1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ertuğrul Özkök: Türklükten istifa ediyorum

Ertuğrul Özkök: Türklükten istifa ediyorum

A+A-

Hürriyet yazarı Özkök bugün ''İstifa ediyorum" başlıklı yazısında ilginç satırlar kaleme aldı. Kürt sorunun çözümüne yönelik atılan adımlara yönelik değerlendirmelerde bulunan Özkök, Radikla yazarları Eyüp Can ve Akif Beki'ye sert çıkarak,'“Türklüğümden” başka hiçbir engel kalmadığına göre, bu çözüme en büyük katkıyı yapmam için tek yol kalmıştı. Türklükten affımı dilemek. Türklükten istifa edince, otomatik olarak “Beyaz Türklükten de” istifa etmiş sayılıyorum.' diye yazdı.


İŞTE ÖZKÖK'ÜN BUGÜNKÜ O YAZISI

BU bir istifa dilekçesidir. Değerli okurlarım, size tarihi kararımı açıklıyorum: “Bugün itibariyle, Türklüğümden vazgeçiyorum.” Ben artık etnik aidiyeti olmayan, bunu reddeden bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bu dilekçeyi hangi makama vermem gerektiğini bilemediğim için, direkt siz okurlarıma sunuyorum. Ama bu kararımı açıklarken, bazı noktaları da bilmenizi istiyorum.

* * *

ADINDA MİLLİYETÇİ GEÇEN PARTİYE OY VERMEDİM

Bu kararı, “Türklüğümden utandığım için” falan almadım. Tam aksine, yüreğimde, göçmen babamın bana vasiyet olarak bıraktığı şu sözler yazılı: “Oğlum burası bizim son vatanımız. Gidecek başka vatanımız yok...” Bu ülkede bir “Türk” olarak mutlu yaşadım, yaşıyorum. Hayatım boyunca, adında “milliyetçi” kelimesi bulunan bir partiye oy vermedim. Yetmişli yıllarda Demirel’in başbakanlığındaki “Milliyetçi Cephe” hükümetlerini eleştirdim. Türklükten istifamın tek nedeni var: Kürt sorununun çözümüne en büyük katkıyı yapmak...

* * *

ÇÖZÜME EN BÜYÜK KATKIM BU KALDI

Bu kararı almamın nedeni, dünkü Radikal gazetesinde okuduğum iki yazı. Biri Eyüp Can’ın, öteki de Akif Beki’nin. Kadir İnanır’ın hakkımda söylediklerinden hareketle ikisi de benzer şeyleri yazmışlar. Bu yazılara bakarsanız, Kürt sorununun çözümünün önündeki tek engel benim. Daha doğrusu “Türk hassasiyetinden” söz ettiğim yazı. Türkiye çözüm yörüngesine girdiğine göre ve ortada benden ve “Türklüğümden” başka hiçbir engel kalmadığına göre, bu çözüme en büyük katkıyı yapmam için tek yol kalmıştı. Türklükten affımı dilemek. Türklükten istifa edince, otomatik olarak “Beyaz Türklükten de” istifa etmiş sayılıyorum. Bunlardan istifa edince, “Türk hassasiyeti” sorunu da kendiliğinden ortadan kalkmış oluyor.

* * *

PASAPORTLU BİR HAYMATLOSUM

Radikal’deki sevgili arkadaşlarım şunu ispat ettiniz: Türkiye’nin en etkili gazetesi Radikal ve sizler de en etkili gazetecilerisiniz. Kürt sorununun önündeki en büyük engeli devirdiniz. Dolayısıyla sadece “Kürt hassasiyetini” dikkate alarak, bu tarihi sorunu çözebilirsiniz. Sırtımdan düşen mesuliyet, artık sizin sırtınızdadır. Ben artık sadece “pasaportlu bir haymatlosum...”


*Haymatlos: Vatansız, hiçbir devletle uyrukluk (vatandaşlık) bağı olmayan kişi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!