve oylama yapılacak. 10 bütçe hazırladık ve 10'unu da başarıyla tamamladık. biz göreve gelmeden Türkiye 26. büyük ülkeydi şu anda 17. büyük ülke sıralamasına yükseldik. Bu lafla olmuyor çalışmakla oluyor. 230 milyar dolardan devraldığımız milli geliri 742 milyon dolara çıkardık. Türkiye'nin birikmiş borçlarını biz eritiyoruz. Bize 111 milyar devredildi. 231 milyar lira borç faiziyle. Devletin vatandaşına olan borcu devredildi. O borcu biz ödedik. 13.5 milyar liralık borcu biz ödedik. KEY yardımı adı altında yine işçiden memurdan para kestiler geldim ki raflar arasında bu tür alacaklar da var. 3.5 milyarı da hak sahiplerine biz ödedik. Bunlar bizden önceki hükümetler döneminde bize kalan borçlardı. kamu bankaları sürekli zarar ediyordu. Biz bu görev zararlarına engel olduk. 10 yılda kamu bankalarından 16 milyar kar ettik. 16 milyar da kurumlar vergisi aldık. 32 milyar. 23.5 milyar dolar IMF'ye borcumuz vardı. Şimdi 860 milyon Liracık borcumuz kaldı. Biz şimdi IMF'ye borç vereceğiz onun görüşmelerini yapacağız. Mayıs ayında da 860 milyon lirayı ödüyoruz ve borç bitecek. 

MB'NİN KASASINDA 119 MİLYAR DOLAR VAR

Şu anda Merkez Bankası'nın kasasında 119 milyar dolar var. 27.5 milyar dolar nire 119 milyar dolar nire. Siz yolsuzluktan devleti kurtarırsanız buraya gelirsiniz. Yolsuzlukların hortumunu kestik attık. 2023'te dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme ilkesiyle yola devame diyoruz. Hedef 2071. 

bizler 1071'i göremeyebiliriz. Gençler sizlere sesleniyorum.. Ve özellikle de bekar olanlarınıza sesleniyorum. Evleneceksiniz inşallah 2071'in neslini siz yetiştireceksiniz. Ama öyle bir şuurla yetiştireceksiniz ki Türkiye'yi ilk 10'un içinde farklı bir ufukla yer alacaksınız. En az 3 çocuk diyorum çünkü gebnç dinamik yetişmiş bir nesli biz yetiştireceğiz. 444 dumarasıyla yeni bir dönem başladıysa bunu iyi hesap ediniz. Siz birilerinin televizyonlarda söylediklerine inanmayın. Onların böyle bir derdi yok biz dertliyiz biz. Çok çalışacağız çok koşacağız. 81 ilin tamamında üniversite varsa bu bir aşkın bir derdin fotoğrafıdır.

İNGİLTERE OKUL HARÇLARINI 3 KAT ARTTIRDI 

Biz önce insan dedik ardından da her şey Türkiye için dedik. Şu anda İspanya gibi Yunanistan gibi ülkelerde işsizlik yüzde 25 seviyelerine yükselirken bizim durumumuz çok farklı yerde. Biz son dönemlerin en düşük seviyesindeyiz. Bu ülkelerle her alanda kesinti yapılıyor. Maaşlar kesiliyor ikramiyeler kesiliyor. Biz enflasyona vatandaşı ezdirmedik. İngiltere'de3 okul harçları 3 kat arttırılırken biz harçları kaldırdık ve şimdi yılbaşından itibaren öğrencilerimizin burs ve kredisini daha da arttırıyoruz. Ama bunu gözleri var görmezler kulakları var duymaz dilleri var hakkı konuşamazlar. Çünkü onlar gözleri kapalı olarak gündüz dolaşırlar onların hayatı hep gecedir. 

KONYA'NIN BEDEL ÖDEMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Ben bütçe görüşmelerinde ifade ettim. Ekonomi ve demokrasi at başı gide iki alanduır. Ekonominin kötü gittiği dönemlerde demokrasi zarar aldı. 28 Şubat döneminde en büyükb edeli ödeyen Konya oldu. Konya sanayisine çok ağır darbe indirmek istediler. Ama bu darbelere göüs gerdi ve hep Türkiye'yi büyütmeye devam etti. Bizler bu sabrımızı koruyacağız ancak ben sizden bir ricada bulunacağım. Ne olur birbirinizi Allah için çok sevelim. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere prim vermeyelim. Biz enerjimizi burada harcamayacağız. Bizi ayrımak isteyenlere bölmek isteyenlere asla kulak asmyacağız. Yapacağımız çok şey var. Bizi kıskananlar var onların oyununa gelmeyelim diyorum. bu güzel gidişimizi kıskananlara en güzel cevabı birlik ve beraberlik içinde hep sandıklarda verdiniz inanıyorum bundan sonra da vereceksiniz. Konya'ya yeni bedeller ödetilmesine asla müsade etmeyeceğiz. Özellikle kardeşliğimizi hedef alan saldırıları kirli senaryoları biz yine kardeşliğimizle bertaraf edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!