1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'ın yeni rekoruna 34 gün kaldı

Erdoğan'ın yeni rekoruna 34 gün kaldı

A+A-

O gün o rekor kırıldı...

 

Başbakan Erdoğan 34 gün sonra ise, ayrıntılarını aşağıda aktaracağım kırılması zor bir rekora daha imza atacak.

Radikal gazetesinin 24 Eylül 1998 tarihli manşeti,"Muhtar bile olamayacak" şeklinde atılmıştı.

Sözü edilen kişi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı.

Aynı gün Hürriyet'in manşeti ise, "Tayyip'in bitişi"şeklindeydi.

Dalga geçmek için müstehzi ifadelerle sadece isim vererek haberi giriyorlardı.

Haberde, "Erdoğan'ın siyasi yaşamı, bu kararla bitti. FP'nin liderliği için adı sık geçen Erdoğan artık muhtar bile seçilemeyecek..." deniliyordu.

Yıllar sonra Ertuğrul Özkök, CNNTÜRK'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında, 'Erdoğan, muhtar bile olamaz!' başlığını ben attım' dedi.

İlginçtir, Hürriyet'te yer alan "Erdoğan artık muhtar bile seçilemeyecek..." başlıklı haberin sonunda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Erdoğan'la ilgili karar konusunda sıcağı sıcağına yaptığı açıklama da vardı...

Şu satırlar aynı haberden; "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek belediyeye gelerek Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Kapıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökçek, Erdoğan'ı Güney Afrikalı lider Mandela'ya benzetti. Gökçek, Erdoğan'ın Mandela gibi yıllar sonra tekrar siyasi hayata döneceğini söyledideniliyordu.


...ve Gökçek haklı çıktı.

Bu manşetin üzerinden sadece 4 yıl geçtiğinde Sayın Erdoğan Başbakanlık koltuğuna oturdu. Şimdilerde ise, bırakın cumhurbaşkanı olmasını, başkan olup olmaması tartışılıyor...

Sayın Erdoğan başbakan olmadan sadece birkaç ay önce (19 Eylül 2002'de)  Hürriyet'te Yalçın Bayer'in köşesinde şu satırlar yer alıyordu: "Şunu ifade etmek isterim ki, o mihraklar hiç ümitlenmesin. Erdoğan değil milletvekili, mahallesine muhtar bile olamaz."

İlginçtir aynı yazıda; "Çok değerli hukukçu Sayın Sabih Kanadoğlu takdire şayan bir şekilde savaşmaktadır" deniliyordu.

Yazıda geçen isme dikkat eder misiniz?

O tarihlerde kim savaşıyormuş Sayın Erdoğan mahallesine muhtar bile olmasın diye…

Bu yazıdan yıllar sonra 367 ucubesini icat ederek AK Partili bir ismin Çankaya'ya çıkmasını engellemek için hukuk sistemimize takla attıran Sabih Kanadoğlu..


34 gün sonra hangi rekor kırılacak?

4 yıl önce bugün bu köşede yayınlanan "Erdoğan bugün yeni bir rekor kıracak" başlıklı yazımızda anlattığımız gibi, Başbakan Erdoğan 4 yıl önce bugün Turgut Özal'ın 5 yıl 11 ay olan başbakanlık süresini geçmiş ve İnönü, Demirel ve Menderes'ten sonra en uzun süre başbakanlık yapan 4. isim olmuştu.

Bugüne kadar görev yapan 60 hükümet 29 farklı isim tarafından kuruldu.

Başbakan Erdoğan'ın Turgut Özal'ı geçmesinin ardından sıra Adnan Menderes'in rekoruna gelmişti.

Başbakan Erdoğan'ın, kesintisiz 10 yıl 5 gün başbakanlık yapan Adnan Menderes'i de geçerek en uzun süre görev yapan 2. başbakan olabilmesi için sadece 34 günü var.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan 10 yıl önce 14 Mart 2003'te hükümeti kurdu ve başbakan oldu. 14 Mart 2013'te başbakanlıkta 10 yılını dolduracak.

19 Mart'a kadar görevde kaldığında Adnan Medres'in 10 yıl 5 gün olan rekorunu egela edecek.

Takvimler 20 Mart 2013'ü gösterdiğinde de, Adnan Menderes'in rekorunu da kırmış olacak.

Eğer Başbakan Erdoğan 34 gün daha başbakan olarak görevde kalırsa, 12 yıl kesintisiz başbakanlık yapan İsmet İnönü'nün ardından bu görevde en uzun kalan ikinci isim olacak.


Şu nokta önemli...

Seçimle işbaşına gelinen demokratik ülkelerde kesintisiz bu kadar uzun süre başbakanlıkta kalabilmek o kadar değil... Hele ki, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın gördüğü en büyük ekonomik sarsıntıların yaşandığı, 1929 yılından bu yana en küresel çapta ekonomik krizin yaşandığı ve tüm dünyayı etkilediği ortamda bu sarsıntıları en az hasarla atlatıp ayakta kalabilmek zordur. Başbakan Erdoğan'ın başında bulunduğu hükümetler bunu başardı.

10 hükümetin başbakanlığını yapan İsmet İnönü, toplam 16 yıl 4 ayla en uzun süre bu görevde kalan yapan isim oldu.

7 hükümet kuran Süleyman Demirel toplamda 10 yıl 10 ayla en uzun süre başbakanlık yapan ikinci isim olmasına rağmen, kesintisiz başbakanlığı 5.5 yıl sürdü.

Adnan Menderes, 1950-1960 yılları arasında 5 ayrı hükümette toplam 10 yıl 5 gün kesintisiz başbakanlık yaptı.

Artık bile muhtar olamaz diye sevinç çığlıkları atılan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde toplamda en uzun süre başbakanlık yapan üçüncü, kesintisiz en uzun süre başbakanlık yapan ikinci isim olmak üzere.

Eğer Başbakan Erdoğan bugün itibariyle 11 ay daha görevde kalırsa, Süleyman Demirel'in toplam 10 yıl 10 ay olan ikinci en uzun başbakanlık süresini de geçmiş ve İnönü'den sonra en uzun süre başbakanlık yapan ikinci isim olmuş olacak.

Kader dedikleri, bundan gayrı daha ne olabilir ki?

Plan yapıp oyun kurduğunu sananların üstünde daha büyük Plan Yapıcı var demek ki...


Prof. Dr. Osman Özsoy - Haber 7

yazaramesaj@gmail.com

www.osmanozsoy.com.tr

www.twitter.com/ozsoyyazilar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!