1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'ın son parti grubu toplantısı konuşması - izle

Erdoğan'ın son parti grubu toplantısı konuşması - izle

Başbakan Erdoğan, parti grubu toplantısında ağırlıklı olarak Gezi olayları üzerinde durdu.

A+A-

AK Parti grubunda konuşan Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olaylarıyla hayata geçirilmek istenen planın bertaraf edildiğini kaydetti. 'Alevi kardeşlerimiz kirli bir oyunun parçası haline getirilmek isteniyor' diyen Erdoğan, terör sorunun çözülmesinden sonra Türkiye'nin diğer sorunlarını çok daha hızlı bir şekilde çözüleceğini söyledi. Başbakan Erdoğan konuşmasında engelli öğretmenlerin atanması ve 96 bin sözleşmeli kamu personelinin kadroya alınmasıyla ilgili yasal düzenlemenin yakın zamanda tamamlanacağını da kaydetti.

İŞTE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

Erdoğan, parti grubunda yoğun alkış ve tezahüratlar altında konuşmasına başladı.

Şok haber! 50.000 TL Konut Kredisi, 600 TL taksitle! Başvur! 
Vodafone İş Ortağım, M2M teknolojisi ile %20’ ye varan yakıt tasarrufu sağlanıyor. 

FATİH PROJESİ HIZLA DEVAM EDİYOR

Vatandaşlarımızın önemli kesimini ilgilendiren bazı müjdeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Fatih Projesi hızla devam ediyor. Öğretmen ve öğrenciler için tablet bilgisayar ihalelesi için ön yeterlilik belgelerini dün aldık. 10 milyon tabletle ilgili önemli bir adım atmış oluyoruz. Bu ihaleyi kazanacak firmalara, yerli AR-GE şartını getiriyoruz. Bu firmalar 3 yıl içinde Türkiye'de yatırım yapacaklar ve üretime başlayacaklar.

Eğitimde devrim niteliğindeki bu gelişmenin velilerimize öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz Şubat ayında engelli öğretmen kardeşlerimizin de öğretmen olabilmelerinin önünü açmıştık. Altyapı oluşturuldu bugünden başlamak üzere 1 Temmuz 2013 günü elektronik ortamda başvurular alınacak ve 600 engelli öğretmen alımı için ilk adımı atıyoruz. Yeni eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızı eğitmeye başlayacaklar.

96 BİN SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROLU OLACAK

Geliyorum çok daha geniş kesimleri etkileyen düzenlemeye. Kamudaki bir kısım sözleşmeli personelin devlet kadrosuna geçilmesine imkan sağlıyoruz. Bugün itibariyle geçmişte görevde olan 650 sayılı kanunun 4 ve maddelerine göre çalışan personel, belediye kanununa bağlı çalışan sözleşmeli personel ve sağlık personeli olarak çalışan sözleşmeliler devlet kadrosuna geçecek. Bununla ilgili yasal düzenlemeyi kısa bir sürede bitireceğiz. 96 bin kişiyi kadroya geçireceğiz.

17. AKDENİZ OYUNLARI'NIN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Geride bıraktığımız hafta çok büyük bri teveccühle karşılaştığımız bir hafta oldu. Akdeniz Oyunları için yaptığımız 800 milyon liralık bir adımın açılışını gerçekleştirdik. 17. Akdeniz Oyunları'nın açılışını gerçekleştirdik. İnşallah Tarsus'tan çok farklı bir ışık bekliyoruz. Ak Parti'nin ampülünü Tarsus'ta da yakacaksınız ben buna inanıyorum.

17 ayda bütün alt yapıyı yapıp yetiştirmek önemliydi. 24 ülkede yaklaşık 6 bin sporcu Mersin'de. Mersinli bu işe çok büyük bir ilgi gösterdi. Her yerde her alanda izleniyor. Türkiye 17. Akdeniz Oyunları'nda 16 bronz 21 gümüş ve 19 adet altın madalya kazandı. İtalya'nın arkasında 2. sıradayız. Daha çok altın var gümüş var bronz var. 

MİTİNGLERİMİZ COŞKULU GEÇTİ

Ben Kayserili kardeşlerimin ve buna destek olan partili kardeşlerimi tebrik ediyorum. Coşku her geçen gün daha da artıyor. Cumartesi günü de Samsun'da bir miting gerçekleştirdik. Karadeniz'in nasıl çırpındığını gördük. Pazar günü Erzurum'da mitingimizi gerçekleştirdik. Oralara enteresan pankartlar ve karneler asılmıştı. Erzurum sokaklarının hıncahınç dolduğunu gördük. Erzurum'un muhabbetine şahit olduk. MHP'nin de orada bir bölge mitingi vardı onların da hali ortadaydı. 

Uluslararası medya ve sosyal medya çok amaçlı bir dezenformasyon hareketi başlattı. Milyonlar meydanlara çıktı ama kavgadan yana olmadı, demokratik haklarını özgürlük noktasındaki haklarını yasalar çerçevesinde bir araya getirdi.

GEZİ'DE SAMİMİ OLANLAR VARDI KULAK VERDİK

Son 10 yılda yüzde yüzün iktidarı olmayı hedefledik. Biz Gezi eylemleri içinde samimi olanlar vardı. Biz onların sözlerine kulak verdik. Saatlerce dinledik bakanlar kurulunda bile bu kadar toplantı yapmadık. Bunların yanında samimi olmayanlar da vardı dürüst değillerdi. Başbakan Yardımcısı'yla yapılan görüşme sonrası adeta Yeniçeri isyancısı gibi şunu görevden alacaksın bunu görevden alacaksın. Sen hangi iktidarla muhattapsın farkında değil misin? Ak Parti iktidarıyla muhattapsın. Bazıları kalkıp da bunlara haddini bildirmiyor. Şu valiyi şu emniyet müdürünü görevden al diyeceksin. Önce haddini bileceksin.Ayaklar ne zamandan beri baş olmaya başladı! Böyle bir şey olur mu? Milletin verdiği bir yetki var, bu yetkiyi kullanamaz duruma gelirsek o zaman biz bittik demektir. 

İSTİKRARSIZ SAYGI DUYULMAYAN DEVLET İKEN...

İstikrarsızlıklar Türkiye'yi nereye getirdi ortada. Ak Parti iktidarıyla istikrar güven başladı. Bir anda her alanda sıçrama yapmaya başladık. İşte bu sıçramadır ki Türkiye'yi dünyada güven duyulan bir ülke konumuna getirdi. Saygı duyulan Türkiye'yi ne yazık ki içeride ve dışarıda koordine adımlarla yıpratmak istedi. Fakat millet duruma burada müdahale etti. Bu gidiş yanlıştır biz iktidarımızın yanındayız dediler. 20 cent zam için yapılmıyor bu eylemler Brezilya'daki gibi.Brezilya'daki oyunun da aynı merkez tarafından düğmeye basıldığını biliyorum. Brezilya da Türkiye'de IMF'ye borcunu bitirmiş. Faiz lobisi dedim birileri zıpladı. Bazı çevreleri ciddi manada rahatsız oldu. Bu oyunları bozacağız; müslüman bir yerden sokulduysa bir daha aynı yerden sokulmaz.

BAŞBAKAN OLARAK ÖZÜR DİLERİM

Alevi vatandaşlarımızın da bazı gösterilerde kitlesel olarak yer aldığını görüyoruz. Biz onların da hissiyatını da gayet iyi biliyoruz. Alevi açılımı adı altında bir toplantı yaptık. Başbakan Yardımcıma bu işin bırakılan yerde başlaması için talimat verdim. Ama biz bunu masada çözmeliyiz geçmişte olduğu gibi aynı hatalara düşmemeliyiz. CHP Dersim Katliamı konusunda ne yaptı? Bu dönemin Başbakanı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak ben özür diledim. CHP'nin Genel Müdürü bu konuyla ilgili kalkıp acaba bir kere özür beyanında bulundu mu? Bu ülkenin en eski partisi bizi diyorsun da niye özür dilemiyorsunuz? Siz yaptınız hadi özür dile. Türkiye'deki her inanç grubu gibi alevi kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için önemli adımlar attık. Yeterli olmayabilir ama samimi olmadığımızı hiç kimse iddia edemez. 

Bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşamamızı sağlayacak ortamı hazırlamak bizim görevimiz. CHP Dersim katliamının mimarıdır. Aynı CHP onyıllardır güya Alevi kardeşlerimizin temsil edildiği partidir. CHP iktidar olduğu dönemlerde ne yaptı? Sivas olayları yaşandığında iktidar ortağı SHP'ydi. Gazi olayları yaşandığı dönemde de iktidar ortağı CHP'ydi. 

ALEVİ KARDEŞLERİM BU OYUNLARA DİKKAT EDİN

Son yıllarda CHP'nin Alevi vatandaşlarımızın sorununu çözmek yerine hangi kirli planların içinde olduğunu çok iyi biliyorum. Reyhanlı saldırısından tutun da Gezi olaylarına kadar CHP çok tehlikeli hareketlere destek olmuştur. Alevi vatandaşlarımızı sokağa dökmeye çalışan televizyonun sahipleri CHP'lilerdir. Sokak eylemcilerin sırtını sıvalayan da eylemcilere para veren de CHP'li vekillerdir. Alevi kardeşlerimizin bu oyunlara karşı son derece dikkatli olmalarını istirham ediyorum. 

Her zaman söyledim bu isimler milletin hamurudur. Eğer bu isimlerden bir tekini dışlarsanız milleti temelsiz bırakırsınız. Acılara yeni acılar katarak değil ortaklıkları arttırarak mesafe alabiliriz. Kavganın sorunların çözümüne katkısı sözkonusu değil. konuşarak hukukla diyalogla sorunlarımızı çözeceğiz. Alevi kardeşlerimden çirkin senaryolara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum.

EĞER FAŞİST DİKTATÖR ARIYORLARSA İSMET İNÖNÜ'YE BAKSINLAR

Gerek bu CHP'li vekil gerek bunun genel başkanı faşist diktatör deyip duruyor. eğer faşist diktatör arıyorlarsa aynaya baksınlar tarihlerine baksınlar. Emri altına girdikleri Suriye lideri Esad'a baksınlar. Eğer faşist diktatör arıyorlarsa milli şeflerine baksınlar, Dersim katliamının mimarı milli şeflerine baksınlar.

GEZİ OLAYLARINDA ÇOK SAYIDA GENÇ ALDATILDI

Ortaya çıkan kirli senaryoyu vandallığı görenler kendilerini bu göstericilerden ayrı tuttular. Ancak bu katmanların dışında kalanlar son derece tertipli bir şekilde kirli hesaplarını ilerletmek için harekete geçti. Çok sayıda gencimiz aldatıldı ve bu senaryoya katılmış oldu. Biz darbe senaryoları karşısında boynumuzu bükmedik. Çeteler karşısında boynumuzu bükmedik, bildiriler karşısında medya operasyonlar karşısında asla geri adım atmadık. Bu olaylar üzerinden bizimle hesap görmek isteyenlere de boynumuzu bükmeyiz ve asla geri adım atmayız. Millet bizimle oldukça kimden nereden gelirse gelsin milletin emanetini namusumuz ve şerefimiz bilir ve onu canımızla koruruz. Bu gösterilerin tamamen haklı olduğunu yaymaya çalıştılar. Sosyal medyada planlı operasyonlar yapıldı. Bu medya kuruluşlarını biliyoruz. Biz de biliyoruz milletimiz de biliyor. Uluslararası medya görev üstlendiler. Türkiye içinde çıkarlarını kaybedenler bu olaylar üzerinden hesap görme çabasına girdiler. Hatta bu iş bitti be diyenler oldu ama benim vatandaşım bu noktada hiç bir zaman bunların diliyle konuşmadılar. Önce havalimanında karşıladılar sonra Ankara'da sonra bir çok şehirde karşıladılar. Kırma yok dökme yok hepsi hukuk içinde. 

 

ASLA İKTİDAR OLAMAYACAKLAR

Bunlar, milletin teveccühünü asla kazanamayacak. Asla iktidar olamayacak. Bu olayların arkasına saklanarak kaos yaratmak istediler. Adı parti ama parti teşkilatının içine ne kadar terörist gruplardan kişiler varsa oraya gidiyor. Polis arkasından gidiyor parti binasına. Neler çıkıyor neler. Silahtan bıçaklara kadar, molotof kokteyline kadar her şey var. Böyle bir parti teşkilatı olabilir mi? Şimdi ne oldu. Polis parti teşkilatının içine girdi. Onlar normal bir parti çalışmasındayken olan bir şey değil bu? Vandalizmi temsil edenler oraya kaçınca oraya girdi polis. Aynı şey Divan Oteli için de geçerli. Neymiş, otele polis saldırmış. Durup dururken otele polis saldırmadı. Vandallar otele kaçtı, otelin sahibi de güzel bir ev sahipliği yaptı. Bu yüzden polis içeriye girdi.

MESELE GEZİ PARKI DEĞİL HALA ANLAMADIN MI DİYEN...

Biliyorsunuz yasalarda yataklık da suçtur. Bu bir yataklık etme suçudur. Kardeşlerim bazı ülkeler, bazı liderler, bu operasyonlar üzerinden kendi hesapları içine girdi. İşte bu çevreler daha ilk günlerde, mesele Gezi Parkı değil hala anlamadın mı diyenlerle birlikte oldular.

Meselenin aslında başka olduğu, aslında bir hesap görme meselesi olduğunu itiraf ettiler. Bana Başbakan çok sert diyorlar.

NEREDESİN CHP NEREDESİN

Ağacı gösteriyorlar ama yağmalamayı gizliyorlar. Türk bayrağı gösterip, yakılan bayrağı gizliyorlar. Mustafa Kemal'in askeriyiz diyorlar ama yakılan bayrağımızı gizliyorlar. Nerdesin CHP niye indirmediniz o paçavraları. Ulusalcılar nerede. Aynı şekilde AKM işgal altındaydı, hatırlayın. Orada asılan pankartlarda neler vardı? Teröristlerin posterleri vardı. Ve Başbakan'a da hakaret içeren paçavralar vardı. Günlerce onlar orada asılı durdu. Kim müdahale etti? Kuzey Afrika'dan döndüm baktım duruyor hala. İçişleri Bakanı'ma 24 saat içinde bunları temizle dedim.

BU KADAR İLERİ ADIMLAR ATARKEN CHP...

30 yaşında seçilme hakkına sahiptin ey genç kardeşim seçilme yaşını 25'e indiren biziz. Ben şimdi 18 yaşın seçme ve seçilme çalışmasını yaptım. Bu kadar ileri adımlar atarken bu ülkenin ana muhalefet partileri bu parlamento çoluk çocukla mı dolacak diyor. Önemli olan seçmektir. Bakın 30 yaşının altındaki milletvekilleri parlamentomuzda var. Bu ülkede hangi partinin gence sahip olduğunu görmek lazım. Gençlerimizle geleceğe yürüyeceğiz. 

GEZİ PARKI'NDA NAMAZ KILMAK EVET KAPALI KADINA SALDIRMAK HAYIR

Burada da gençler var ama bu gençleri genç yerine koymuyorlar. Kandil simidi gösteriyorlar çok enteresan. Ama ayakkabıyla girilen içinde içki içilen camiyi gizliyorlar. 3 gün Bezmi Alem Sultan Camii'nde 3 gün operasyonlarını orada yönettiler. Eğer biz bu tahriklere kapılmış olsaydık Allah muhafaza bu ülke çok tehlikeli şeyler yaşayabilirdi. Gezi Parkı'nda namaz kılanları gösteriyorlar ama çocuğuyla dayak yiyen başörtülü kadını görmüyor. Polise kilit taşlarıyla saldıranları görmüyorlar. Polisimin de yanlışı olan vardır doğru ama yanlış yapanla ilgili bakanlığımız soruşturmasını yapıyor. Yüzlerce taş atıyor o sadece kalkanıyla duruyor. Güya esprili sloganları gösteriyorlar duvarlara yazdıkları hakaretleri gizliyorlar. Gece yarılarına kadar tencere tava dinlettiler millete. Hani çevreciydi bunlar? Çevreciliğin içinde gürültü kirliliği görüntü kirliliği yoktur. Canım saksı çiçeklerini yerler yıktılar. İstanbul mitingini yaptığımız gün geceden sabah 4'e kadar yavrularımızı rahatsız ettiler. Onlar polisimize şiddet uygulayacak biz görmeyeceğiz yok böyle bir şey kardeşim. Dimdik durduk durmaya da devam edeceğiz. Ben bu arada Zahide Nine'ye ahlaksızca para teklif edecekler biz bunu görmezden geleceğiz öyle mi? Her türlü ahlaksızlık yapacaklar görmezlikten geleceğiz öyle mi? Müftünün karısıyım diyeceksin biz görmezden gelecek miyiz? 21 milyon makarnacı bidon kafalı denilecek biz bunu görmezden geleceğiz öyle mi? Böyle bir dünya yok. Yarın sandık kurulunca millet bu milli irade hırsızlarına evelallah soracak. 

İçeriden mezhep çatışması çıkartmak isteyenler dışarıdaki plancılarla görüşüyor mektup yazıyor. Uluslararası bir haber ajansının Türkiye temsilcisi tweet atıyor. 'Ekonomiyi durduralım tüketmeyelim bizi dinleyeceklerdir' diyor. Bir insan kendi ülkesine karşı böyle bir komplonun içinde yer alabilir mi? Bu içinde bulunduğu gemiye delik açma zihniyeti denir. Türkiye'nin düşmanları böyle bir tavrın içine girebilir. Mesele Gezi Parkı değil diyorlardı ya mesele işte bu demokrasiyi Türkiye'yi ekonomiyi durdurmak. Turizme ağır darbe vurup Türkiye'nin kaybetmesini sağlamak. Böyle bir zihniyetin barbarlığın karşısında susmak mümkün değil.

EKONOMİ KÖTÜYE GİTSİN BİZ KAZANALIM

Bu gösterileri fırsat olarak görnler Türkiye ekonomisi üzerinde çok ciddi bir operasyon yapmak istediler. Türkiye aleyhine kullanıldılar aldatıldılar. Yurt dışına abartılı bir şekilde bu olaylar aktarıldı. Türkiye'deki bazı sermaye gurupları bu işin içinde yer aldı. Türkiye'de yatırım yapanlarla yatırım yapmaya çalışanlar üzerinden tedirginlik yaratmaya çalıştılar. Manipülasyon yapmaya çalışanlar da oldu. Ekonomi kötüye gitsin biz kazanalım diye çırpınanlar da oldu. Bu operasyon tutmadı rahat olun. Türkiye üzerinden bu ameliyatı yapamadılar. Yatırımcılar ülkemize demokrasimize güven duymaya devam ediyorlar. Yatırımlara devam ediyorlar. 

Çıkan paradan daha fazlası önümüzdeki dönemde daha fazlasıyla gelecek. Ülkemizdeki yatırımcılara elimizdeki tüm desteği verdik vermeye de devam edeceğiz. Yerli ve uluslararası sermaye ayırt etmeden yatırımları çekmek için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. 

Yakında biz Şırnak'ta olacağız ve Şırnak Havalimanı bitti ve biz de açılışını yapacağız. Ve havaalanlarımız tek tek bitiyor. Kastamonu bitti seferler başlayacak inşallah seferlerden sonra açılışa gideceğiz. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne bir kaç gün gelip orada dolaşacağız. 

AKİL İNSANLAR FİNALİ

Kardeşliğimizi hedef alan bu gösteriler tam tersine kardeşliğimizi pekiştirdi. Yarın İstanbul'da akil insanlar heyetinin final toplantısını yapacağız. Çalışmaları önerileri istişare edeceğiz. Atacağımız adımların yol haritasını belirleyeceğiz.  30 yıllık terörün şiddetini bittiğini görüyoruz. Terör meselesini çözdükten sonra diğer sorunları çok daha hızlı ortadan kalkacak. Alevi kardeşlerimizin sorunları çok daha hızlı bir şekilde çözülecek. Gezi Parkı olaylarıyla bize yönetilen tehditleri gördük ve bertaraf ettik. Yanlış mesajları da çok iyi gördük. Bunların arkasında kimlerin olduğunu da gayet iyi gördük.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!